HÜSEYİN BAĞCI İTALYAN GAZETESİNDE MANŞET

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HÜSEYİN BAĞCI İTALYAN GAZETESİNDE MANŞET
HABER SİTEMİZ YAZARLARINDAN DA OLAN PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI, İTALYAN GAZETESİNDE MANŞET: Gas, esperto turco: "Con Atene solo tensioni, nodo è ridisegnare Mediterraneo"

"Non ci sarà alcuno scontro tra Turchia e Grecia e alla fine la diplomazia prevarrà". Lo sostiene Huseyin Bagci, preside del Dipartimento di relazioni internazionali presso l'Università del Medio Oriente di Ankara, commentando in un'intervista ad Aki-Adnkronos International le recenti tensioni nel Mediterraneo orientale tra i due Paesi, alla luce delle minacce di Erdogan e dell'incidente sfiorato al largo di Rodi.

"Non ci saranno scontri militari, ma solo alta tensione. In altre parole, tuonerà molto, ma non pioverà", dice il professore, secondo il quale "ci sono anche altri interessi nel Mediterraneo orientale oltre all'Oil&Gas" e la vera questione è come "ridisegnare il Mediterraneo" del futuro dal momento che Ankara è la "protettrice" dei turco-ciprioti ed è diventata un game changer dopo il trattato firmato con il governo di Tripoli.

"La mia analisi - spiega - è che la Turchia sarà un game changer e sarà presente nel Mediterraneo, ma non potrà diventarne la proprietaria. Non è realistico e anche Erdogan ne è consapevole". Lo stesso leader turco, prosegue il professore, "cambia sempre la sua retorica. Un giorno minaccia, un altro è per la diplomazia flessibile".

"Qualsiasi scontro militare alla fine sarà evitato. Erdogan come il primo ministro greco fa affidamento sul sostegno interno e fa semplicemente politica", ribadisce Bagci, che definisce "tempestiva, ma senza effetto" l'iniziativa di Angela Merkel per risolvere la disputa. A suo parere, la cancelliera tedesca "è molto delusa dalle politiche greche" e lo dimostra il fatto che "parli ogni giorno con Erdogan".

Sul ruolo dell'Italia, Bagci evidenzia che il nostro Paese "resta in disparte e va bene così. La Turchia si aspetta dall'Italia sostegno e che riduca la pressione della Grecia sull'Ue".

In questo momento, aggiunge il professore, "la Turchia avverte la sua 'preziosa solitudine' e contro di lei c'è un blocco di sei Paesi. La questione è ora come rompere quest'alleanza e, allo stesso tempo, mantenere la sua relazione con la Libia e gli altri Paesi del Medio Oriente - conclude - La Turchia ha bisogno di un'exit strategy e ora è 'bloccata'. Ma la presenza militare della Turchia è buona e dispone di soldati esperti con alle spalle quattro operazioni militari negli ultimi anni. Penso che nessun paese combatterebbe per la Grecia, ma supporterebbe la Grecia moralmente e politicamente".

KAYNAK LİNK: https://www.adnkronos.com/aki-it/politica/2020/08/14/gas-esperto-turco-con-atene-solo-tensioni-nodo-ridisegnare-mediterraneo_2EO8hTfWjrsz5N1SrXPsvM.html

PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI'NIN İTALYAN GAZETİSİNE VERDİĞİ YORUMUN ÖZETİ
Doğu akdenizde sadece doğal gaz ve petrol olayının çok ötesinde olan konular var. Temel sorun Akdeniz'in yeniden nasıl
şekillendirileceğidir. Türkiye Libya ile yaptığı anlaşma ile ''oyun değiştiren ve oyun kuran'' bir ülke olmuştur. Türkiye 1960 anlaşması ile Kıbrıslı Türklerin haklarının savunan üç garantör devletten biridir. Bugün kimin kime meydan okuduğusu ise karmaşık sorudur. Herkes  kendi çıkarlarını yeniden tanımlıyor. Burada askeri bir çatışma olmayacak ama askeri ve siyasi tansiyon yükselmeye devam edecektir.Kısacası çok şimşek çakıyor ama yağmur yok!!!

CB Erdoğan söylemlerini her gün değiştiriyor. Bugün için ise ''esnek diplomasiyi'' tercih etmektedir ve bize göre doğrudur. Askeri bir çatışma olasılığından ise tüm taraflar aslında kaçınmaktadırlar. Gerek Erdoğan gerek Mitçotakis bir yandan da iç politikaya malzeme yapmaktadırlar bu tansiyon yükselmesini. Bu da anlaşılır bir durumdur. Almanya Başbakanı Merkel'in ilk müdahalesi yerindedir ama beklenen etkiyi getirmemiştir. Tansiyon halen yüksektir ve Merkel özellikle sözünde durmayan Yunanistan'dan büyük hayal kırıklığı yaşamıştır. Türkiye ise sözzünde durmuş ve Oruç Reis gemisini limana çekmiştir.

Başbakan Merkel'in son günlerde en fazla konuştuğu kişi ise CB Erdoğan'dır. Yunanistan'ın AB 'ye bu konuda baskı yapması sonuç vermemiştir ve AB yaptırım uygulamamıştır. Türkiye'nin AB üyeliği ''yıldızlar kadar uzakta'' olsada benim analizime göre Türkiye oyun değiştiren bir ülke olarak Doğu Akdeniz'deki askeri bir güç olarak kalmaya devam edecektir. Bu Türkiye'nin Akdeniz'in ''tek hakimi olma sevdası olarak'' görülmemelidir. Bunun gerçekçi bir yaklaşım olmadığını CB Erdoğan'da bilmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri ile İsrail arasında imzalanan anlaşma ise Türkiye ve Erdoğan için tam bir şok gelişme olmuştur. Türkiye'nin ''onurlu yalnızzlığı'' sonuna kadar hissetmektedir ve 6 ülkenin Türkiye'nin karşısında olması tarihsel bir istisnadır.Türkiye'nin ne yapması gerektiği sorusuna verilecek yanıt ise Libya ile ilişkileri korumak ve bu ''beşibiryerde gibi ''duran  altılı koalisyonu nasıl bozarım  olacaktır. Türkiye acilen bir çıkış stratejisi bularak bu ''kapana kısılmışlıktan'' kurtulmanın yoluna bakacaktır. Türkiye son dört yılda önemli askeri deneyimler kazandı. 4 askeri operasyon yapan Türkiye büyük deneyim kazanmıştır. Bana göre hiç bir ülke Yunanistan'ın yanında savaşa grmek istemeyecektir. Sonuçta yine diplomatik bir çözüm bulunma yoluna gidilecektir. Bir askeri çatışma şu aşamada beklememekteyim.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GÜRSEL TEKİN: CAHİLLİKÖnceki Haber

GÜRSEL TEKİN: CAHİLLİK

‘Reel eksi faiz politikası iflas etti’ diyen ekonomi eski bakanı Söylemez: Tıpış tıpış faizi artıracaklarSonraki Haber

‘Reel eksi faiz politikası iflas etti’ d...

Başka haber bulunmuyor!