Seçim döneminde algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen İYİ Parti Eski İl Başkanı Servet Koca: KUMPASI VE ALGIYI KOCAMAZ YÜRÜTTÜ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Seçim döneminde algı operasyonu yürütüldüğünü söyleyen İYİ Parti Eski İl Başkanı Servet Koca: KUMPASI VE ALGIYI KOCAMAZ YÜRÜTTÜ
Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’ın, 31 Mart seçimlerinde aday olamamasından sorumlu tuttuğu ve kendisine kumpas kurmakla suçladığı dönemin İYİ Parti İl Başkanı Servet Koca, “Eğer kumpas yapıldıysa ben yapmadım. Pazılın diğer parçalarına bakılsın” diyerek, Kocamaz’ı işaret etti.

Eski Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Kocamaz, evrakı İl Seçim Kurulu’na geç teslim edildiği için 31 Mart seçimlerinde aday olamamış ve olaydan eski İYİ Parti Mersin İl Başkanı Servet Koca’yı sorumlu tutarak, hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Türkiye gündemine oturan olayın odak noktası haline gelen ve ‘Kocamaz’a kumpas kurdu’ iddialarının hedefi olan Koca, 28 Haziran’da yargı önünde aklandı. Sürecin başından bu yana sessizliğe gömülen Koca, suskunluğunu bozdu. O dönemde neler yaşandığını, bugüne kadar neden sustuğunu İHA muhabirine anlatan Koca, kendisiyle ilgili tüm iddiaları reddederek, Kocamaz ve bazı il yöneticileri hakkında önemli iddialar ortaya attı.

Bugüne kadar Türkiye’de bu sürecin sadece Kocamaz’ın söylemleriyle yürüdüğünü öne süren Koca, “Bir algı operasyonu yürütüldü ve ‘Mersin il teşkilatı, dolayısıyla il başkanı kumpasçıdır’ diye bir algı oluştu. Bu algı tamamen yanlıştır. Kumpası yapan ben değilim. Saat 17.00’den sonra evrakın verilmeyeceğini söylemesi üzerine gönderen de verdiren de kendisidir” diye konuştu.

“Vicdanımın sesini dinlediğimde ‘Bu olayda kusurum, hatam, kastım, art niyetim var mıdır?’ diye kendimi sorguladığımda, hatalı olduğumu görüyorum. Benim, il başkanı olarak bu konuyu bilmem gerekiyordu” diyerek özeleştiri yapan Koca, ancak seçim çalışmaları sırasında il sekreterinin kendilerine, büyükşehir belediye başkan adaylarının başvurularını Ankara’ya yapacakları yönünde genel merkez talimatı olduğunu söylediğini aktardı. Bunun üzerine de Kocamaz’ın, dosyasını tamamlayıp Ankara’ya giderek müracaat ettiğini dile getiren Koca, “Evrakını vereceği son güne kadar ben, genel merkezimizin bize evrak vermediğini biliyorum. İl sekreterimizin bizi yönlendirmesi, Burhanettin Bey’in müracaatını Ankara’ya yapması, Ankara’nın son bir hafta kala beni arayıp, eksik evrak isteyip de ‘Biz evrakı tamamlayacağız, işlem yapacağız’ demesiyle biz, Burhanettin Bey’in müracaatının Genel Merkez tarafından yapılacağını biliyoruz” ifadelerini kullandı.

Dosya saat 17.26’da verildikten sonra Kocamaz’ın evine gittiğini anlatan Koca, o gün 18.00-20.00 saatleri arasında Kocamaz’ın evinde olduğunu söyledi. Koca, “Ben bir kumpas yapmış olsam, Burhanettin Bey beni evine alır mıydı? 1,5 saat sohbet ettik. Genel Başkan (Meral Akşener) aradı Burhanettin Bey ile görüştü. Ben Koray Bey (Koray Aydın) ile görüştüm. Normal şartlarda 25 yıllık bir belediye başkanının, kazanacağı bir seçime girmesini beklerken, evrakının verilmeyişiyle ilgili göstereceği tepkinin ne olacağını az çok ben de bilirim. Ben de 25 yıllık siyasetçiyim. Evinde kaldığım süre içinde bana bir tepki göstermemiştir. Sadece biraz sinirliydi. Ancak, tepkiyle ölçülecek şekilde değildi. Sadece, ‘Benim evrakım niye geç verildi?’ diye sordu. Ben de kendisine süreci anlattım. Kendisi de ‘Olur mu öyle şey? Senden eminim, sen yapmazsın ama yetkilendirilen Orhan Galip Bey’den şüpheleniyorum. O yapmış olabilir. O yapmıştır, çünkü hep onu bana kötü olarak tanıttılar, ikaz ettiler, dikkat et dediler. Siz de onunla ilgili yapmaz öyle şey demiştiniz’ dedi. Hepsi bu. Sonrasında televizyonlarda alt yazılar geçmeye başladı. Birlikte okuduk, değerlendirdik” şeklinde konuştu.

