MERSİN CADI KAZANI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
MERSİN CADI KAZANI
Mersin’de CHP ve İyi Parti ortak adayda anlaşamayınca ayrı aday gösterdi, ama fırtına dinmedi. İyi Parti’nin MHP kökenli adayı Kocamaz başvuru tarihini kaçırınca, İyi Parti yeni aday gösteremeyecek duruma düştü.

YUSUF ÇELİK / MERSİN
CHP adayı da pazarlıklarda CHP’lileri kızdırdı, partililer il binasını basıp her yeri darmadağın ettiler

Yerel seçim adaylarının Seçim Kurulu’na bildirilmesinden sonra sistem partileri bataklıkta çırpınmaya başladı. Birçok il ve ilçede her partiden toplu istifalar geldi. Son olarak da İyi Parti Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhanettin Kocamaz ve aynı partinin Akdeniz Belediye Başkan Adayı Akif Çiftçi’nin evrakları seçim kuruluna zamanında verilmedi. Tarsus’ta da Belediye Meclis üyeliklerine itiraz eden CHP üyeleri, CHP Büyükşehir Belediye başkan adayı Vahap Seçer’in bürosunu basarak camları çerçeveleri indirdiler, adayın afişlerini parçaladılar.

Burhanettin Kocamaz, MHP’den dört dönem Tarsus Belediye Başkanlığı yaptı. 25 yıldan beri belediye başkanlığı yapan Kocamaz, son olarak bugünkü Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. MHP’den tekrar aday gösterilmeyince, önce Millet İttifakı’nın adayı olmak istedi. Ancak CHP’den yoğun itiraz gelince, İyi Parti’den başkan adayı oldu. Çok yoğun bir seçim kampanyası yürütüyordu. Ancak başvurular için son gün olan 19 Şubat’ta, evrakları son dakikaya kadar Seçim Kurulu’na verilmedi. Kocamaz’ın yanı sıra, eskiden HDP’nin seçim kazandığı, kayyuma devredilmiş olan Akdeniz Belediyesi Başkan Adayı İyi Partili Akif Çiftçi’nin dosyası da Seçim Kurulu’na verilmedi. Olay Mersin kamuoyunda duyulunca Kocamaz bir açıklama yaparak İyi Parti İl başkanı Servet Koca ve yönetiminin görevden alındığını duyurdu. Kocamaz daha sonra kendi sitesinde şu paylaşımı yaptı: “Seçimi açık ara ile alacağımız bir durumdayken Parti içinden vurulduk. Biz ne ihanetler gördük. Ama asla yılmadık. Hamit Tuna (Cumhur İttifakı MHP büyükşehir belediye başkan adayı) bir süre önce ‘Göreceksiniz Kocamaz İyi Parti’den de aday olamayacak’ demişti. Şimdi onun dediği oldu”.

İyi Parti İl Başkanı Servet Koca ve yöneticileri telefonlara cevap vermedi. Burhanettin Kocamaz’ın da Ankara’ya gittiği öğrenildi. NTV’den Celal Çamur’un haberine göre, Demokrat Parti Genel Başkan Gültekin Uysal ile Burhanettin Kocamaz görüştü. Görüşme sonrası varılan anlaşmaya anlaşmaya göre Burhanettin Kocamaz, Demokrat Parti’den aday olacak. Başvuru bugün yapılacak.

‘KİM, NE ENTRİKALAR PEŞİNDE!’

Mersin yerel basının önde gelen isimleri, gelişmeleri Aydınlık’a şöyle yorumladı.

Mustafa Göktaş (Haberanaliz Sitesi sahibi ve genel yayın yönetmeni, Tüketiciler Derneği Genel Başkanı): “Kimin eli kimin cebinde, kim hangi entrikalar peşinde, kestirmek mümkün değil. Evrakın geç teslim edildiği, bana inandırıcı gelmiyor. Kocamaz, 25 yıldır bu ilde belediye başkanlığı yapıyor. Bu olayın onun bilgisi dâhilinde olduğunu düşünüyorum. Zaten hemen Ankara’ya gitti. CHP Büyükşehir adayı Vahap Seçer iyi bir kampanya yürütmüyor. Birçok CHP’li buna tepkili. Fikri Sağlar ve İstemihan Talay ise el altından Seçer’e karşı kampanya yürütüyor. Bence bunu fırsat bilen Kocamaz, mağduriyet gösterisi yaparak CHP’ den aday olmak istiyor. Zaten Kılıçdaroğlu da onu istiyordu.”

Reklamdan sonra devam ediyor 
‘FETÖ İMAMI DANIŞMANIYDI’

Vahap Şehitoğlu (Mersin Gazeteciler Cemiyeti Onursal Başkanı, Sonses TV sahibi): “Ben olayın Kocamaz’ın bilgisi dışında gelişmiş olduğuna inanmıyorum. Bir hesap peşindedir, ama ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Bildiğiniz gibi şu anda tutuklu olan FETÖ’nün belediyeler imamı Erkan Karaaslan, Kocamaz’ın danışmanıydı. Bu adam başta CHP’li belediyeler olmak üzere birçok belediye ile iş yaptı ve ‘danışman’ adı altında çok miktarda paralar götürdü. Kocamaz’ı buradan sıkıştırmış da olabilirler. Ya da CHP’yi tekrar ikna etme peşinde. Yıllardan beri bizi kimler yönetmiş diye utanıyorum.”

Fatih Şahin (İmece Gazetesi Genel Yayın yönetmeni): “Evrakı veren kişi bir hukukçudur. Onun için ‘geç teslim olayı’ inandırıcı değil. Kocamaz çok büyük para harcadı, daha da çok harcayacaktı. Eğer işin içinde başka iş yoksa Kocamaz’ı harcadılar. Hem de kendi partisi tarafında harcandı.”

Sistem partileri bitti

Vatan Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lerzan Özgen, İyi Parti ve CHP’deki kargaşayı “Sistem Partileri bitmiştir. Hepsi biribirine benziyor” diye yorumladı. Özgen, Aydınlık’a yaptığı açıklamada “Milletin gözü önünde oyun oyun içinde oyun çeviriyorlar. Biz Vatan Partisi olarak yolumuza devam ediyoruz. Milletimizin bu sistem partilerinden kurtulma zamanı gelmiştir” dedi.

‘Oylar MHP’ye’ dedi görevden alındı

İyi Parti’de bir kriz de İstanbul Maltepe örgütünde çıktı. İyi Parti Maltepe İlçe Örgütü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, CHP adayı Ali Kılıç’ı değil, MHP adayı Ahmet Baykam’ı destekleyeceklerini açıkladı. Bunun üzerine İyi Parti Maltepe İlçe Başkanı Mehmet Vedat Çakıroğlu görevden alındı.

İstanbul İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Maltepe’de CHP’nin adayı Ali Kılıç’ın destekleneceği belirtildi. İl Başkanı Buğra Kavuncu imzasıyla yapılan açıklamada, Mehmet Vedat Çakıroğlu’nun görevinden alındığı duyuruldu. Yerel seçimler için CHP ve İyi Parti ittifak yapmıştı. İki parti bazı illerde ortak bazı illerde ayrı aday çıkardı. Maltepe’de de ittifakın ortak adayı, CHP tarafından gösterilen Ali Kılıç olmuştu.

AYDINLIK GAZETESİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin Kocamaz' açıklamasıÖnceki Haber

Bahçeli'den aday olamayan 'Burhanettin K...

Kocamaz: Önümüzü kestiler biz de DP'den yeniden karşılarına çıktıkSonraki Haber

Kocamaz: Önümüzü kestiler biz de DP'den...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!