Kızılay'da görev alan 42 yöneticiye, üç yılda 35 milyon TL’nin üzerinde para dağıtılmış

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kızılay'da görev alan 42 yöneticiye, üç yılda 35 milyon TL’nin üzerinde para dağıtılmış
Kızılay, her ay yöneticilere toplam 249 asgari ücret değerinde “huzur hakkı” verdi. CHP’li Bingöl, “Eş-dost-akraba yönetici atamaları ile Kızılay’ı tüketiyorlar. Bu huzur çarkı bozulmalı” dedi.

SARP SAĞKAL

CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Kızılay’daki 12 şirket üzerinden 42 yöneticiye aktarılan “huzur hakkı” bilançosunu açıkladı.

Bağımsız denetçi raporları, faaliyet raporları KAP bildirimlerinden elde edilen verilere göre Kızılay’da kurulan 12 şirkete atanan 42 yöneticiye her ay en az 249 net asgari ücret oranında (Bu ay için 1 milyon 369 bin 500 lira) “huzur hakkı” dağıtıldı.

Bingöl’ün çalışmasına göre Kızılay’da Kerem Kınık’ın genel başkanlığı döneminde, kurulan 12 şirkette Kınık “yönetim kurulu başkanı” oldu. Şirketlerin çatı kurumu Kızılay Yatırım’ın CEO’su İlyas Haşim Çakmak da 12 şirkette “başkan vekili” sıfatıyla yönetici olarak her ay 36 asgari ücret (Bu ay için 198 bin lira) değerinde “huzur hakkı” elde etti. Kızılay’da genel müdür/CEO koltuğunda oturan ve “profesyonel çalışan” sıfatıyla ücret alan İbrahim Altan, ayrıca beş şirkette yönetici olarak da huzur hakkı elde etti.

"SAADET ZİNCİRİ"
Kızılay denetim raporlarına göre, şirketler üzerinden “yöneticilere sağlanan fayda” ve “üst yönetime sağlanan menfaatler” adı altında 2020’de 9 milyon 612 bin 108 TL, 2021’de 11 milyon 701 bin 833 TL değerinde “huzur hakkı” dağıtıldığını aktaran Bingöl, “Son üç yılda ‘yöneticilere sağlanan fayda adı’ altında toplam 35 milyon 884 bin 923 TL dağıtıldı. Eş-dost-akraba yönetici atamaları ile ‘huzur hakkı’ diyerek Kızılay’ı tüketiyorlar” ifadelerini kullandı. “Tam bir saadet zinciri ile karşı karşıyayız” diyen Bingöl, “Kızılay hızla denetlenmeli ve kurulan ‘huzur çarkı’ derhal bozulmalıdır. Kimsenin halkın alın terini kendi menfaatleri için harcamasına izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı.

CUMHURİYET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN TARHAN: TAHLİYE KONUSU İŞYERLERİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA YAPTIÖnceki Haber

BAŞKAN TARHAN: TAHLİYE KONUSU İŞYERLERİN...

GAZİANTEP'TE FECİ KAZA:16 ÖLÜSonraki Haber

GAZİANTEP'TE FECİ KAZA:16 ÖLÜ

Başka haber bulunmuyor!