Patates ve soğan üreticisine darbe

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Patates ve soğan üreticisine darbe
Gürer” patates,soğanı ihraç engellenerek sorun çözülemez”Ticaret Bakanlığı’nın “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar” tebliğinde yapılan değişikliğe göre patates ve kuru soğan ihraç etmek isteyen üreticiler onay için Tarım ve Orman Bakanlığı’na başvuruda bulunmaları zorunluluğu getirdi.

CHP milletvekili Ömer Fethi Gürer” patates ve soğanda yurt dışı satışı sınırlanması üreticiyi vurdu.Niğde ve Nevşehir’de depolarda iki milyon ton depoda patates var.Umutla ihraç teşviki beklerken tam zıt karar çiftçiyi perişan etti.İktidar depoda ürün için tüccara karşı üreticiyi korumazsa mağduriyet artar. patates ve soğanda geçen yıl yaşanan fiyat artışı ve ithal yapmak zorunda kalınması iktidar etkilediği görülüyor.O nedenle önlemler geliştiriyor ancak plansızlık  tarımda  her alanda var .Bu kere fiyatı baskılayarak düşürmek isteniyorsa bu üreticiyi korumakla olur. Tüccar kazanıp üretici ve tüketici mağdur  olduğu düzen değişmelidir .Alınan kararın haklı bir nedeni görülmemektedir.Hatay ve Çukurova’da sel ile yazlık patates ve soğan alanları önemli zarar görmesi belki Nisan ayı sonrası pazara verilecek ürün  için programlamayı gerekli kılıyordur onun yoluda TMO alıma girip stoklanan ürünler üretici maliyet altında bırakmadan korunaklı biçimde saklanıp ihtiyaca göre Pazar dengelemesi ile olur Soğan, patates sorun tamamen plansızlıkla ilgilidir.Tohum ekim üretim pazarlama süreci kontrol altında olsa hiç bir sorun yaşanmaz. Bu sürecin yaratacağı sorunu azaltmanın yolu depolanan ürünlerin TMO tarafından bir an önce üreticiden üreticiyi koruyacak fiyatla alınıp korunaklı depolanmasıdır” dedi.

FİYATLAR ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer. Patates  üretiminde Niğde ilk sıradadır. 800 bin ton aşan üretim önemli bölümü depolardadır.Nevşehir’de de depolar patates doludur. Depolanması nedeni maliyeti 90 krş iken  tüccar 60 krş ürünü almamıştır.Üretici ürünü yalnız tüccar almakta ve fiyatı tüccar belirlemektedir. Üretici ürünü depolaması da ihraç  ile geçmişte ton başı verilen teşviklerdir eğer o teşvik verilirse ürün değer bulur bu yılda beklenti ihraç  için destekti.Şimdi AKP  iktidar verdiği karar çiftçiye “yandım “diye bağırtmıştır. Çünkü tek yol çürümeden ürünü tüccar ihraç şartları oluşması ile ederine vermektir. Tüccar  yurt içinde üreticiden ucuz aldığı ürünü ise piyasaya az bir artışla değil 5-6 kata eren fiyatlarla vermektedir. Bu konuda bir düzenleme yapılmaması sorunu sürekli kılmaktadır.Patates ve soğan için üreticiyi baskılamakta ekim alanları daraltıp  gelecek yıllarda sorunu ithale mecburiyete taşıyabilir.O nedenle acil önlemler alıp üretici ürünü maliyetine satabilmesi için iktidar TMO devreye alıp üreticiyi tüccara boğdurmamalıdır. İhraç önlemekararı alanlar depoda patates soğanın maliyetine ürünü çiftçiden almak zorundadır tarımda plansızlığın somut yansıması bu karardır ürün ihraç yasaklanması üretici depoda ürünü değerine satamaması getirirse ekim daralır gelecek yıl ithal zorunluluğu doğar   bakanlık bu karar sonra üretici elinde bulunan patates ve soğan için tek seçenek tüccar a üretici boğdurmasın TMO olarak depoda ürünü alsın  yoksa patates ve soğanda  tüccar piyasa belirlerse tüketicide mağdur olur” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer”Umutla  üretici ithalat  teşvik verilip fiyatın artması bekleniyordu önce Tüm ülkelere yapılacak patates ve kuru soğan ihracatında 15.11.2019 tarihinden itibaren ikinci bir talimata kadar tüm partilerin ihracat aşamasında, 0 oranında pestisit ve ağır metal analizine tabi tutularak analiz sonucu alıcı ülke veya ülkemiz mevzuatına uygun olan ürünlerin ihracına izin verileceği açıklandı. Bu yeni dış satım düzenlemesi ile patates ve kuru soğan ihracatı için bitki sağlık sertifikası başvurularda zirai karantina kontrolleri yanında pestisit ve ağır metal analizlerinin yaptırılması için ihracatçılara Gıda ve Yem Şube Müdürlükleri yetkilendirildi. Her 100 ton için yaklaşık 1200 TL pestisit, 400 TL ağır metal, 360 TL karantina ücreti ek masraf olarak geldi. Hasat sonrası verilen bu kararın ürün dış satımı için sorun yaratttı.Ek maliyet yükü nedeni ile tüccarın dış satımda geri durması, ürünün depoda kalış sürecini uzattı Ürün hasadı sonrası uygulamanın değişmesi, üreticiyi de  zora soktu. Bu kere ithal daha da zorlaştırıldı.Şimdi depolar patates dolu bir an önce iktidar ürün için düzenleme sağlamalıdır”dedi.

BASIN BÜLTENİ


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türk medyası işte böyle bitirildiÖnceki Haber

Türk medyası işte böyle bitirildi

Cumhurbaşkanı danışmanından Asrika Şeriat DevletiSonraki Haber

Cumhurbaşkanı danışmanından Asrika Şeria...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!