Av.Erşan Sarı Adli Kontrol Hakkında Bilmediklerimizi Anlattı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Av.Erşan Sarı Adli Kontrol Hakkında Bilmediklerimizi Anlattı
Ceza Hukukunda önemli bir isim olan Av. Erşan Sarı’ya biz sorduk, adli Kontrol nedir, ne değildir oda aktardı. İşte Adli kontrol hakkında bilmek istediklerimiz:

Adli kontrol kararına itiraz edilir mi?

Soruşturma evresinde, adli kontrol kararının uygulanmasına ilişkin talebi reddedilen Cumhuriyet Savcısı, CMK 267. madde gereği itiraz edebilir. Suçtan zarar gören de Cumhuriyet Savcısı gibi adli kontrol kararını uygulanmasına ilişkin talebin reddine karşı itiraz edebilir.

Adli kontrol kararına karşı itiraz nereye yapılır?

Sulh ceza hâkimliğince verilen tutuklama ve adli kontrol kararlarına itirazların, başka bir sulh ceza hakimliği yerine bir üst mahkeme olan asliye ceza mahkemelerine yapılması uygulaması bugün itibarıyla başladı.

Adli kontrol kararına ne zaman itiraz edilir?

Adli kontrol kararına karşı itiraz kanun yoluna başvurulabilir. Karar yüze karşı verilmişse bugünden itibaren 7 gün içinde karar yoklukta verilmiş ise tebliğden itibaren 7 gün içerisinde itiraz edilebilir.

Adli kontrol kararına itiraz nereye yapılır?

Sulh ceza hâkimliğince verilen tutuklama ve adli kontrol kararlarına yapılacak itirazların, başka bir sulh ceza hâkimliği yerine bir üst mahkeme olan asliye ceza mahkemelerine yapılmasına 1 Ocak 2022'de başlandı.

Adli kontrol hangi durumlarda kaldırılır?

Kovuşturma aşamasında, yani dava açıldıktan sonra, davaya bakmakla görevli mahkeme adli kontrol tedbiri kararının devamı yönünde bir karar almadığı müddetçe soruşturma aşamasında verilen adli kontrol kararı kendiliğinden kalkar.

Adli kontrol kararı nasıl kaldırılır?

Adli kontrole yapılan itirazın kabul edilmesi halinde kalkar. Ayrıca adli kontrol kararına itiraz edilerek imza tarihlerinin değiştirilmesi, yükümlülüklerin değiştirilmesi ya da tamamen kaldırılması talep edilebilir. Bu talebin kabulü halinde de daha önce uygulanan adli kontrol kararı kaldırılır.

Adli kontrol ihlal edilirse ne olur?

Adlî kontrol hükümlerini isteyerek, haklı mazereti olmaksızın, yerine getirmeyen şüpheli veya sanık hakkında, hükmedilebilecek hapis cezasının süresi ne olursa olsun, yetkili yargı mercii hemen tutuklama kararı verebilecektir.

Adli kontrol kararı tutukluluğa döner mi?

Adli kontrol ile tutuklama tedbirinin şartları aynıdır ve kuvvetli suç şüphesini gösteren somut deliller olmadıkça adli kontrol tedbirine de hükmedilemez. Adli kontrol keyfi olarak tutukluluğa dönüştürülemez. Şüpheli veya sanığın baştan tutuklanması mümkündür.

Adli kontrol kararının kaldırılması talebi nereye yapılır?

Adli kontrol tedbirinin kaldırılması veya değiştirilmesi talebi soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliğinden, kovuşturma aşamasında esas yargılamayı yapan mahkemeye sunulur.

Itiraz dilekçesi nereye yapılır?

İtiraz Dilekçesi Nereye Verilir? Hangi mahkeme karar vermişse, itiraz dilekçesi de o mahkemeye verilmelidir (CMk md. 268/1). Çünkü, kararına itiraz edilen hakim veya mahkeme itirazın haklı olduğu kanaatine varırsa, talep doğrultusunda kararını kendiliğinden düzeltebilir (CMK md. 268/2).

Denetimli serbestlik kararına itiraz nereye yapılır?

