haberanaliz

1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI MESAJI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI MESAJI
CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ DR. MEHMET GÖKER’İN 1 MAYIS İŞÇİ VE EMEKÇİ BAYRAMI MESAJI

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, ülkemizde ve tüm dünyada emekçiler tarafından birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü olarak kutlanmaktadır. Ancak bu kutlamalar her sene artarak devam eden işsizlik sorununu ve emek sömürüsünü bir türlü sonlandıramamaktadır. 

COVİD-19 salgınını yaşadığımız bugünlerde milyonlarca insan işsiz kalmış ve evlerinde yaşamaya mecbur bırakılmıştır. Salgın bir yandan insanlarımızın hayatını, diğer yandan da geçimini tehdit etmektedir. İşsizlik, hayat pahalılığı ve mutfaktaki yangın milletimizi canından bezdirmektedir. Hızla artan bu işsizlik karşısında hükümet, elindeki tüm gücü ve imkânları vatandaşları için sonuna kadar kullanmaktan çekinmemelidir.

Salgından önce yaklaşık 6,5 milyon işsiz sayısına, salgın nedeniyle geçici ya da kalıcı olarak işten çıkarılan yaklaşık 5 milyon kişi daha dahil olmuştur. Nisan ayı itibariyle, ülkemizde dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 374 lira iken zorunlu ücretsiz izne çıkan vatandaşlarımıza ödenen aylık 1.170 lira dertlere çare olmaktan son derece uzaktır. 2020 yılı için belirlenen asgari ücret olan 2 bin 324 lira daha Nisan ayında açlık sınırının altında kalarak hayal kırıklığı yaşatmıştır.

Son olarak, Uluslararası Çalışma Örgütünün verilerine göre dünyada her gün yaklaşık 7 bin işçi iş cinayetleri ya da meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybetmektedir. AKP iktidarı döneminde Türkiye’de iş kazaları nedeniyle yaklaşık 24 bin emekçimiz hayatını kaybetmiştir. Ülkemiz ne yazık ki iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü sırada yer almaktadır.

İşsizlik sorununun ortadan kalktığı, iş cinayetlerinin son bulduğu, yoksulluk ve gelir dağılımındaki eşitsizliğin düzeltildiği ve tüm emekçi vatandaşlarımızın emeklerinin karşılıklarını alabildikleri güzel bir gelecek umuduyla, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutluyorum.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 1 MAYIS AÇIKLAMASIÖnceki Haber

MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 1 MAYIS AÇIKL...

Uysal, geride bıraktığımız haftanın siyasi değerlendirmesini yaptıSonraki Haber

Uysal, geride bıraktığımız haftanın siya...

Başka haber bulunmuyor!