MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI SORDU

Makina Mühendisleri Odası Mersin Şube Yönetim Kurulu bar basın açıklaması yaparak ilgililere ve mersin üniversitesine sordu. işte o açıklamaları...

MAKİNE MÜHENDİSLERİ ODASI SORDU
  • 12 Aralık 2019, Perşembe 11:30

MAKİNA MÜHENDİSLİĞİ MERSİN ÜNİVERSİTESİ’NDE

TASFİYE Mİ EDİLİYOR?

Yazılı, görsel ve işitsel basınımızın değerli temsilcileri,
Saygıdeğer kamuoyu,

Bir ülkenin kalkınması, bekası ve en değerli varlığı iyi yetişmiş, nitelikli ve donanımlı insan potansiyeline bağlıdır.Yetişmişve nitelikli insan varlığı ise, bir yönüyle o ülkenin üniversitelerinin bilimsel-teknik kalitesi ve niteliğine bağlıdır.Bukalite ve niteliği, hocalık/uzmanlık alanlarında birikimli bilim insanları ve yaratıcı, üretken eğitim ve öğretim ortamı belirler.

Ancak ne yazık ki,Mersin Üniversitesinde son bir iki yıl içinde tanık olduğumuz uygulamalar akademik ortamı hızla değiştirmektedir. Örneğinson aylarda öğretim üyesi kadroları için verilen ilanlarda da görüldüğü üzere,öğretim üyesi alınacak bölümlerle hiçbir ilgisi ve birikimi olmayankişilerin kadrolara alındığı gözlemlenmektedir. Bu uygulamanın yıkıcı şekilde yaşandığı bölümlerden biride kamu kurumu niteliğindeki bir meslek odası olarak birinci dereceden ilgili olduğumuz Makina Mühendisliği Bölümüdür.

Gazetelerde öğretim üyesi alımı için yayımlanan ilanlardabilimsel-teknik birikim ve liyakat ile uluslararası bilimsel ölçütlere önem verilmediği;Makina Mühendisliği Bölümlerinde okuyup yetişmiş, ihtisaslaşmış birikimli akademisyenlerin kendi bölümlerine girmelerininolanaksız hale getirildiği;meslek ve bölüm dışından kişilerin alındığı görülmektedir.

Bu durum üniversite teknik eğitim-öğretiminin gereklerine aykırı, bilimdışı bir yaklaşımdır.

Makina Mühendisliği Bölümü için 09.08.2019 tarihli Resmî Gazetede yayımlananilanda “Doçentliğini biyosistem mühendisliği alanında” almış olmak şeklinde özel nitelikte bir koşul belirtilmiştirki bu alan Ziraat, Orman ve Su Ürünleri ile ilgilidir. Dahası, bu ilanla doçentliğini makina mühendisliğinde alanların başvuruları engellenmiştir. Benzer durum son dört öğretim üyesi alımı ilanında da görülmektedir.

Son yıllarda bu şekilde mühendislik bilimlerine aykırı özel koşullar koyularak yapılanziraat ve teknik öğretmen çıkışlı öğretim elemanı alımlarıyla Makina Mühendisi kökenli öğretim elemanı sayısı azınlığa düşmüştür. Öyle kiharita ve mimarlık gibi farklı alanlardanöğretim elemanları makina mühendisliği bölümünden mezun olanlara bu bölümdeyükseklisans yaptırmaktadır.

Bilimsel, teknik, akademik gerekliliklerin dışlanması öyle bir noktaya varmıştır ki, Eczacılık Fakültesindenbir Profesör,Makina Mühendisliği Bölümünde tezsiz yüksek lisans yapmaktadır.

Görüldüğü gibi durum vahimdir.

Bir kamu üniversitesi olan Mersin Üniversitesinde, makina mühendisliği bölümünü üniversite giriş sınavıyla kazanmış ve makina mühendisi olma sevinç ve heyecanıyla gelen gençlerimiz,çoğunluğu makina mühendisliği ile hiçbir ilgisi olmayan öğretim elemanlarından öğrenim görür hale gelmiştir.

Yukarıda belirtilen örnekler göstermektedir ki;Mersin Üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünün yıllar içinde oluşturulmuş birikimiyok edilmekte ve öğrencilerimiz bilimsel teknik eğitimde kurak bir ortama mahkûm edilmektedir.Bu nedenle TMMOB Makina Mühendisleri Odası Mersin Şubesiolarak bu ve benzeri olumsuz gelişmelere sessiz kalmayacağımızı kamuoyuna duyuruyor;Mersin Üniversitesi Rektörlüğünü ve Üniversite Yönetimini bu yanlış uygulamadan dönmeye davet ediyoruz. 11.12.2019

Makina Mühendisleri Odası

Mersin Şube Yönetim Kurulu

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık