9 kişilik evden 8 rektör çıktı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
9 kişilik evden 8 rektör çıktı
Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan, öğrenciyken kaldığı dokuz ev arkadaşından sekizinin profesör ve rektör olduğunu söyledi. Üniversite öğretim üyeleri “Rektör Erkan’ın kaldığı evin ne evi olduğunu” sordular. “Rektör olmayan 9'uncu kişi ev abisi olmasın?” dediler.

AYDINLIK / ŞIRNAK

Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan üniversite öğrencisiyken kaldığı dokuz ev arkadaşından sekizinin profesör ve rektör olduğunu söyledi. Üniversite öğretim üyeleri 'Rektör Erkan’ın kaldığı evin ne evi olduğunu' sordular.

Şırnak Üniversitesi Rektörü Mehmet Emin Erkan’ın 2 Aralık 2019 tarihindeki Rektör MYO akademisyen-öğrenci buluşması programında yaptığı konuşmada “Üniversite okurken ev arkadaşlığı yaptığı 9 kişiden 8’nin profesör olduğunu kendisi gibi tüm ev arkadaşlarının da rektör olduğunu ve bunun bir tesadüf olmadığını” ifade ettiği ortaya çıktı. Rektör Erkan’ın bu sözleri üniversitenin sitesinde yer aldı.

Üniversite öğretim üyeleri Rektör Mehmet Emin Erkan’ın bu sözlerinin çok manidar olduğunu belirterek, “Bizler de üniversitede okuduk. Bir evde en fazla 3-4 kişi kalabilir. 9 kişi kalmaz. Bu tür evler de vardı. Ama onlar normal öğrenci evleri değildi. Onlar başka evlerdi. 9 kişiden profesör ve rektör olamayan 9’uncu kişi kimdi acaba, o kişi ev abisi olmasın sakın?” dediler.

'TEHDİT EDİLİYORUZ'
Bu arada Şırnak Üniversitesinde görev yapan akademisyenler üniversitedeki skandallarla ilgili Aydınlık’a bir mektup gönderdiler. Üniversitede çok vahim olaylar yaşandığını, bazı öğretim üyelerinin yaptıkları iğrençliklerin video kayıtlarını da alarak kendi aralarında paylaştıklarını kaydeden akademisyenler, YÖK’ün bir soruşturma başlatması durumunda ellerindeki belgeleri vereceklerini bildirdiler. Akademisyenler mektubunda şunları paylaştılar:

"Büyük umutlarla kurulan Şırnak Üniversite'mizi skandallar üniversitesine döndüren aşiret liderliğiyle övünen Rektör Mehmet Emin Erkan tarafından tehdit ediliyoruz. Aşiret lideri olduğunu söyleyerek sadece Türk milletine bağlı vatansever akademisyenler olan bizleri her toplantıda üniversiteden temizleyeceğini belirtiyor.

'GÖREVLERİMİZE SON VERİLDİ'
Bizleri ‘Aydınlıkçılar’ diyerek hedef gösteriyor. Üniversitemizde kanuna, hukuka aykırı işlemleri eleştirdiğimiz için, önümüze gelen usulsüz atamalara imza atmadığımız ve liyakatsız FETÖ'cülerin kişiye özel kadro ilanlarıyla atanmalarına engel olmaya çalıştığımız için her türlü hakarete, aşağılanmaya, tehdide ve baskıya maruz kalmaktayız. Yıllardır başarıyla ve şerefle yürüttüğümüz tüm idari ve komisyon üyelikleri görevlerimize de Rektör tarafından son verildi. Rektörün göreve geldiği 2017 Temmuz ayından itibaren birçok başarılı akademisyen baskılara dayanamayarak ya istifa edip üniversitemizden ayrıldı ya da başka üniversitelere geçiş yaptı.

“Rektörümüz kaldığı öğrenci evindeki 9 kişinin 8'inin profesör olduğun, bununla da kalmayıp hepsinin rektör olduğunu kendisi söylüyor. Bu nasıl olabilir. Bunun bir tek yolu vardır o da bellidir. Bunu yapabilecek tek güç vardı ülkemizde o da FETÖ'dür. Üniversitemizde FETÖ’nün ‘Akademi İmamı’ Şerif Ali Tekalan’la sosyal medya yazışmaları ortaya çıkan kişi cansiperane bir şekilde Rektör tarafından korunmuştur. Çeşitli toplantılarda bu konuda yaptığı konuşmalar ve medyaya yaptığı açıklamalar belgeleriyle mevcuttur. Koruduğu kişinin yargıyı da töhmet altına alacak skandal ifadeleri vardır.

'ENGEL OLDUĞUNU İTİRAF ETTİ'
“Daha önce Aydınlık gazetesi Rektör Mehmet Emin Erkan'a 2018 yılında ortaya çıkan skandalları sorduğunda, ‘Emniyet herkesi fişlemiş zaten, emniyette bütün bilgiler var. Hatta siyasi fikirlere kadar... Hepsi soruşturma için bana geldi. Hepsini de tutuyorum. Normalde kafatasçı birisi gelse, hepsini altüst edecek. Üniversiteyi yerinden oynatacak yani. 200 kişiye soruşturma açacak. Kimin, hangi eğilimde olduğu belli. Adam kendi içinde memurdur, şeyhi vardır, ne yapacaksın şimdi gidip şeyhine hakaret edecek halimiz yok, ona karışamıyoruz’ cevabını verdi. Düşünün emniyet yaptığı araştırma sonunda harekete geçiyor ve 200 kişi hakkında idari soruşturma açılmasını ve yargılanması için gerekli yasal işlemlerin başlatılması yönünde Rektörlüğe yazı yazıyor, ama Rektör buna da engel olduğunu kendi verdiği röportajda itiraf ediyor. Artık sözün bittiği yerdeyiz.”

haber ve kaynak: AYDINLIK

https://www.aydinlik.com.tr/haber/9-kisilik-evden-8-rektor-cikti-312506


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süleyman Soylu'yu tek twitle cevap verdi: Bu kadar net!Önceki Haber

Süleyman Soylu'yu tek twitle cevap verdi...

AKDENİZİN SU GİBİ KANA KANA İÇİLEN İHALELERİ...Sonraki Haber

AKDENİZİN SU GİBİ KANA KANA İÇİLEN İHALE...

Başka haber bulunmuyor!