İtirazlar Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ne yapılır. (3) Şikâyet, dilekçe ile doğrudan infaz hâkimliğine yapılabileceği gibi; Savcılığa veya denetimli serbestlik müdürlüğüne de yapılabilir.

Tutuklu yargılanma süresi ne kadardır?

CMK'nın 102/1. Maddesine göre “Ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işlerde tutukluluk süresi en çok bir yıldır. Ancak bu süre, zorunlu hallerde gerekçeleri gösterilerek altı ay daha uzatılabilir.” Kanun metninde açıkça belirtildiği üzere azami tutukluluk süresi 18 ay olacaktır.

Adli kontrol dava açılınca kalkar mı?

Kovuşturma aşamasında, yani dava açıldıktan sonra, davaya bakmakla görevli mahkeme adli kontrol tedbiri kararının devamı yönünde bir karar almadığı müddetçe soruşturma aşamasında verilen adli kontrol kararı kendiliğinden kalkar.

Adli kontrol kararı cezadan düşülür mü?

Adli Kontrol Cezadan Düşer mi? Hatırlanacağı üzere tutukluluk süresi sonradan kişi hakkında hükmedilen hapis cezası süresinden düşürülmekte idi. Ancak adli kontrolde geçen sürenin hapis cezasından düşürülmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Adli kontrol kararı tebliğ edilir mi?

Adli kontrol şüpheli veya sanığa bildirilmesi ile başlar. Şüpheli ya da sanık hakkında adli kontrol kararı verildiğinde, belirlenen adli kontrol tedbirlerinin denetiminin sağlanması için adli kontrole ilişkin karar ilgili Denetimli Serbestlik Müdürlüğü'ne gönderilir.

Adli kontrol mahsup edilir mi?

Eklemeler ile artık konutunu terk etmeme şeklinde uygulanan ve halk arasında ev hapsi olarak bilinen adli kontrol tedbirinin uygulanması ile geçen süreler verilecek mahkûmiyet hükmünden mahsup edilebilecektir.

Adli kontrol mazeret dilekçesi nereye verilir?

Adli kontrol kararı, yalnızca ceza mahkemesi tarafından verilir. Belirlenen günlerde imza atmayan kişilerin mazeretlerini mutlaka adli kontrol ihlali mazeret dilekçesi yazarak bildirmeleri gerekir. Adli kontrol tedbiri neden uygulanır? Adli kontrol kararı, hapis cezası 2 yıldan daha az olan kişiler için uygulanabilir.

Karakola imza atmayı unuttum ne olur?

Adli kontrol imza yükümlülüğü hafife alınacak bir durum değildir. Çünkü imzaların atılmaması demek, bu imza işi için tesis edilen kararın ihlali anlamına gelecektir. Böyle bir durumda; ihlalde bulunan kişi hakkında CMK 'nun 112. Maddesi uyarınca tutuklama kararı bile verilebilmektedir.

Adli kontrol kararı memuriyete engel mi?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları, mahkûmiyet olarak değerlendirilemeyeceği ve gerekli denetim süresi içerisinde şartlar sağlandığında hiç suç işlenmemişçesine etki doğuracağından 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na göre memuriyete engel teşkil etmeyeceklerdir.

Adli kontrol adres değişikliği dilekçesi nereye verilir?

Dilekçede adres değişikliği nedenleri belirtilmelidir. Taşınılan yerde bulunan denetimli serbestlik müdürlüğünün adı da yazılmalı ve buraya dosya talebi iletilmelidir.

Adli kontrol hangi suçlarda uygulanır?

Yasada yapılan değişiklik öncesinde Adli Kontrolün “3 yıl ve daha az hapis cezası gerektiren” suçlarda uygulanabileceği öngörülmüştü. Ancak daha sonra yapılan değişiklik ile bu üç yıllık sınır kaldırılmış ve ceza miktarı ya da suç nevi ne olursa olsun adli kontrol tedbirlerinin uygulanması mümkün hale gelmiştir.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
VAHAP SEÇER’E DUYURULUR!..Önceki Haber

VAHAP SEÇER’E DUYURULUR!..

Sedyedeki hastaya cinsel saldırıda bulunan doktor hakkında karar çıktı!Sonraki Haber

Sedyedeki hastaya cinsel saldırıda bulun...

Başka haber bulunmuyor!