Tansiyon kaça düşerse tehlikeli olur? Düşük tansiyon belirtileri

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Tansiyon kaça düşerse tehlikeli olur? Düşük tansiyon belirtileri
Tıpta hipotansiyon denen düşük tansiyon, henüz su yüzüne çıkmamış bir sağlık sorununun habercisi olabilir. Ancak bununla ilgili problem yaşamadan, sağlıklı şekilde hayatına devam eden kişiler de var. Durumun belirtileri vücut için bir sorun yaratıp, yaratmadığını anlamak adına takip edilmelidir. Dr. Jan Klod kayuka yazdı...

BELİRTİLERİ NELERDİR?

*Baş dönmesi, bayılma. *Bulanık görme, göz kararması. *Mide bulantısı. *Sersemlik ve yorgunluk. *Konsantrasyon eksikliği. *Şok. *Kafa karışıklığı. *Soğuk, nemli ve soluk cilt. *Hızlı ya da sığ nefes alma. *Zayıf ve hızlı nabız. Bazı hallerde, örneğin çok terlediğinizde, kötü bir haber aldığınızda ya da uzun süre aç kaldığınızda, tansiyonunuzun düştüğünü tahmin edebilirsiniz. Bu tip oynamalar, herkesin başına gelebilir. Ama sık görülüyorsa, sebebini bulmak gerekebilir.

DEĞERLER KAÇ OLMALI?

Normal tansiyon değerleri, 120/80 kabul edilir. Eğer tansiyonunuz 90/60 değerlerinin altına inmişse, düşük anlamına gelir. Buna eşlik eden bayılma, anormal kalp atışları ve kansızlık, tedbir alınması gerektiğini gösterir. Ortostatik hipotansiyon: Kronik olarak tansiyonu düşük olan kişiler, çoğunlukla uzanır ya da oturur pozisyondayken, ayağa kalktıklarında sersemleme veya baygınlık hissi yaşar. Mideleri bulanabilir ve renkleri solabilir. Genellikle tansiyonu düzenleyen sinirlerdeki problemlerden kaynaklanır. Uzun süredir diyabet hastası olan kişilerde de görülebilir. Nörojenik hipotansiyon: Belirtileri ortostatik hipotansiyonla benzer. Fakat bu kez, uzun süre ayakta durduktan sonra ya da üzücü, korkutucu veya hoş olmayan bir deneyim yaşadıktan sonra ortaya çıkar.

EN ÇOK KİMİ ETKİLER?

Hipotansiyon her yaştan kişiyi etkileyebilir. İleri yaştaki yetişkinlerde daha çok ortostatik hipotansiyon varken, çocuk ve genç yetişkinlerde nörojenik hipotansiyona rastlanır. Özellikle hamileliğin ilk altı ayında tansiyonun düşmesi normal kabul edilir. Genellikle doğum sonrası şikayetler ortadan kalkar.

TEDAVİSİ NASILDIR?

Düşük tansiyonun tedavisi, yol açan faktöre göre değişir. Örneğin kan kaybı nedeniyle tansiyon düşmüşse, en iyi tedavi kan nakli ya da kaybedilen sıvıların damardan verilmesidir. Ayrıca tuz alarak, sıvı alımını artırarak, sağlıklı beslenerek, ilaç kullanarak veya basınç çorapları giyerek kanın bacaklarda toplanmasını önlemek şeklinde de tedavi edilebilir.

CNN TURK


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Balgam ve öksürükten eser bırakmıyor! Akciğerleri yeniden doğmuş gibi yapıyorÖnceki Haber

Balgam ve öksürükten eser bırakmıyor! Ak...

Kullanılınca yoğurdun sulanmasını önlüyor.. Yoğurt günlerce ekşimeden korunuyorSonraki Haber

Kullanılınca yoğurdun sulanmasını önlüyo...

Başka haber bulunmuyor!