KEMALBAY'DAN, İŞSİZLİK, YOKSULLUK NEDENİYLE ARTAN İNTİHARLARA YÖNELİK ARAŞTIRMA ÖNERGE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
KEMALBAY'DAN, İŞSİZLİK, YOKSULLUK NEDENİYLE ARTAN İNTİHARLARA YÖNELİK ARAŞTIRMA ÖNERGE
Son 6 ayda ekonomik kriz kaynaklı intiharlarda büyük bir artışın yaşandığı, ekonomik krizin toplumsal bir bunalıma dönüştüğü Türkiye’de, krizlerin sosyoekonomik etkilerinin araştırılması, çözüm önerilerine odaklanılması, bütçenin işsizlik, yoksulluk ve ekonomik krizin nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde kullanılmasına yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi, yurttaşların kendilerini güvencesiz ve geleceklerini de belirsiz görmelerinin onları yaşamdan vazgeçmeye kadar götürebilmesinin ve her gün ortalama 9 kişinin yaşamına son vermesinin önüne geçilmesi amacıyla TBMM Başkanlığı’na önerge verildi.

İZMİR MİLLETVEKİLİ SERPİL KEMALBAY:

2018 yılının ikinci yarısından bugüne kadar yaşanan krizin; güven krizi, döviz krizi, ekonomik kriz ve toplumsal bunalıma kadar vardığını gösteren bütün göstergeler alarm vericidir.

İktidarın uyguladığı ekonomi politikalarının yarattığı yoksulluk ve işsizlikle birlikte yaşanan çaresizlik durumu, bireylerin intihar eğilimini belirgin bir şekilde artırırken özellikle işçileri intihara sürükleyen temel etkenler arasında yer alıyor.

TÜİK verilerinde geçim zorluğu intihar nedenleri içinde ikinci sıradadır. 17 yılda 50 bin 378 insanın yaşamına son verdiğini belirtilirken işçi intiharlarının ilk üç nedeninin borç, mobbing ve işsizlik olduğu da İSİG verilerinde vurgulanmıştır. Nitekim Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz, hızla artan işsizlik, geçim sıkıntısı ve bunların sonucu hızla büyüyen yoksulluk son günlerde ardı ardına intihar vakalarına neden olmaktadır. Öyle ki bir gün içinde 5 intihar vakasının yaşandığı kamuoyuna yansımıştır.

Türkiye ekonomisindeki hormonlu büyümenin yükü yurttaşlara da sirayet etmiş, her 100 kişiden 74’ü borçlu hale gelmiştir. İcralık yurttaşların sayısı 2002’de 8 milyonken bugün 20 milyondur. 10 milyon işçi asgari ücret civarında ücret alırken,  2 milyon insan aylık 700 lira ile yaşamaya çalışmaktadır. Çocuğuna okul pantolonu alamayan baba, yakacak odun alacak parası olmadığı için saç kurutma makinasıyla çocuklarını ısıtıp yandaki odada yaşamına son veren anne,  dershane parasını ödeyemeyen annesi cezaevine atılan genç, atanamadığı için, iş bulamadığı için,  iş kazası geçirdiği,  işyerinden haklarını alamadığı için yaşamına son veren yurttaşların intiharı,  intihar değil iktidarın ekonomik ve sosyal politika tercihlerine bağlı yaşanan cinayetler olarak görülmelidir. Anayasa 49. Maddesi ile devlete “çalışmanın bireylerin sosyal haklarından birisi olduğu, işsizleri korumanın ve işsizliği önlemenin devletin görevleri arasında olduğu hükmü ile sorumluluk yüklemiştir.

Bu bağlamda;

Türkiye’de son 6 ayda ekonomik kriz kaynaklı intiharlarda büyük bir artış yaşandığı, ekonomik krizin toplumsal bir bunalıma dönüştüğü yaygın bir kanaati oluşturmaktadır. Vergilerdeki artıştan,  elektrik, doğal gaz, su, patates, soğana gibi  yaşamsal tüm ihtiyaçlara kadar fahiş fiyat artışları, yükselen döviz kurları, Türkiye tarihinde görülmemiş ölçüde artan işsizlik ve güvencesizlik,  yurttaşları  ‘Ucuza almak için akşam pazara çıkmaya” davet eden Diyanet’e kadar ekonomik krizin yansımaları her alanda hissedilmektedir.

2018 yılının ikinci yarısında bugüne kadar yaşanan krizin; güven krizi, döviz krizi, ekonomik kriz ve toplumsal bunalıma kadar vardığını gösteren bütün göstergeler  alarm vericidir.

Krizlerin sosyoekonomik etkilerinin araştırılması çözüm önerilerine odaklanılması, bütçenin işsizlik, yoksulluk ve ekonomik krizin nedenlerini ortadan kaldıracak şekilde kullanılmasına yönelik çözüm önerilerinin geliştirilmesi, yurttaşların kendilerini güvencesiz ve geleceklerini de belirsiz görmelerinin onları yaşamdan vazgeçmeye kadar götürebilmesinin ve her gün ortalama 9 kişinin yaşamına son vermesinin önüne geçilmesi amacıyla Anayasa’nın 98. ve İç Tüzüğün 104. ve 105. Maddeleri gereğince Meclis Araştırması için gereğini arz ve talep ederiz.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
25 BARODAN ORTAK YARGI AÇIKLAMASIÖnceki Haber

25 BARODAN ORTAK YARGI AÇIKLAMASI

TAŞUCU TERSANE PROJESİ TMMOB İKK DEĞERLENDİRME AÇIKLAMASISonraki Haber

TAŞUCU TERSANE PROJESİ TMMOB İKK DEĞERL...

Başka haber bulunmuyor!