“4 gün sonra il sekreterimizin evrakı saklamasıyla öğrendik”

Genel merkezin, Kocamaz’ın evrakını 16 Şubat’ta il başkanlığına gönderdiğini, 19 Şubat’tan 4 gün sonra Ankara’da öğrendiğini söyleyen Koca, “İl sekreterimizin bu evrakı alıp ne bana ne de ilgilisine vermeden, yetki belgesinin aslını gelen evrak dosyasında sakladığını ve yetki belgesinin arkasına zımbalanmış evrakların da sökülerek yok edildiğini olaydan 4 gün sonra öğrendik. Salı günü bu olay oldu. Biz cumartesi günü kumpas yapmadığımızı anlatmak için Ankara’ya genel merkeze gittik. Orhan Galip arkadaşımız genel merkezde, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Hasan Seymen’e olayı anlattı. İl sekreterimizin bizi yanlış yönlendirdiğini, Burhanettin Bey’in bizde hiç evrakı olmadığı için Ankara’nın takip edeceğini bildiğimizi ve bunun için evrakının verilmediğini, saat 5’ten sonra öğrendiğimiz zaman da Burhanettin Bey’in evrakını temin edip adliyeye gönderdiğini ve İl Seçim Kuruluna verildiğini söyledi. O zaman genel başkan yardımcımızın ‘Ben, senin adına bir yetki belgesi gönderdim. Burhanettin Bey’in müracaatı il teşkilatı tarafından yapılacaktı. Yetki belgesinin ekine Burhanettin Bey’in gerekli evrakını zımbalayıp gönderdim. Almadınız mı?’ deyince öğrendik. Dolayısıyla biz, başımıza ne geldiğini 4 gün sonra il sekreterimizin evrakı saklamasıyla öğrendik” dedi.

Kocamaz’ın, 19 Şubat gecesi yaptığı açıklamada, MHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Hamit Tuna’nın söyleminden yola çıkarak, ‘İçeriden hançerlendik’ deyip, kendisini kamuoyunun önüne attığını televizyondan izleyerek öğrendiğini anlatan Koca, şöyle devam etti:

“19 Şubat akşamından bugüne kadar ben daha hiç kimseye bu konuda bilgi vermedim; hiçbir yerel ya da ulusal basına konuşmadım. İlk defa konuşuyorum. Bu geçen 5 ay sürecinde bizim hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu. Yargılama sürecinde savcılık makamı kovuşturmaya gerek görmediğine dair karar verdi. Burhanettin Bey, karara itiraz etti. Akabinde hakim de savcılığın verdiği kararı onaylayarak kesin kararı vermiştir. Biz bu konuda suçsuzuz, kovuşturmaya gerek görmemiştir ve aklandık. Dolayısıyla kumpas varsa, bu kumpasın ne olduğunu Burhanettin Bey ile il sekreterimizin gelen evrakları saklayarak, bana ve ilgilisine vermemesi ve bunun açığa çıkması sebebiyle Burhanettin Bey ve Genel Merkez adına buraya gelip soruşturma yapan Hasan Seymen’in savcılığa neden bu kişi hakkında suç duyurusunda bulunmadıklarını merak ediyorum. Burhanettin Bey bir linç operasyonu başlattığında ve algı operasyonu ile hakkımızda suç duyurusunda bulunduğunda, Hamit Tuna’nın sözlerine işaret ettiği halde neden Hamit Tuna hakkında suç duyurusunda bulunmadı? Her iki isim hakkında neden suç duyurusunda bulunmadığını açıklaması gerekmez mi? Ayrıca, eğer saat 5’ten sonra benimle yaptığı konuşmadan sonra evrakını göndermemiş ve il seçim kuruluna teslim etmemiş olsa sadece İYİ Parti’den aday olamayacaktı. Ama evraklarını saat 17.26’da özellikle teslim ettirmek suretiyle başka bir siyasi partiden de DP’den de aday olamayacağını bilmesi gerekirdi. Burhanettin Bey ile biz çok çalıştık. Kazanmasını en az onun kadar isterdim. Düşünün ki, bir büyükşehir belediyesini kazanıyorsunuz ve partinize hediye ediyorsunuz. O il başkanlığının taşıyacağı onuru, gururu ben taşımak istemez miyim? Kazanabileceğimiz bir seçimi ben kaybetmek ister miyim?” diye sordu.

“Manevi tazminat davası açtım”

Konuşması sırasında zaman zaman duygulanarak gözleri dolan Koca, aklandıktan sonra Kocamaz hakkında manevi tazminat davası açtığını da söyledi. Ticari bir itibarı, ahlakı ve namusu olan, ikisi de iş insanı 30 yaşında bir kızı ve 25 yaşında bir oğlu olduğunu belirten Koca, internette Servet Koca, Burhanettin Kocamaz, İYİ Parti, kumpas diye sorgulandığında çıkan sonuçlara işaret ederek, “Ben bunları hak etmedim. Adalet tarafından beraat ettim. Benim Türkiye kamuoyu önünde aldığım hakaretlerin, hayasızca edilen sözlerin, küfürlerin haddi hesabı yok. Talep ettiğimiz tazminat miktarının bir önemi yok. Çok yüksek bir rakam da çok az bir rakam da isteseniz, kamuoyunda ve sosyal medyada bu olayın sizin hayatınızı nasıl mahvettiğini, bundan sonra ne kadar daha süreceğini ve tarafların ekonomik durumlarının ne olduğunu göz önünde bulunduran hakim tarafından belirleniyor. Ama biz 100 bin liralık manevi tazminat davası açtık” dedi.


HABER VE KAYNAK:  http://www.mersinimecehaber.com/mersin/secim-doneminde-algi-operasyonu-yurutuldugunu-soyleyen-h25115.html

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mersin’de bir garip helikopter hikâyesiÖnceki Haber

Mersin’de bir garip helikopter hikâyesi

DEVR-İ SABIK YARATMAYACAĞIM DİYEREK,İLKELERDEN BİRİNİ MERSİN HALKINA RAĞMEN DIŞLADINIZ..Sonraki Haber

DEVR-İ SABIK YARATMAYACAĞIM DİYEREK,İLKE...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!