Baro Başkanı Şenses: "Hırsızlık ve benzeri suçlarda örtülü bir af var"

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Baro Başkanı Şenses: "Hırsızlık ve benzeri suçlarda örtülü bir af var"
Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, hırsızlık olaylarında cezaların caydırıcı olmadığını, hatta örtülü bir af bulunduğunu söyledi. Şenses, "Hırsızlıktan şu an 8 yıl hapis cezası alan bir vatandaş bile bir ay kapalı cezaevinde yatıp, tahliye oluyor" dedi.

Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, genelde Türkiye, özelde ise Batman’da son zamanlarda hırsızlık olaylarında büyük bir artış olduğunu gözlemlediklerini belirtti. Şenses, hırsızlık ve benzeri suçlarda infaz sisteminin çok kötü durumda olduğunu vurguladı.

“ÖRTÜLÜ BİR AF VAR 8 YIL HAPİS CEZASI ALAN BİR VATANDAŞ BİLE BİR AY CEZAEVİNDE YATIP TAHLİYE OLUYOR”
İLKHA’ya konuşan Şenses, “Yani bir nevi örtülü bir af var” dedi ve “Çünkü yaklaşık 2 buçuk yıldır açık cezaevleri kapalı ve hırsızlıktan şu an 8 yıl hapis cezası alan bir vatandaş bile bir ay kapalı cezaevinde yatıp, tahliye olup topluma karışabiliyor.” ifadelerini kullandı.
Ceza infaz sisteminin hırsızlık suçları açısından caydırıcı bir sistem olmadığına işaret eden Şenses, bu sistemin değişmesi gerektiğini kaydetti.

“MESELENİN SOSYOLOJİK VE DİNİ BOYUTU DA ARAŞTIRILMALI”
Toplumda hırsızlık suçuna karşı büyük bir tepkinin de olduğuna dikkat çeken Şenses, şöyle devam etti:

“Bence bunun sosyolojik olarak da araştırılması lazım. Hırsızlık suçu neden artıyor? Aile eğitimi mi yetersiz? Yoksa bu insanlar ihtiyaç duyduğu için mi hırsızlık yapıyor? Veya bu suçu meslek mi edinmişler? Dolayısıyla bunun sosyolojik temeline de inmek lazım. Yine meselenin manevi boyutu da din insanlarının ilgi alanına giren bir durum.”

Ceza adalet sisteminde büyük bir boşluğun olduğunu belirten Şenses, “Şöyle ki; Bugün 8 yıl hapis cezası alan bir kişi bir ay kapalı cezaevinde kalıp tahliye olabiliyor ve topluma karışabiliyor. Dolayısıyla ceza caydırıcı değilse başka suçların işlenmesini de teşvik edebiliyor, kolaylaştırabiliyor.” dedi.


“HIRSIZLIK OLAYLARI CEZALARIN CAYDIRICI OLMAMASINDANDIR”
Caydırıcılığın ancak suçun cezasının infaz edilmesiyle mümkün olduğuna vurgu yapan Şenses, son olarak şunları söyledi:

“İnfaz edilmeyen bir ceza söz konusuysa bu başkaları açısından teşvik edici bir durum olur. Cezanın hukuk sisteminde iki amacı vardır. Birincisi genel önleme, bir de özel önleme amacıyla… Bu iki özel önleme amacı yerine getirilmezse suç oranında da artış şaşırtıcı olmasa gerek. Dolayısıyla hırsızlık olaylarını bir hukukçu olarak cezaların caydırıcı olmamasına bağlıyorum.”

gerçek gündem


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
0Önceki Haber

0

Hafıza kaybı yaşamamak için günde kaç adım atılmalı?Sonraki Haber

Hafıza kaybı yaşamamak için günde kaç ad...

Başka haber bulunmuyor!