TTB’den Sağlık Bakanlığı’na: AYM Kararını Uygulayın

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TTB’den Sağlık Bakanlığı’na: AYM Kararını Uygulayın
Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, AYM’nin güvenlik soruşturması uygulamasını iptal eden kararının uygulanması için Sağlık Bakanlığı’na bir kez daha yazı gönderdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) 657 Sayılı Kanun’un 48/1/A maddesinde bulunan “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılması” düzenlemesini iptal eden kararının bir an önce uygulanması için Sağlık Bakanlığı’na yazı gönderdi.

Sağlık Bakanlığı’nın Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararından önce yürürlükte bulunan mevzuata göre güvenlik soruşturması nedeniyle atama işlemi yapılmayanlara yönelik bir işlem yapılamayacağı yönündeki değerlendirmesi üzerine gönderilen yazıda, bu yaklaşımın bütünüyle hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Yazıda, “Bu yaklaşım, Anayasaya aykırı bir kanunun iptal edilinceye kadar ki sonuçlarını hukuksal olarak korumak anlamına gelir ki hukuka aykırı bir kanunun doğurmuş olduğu hukuka aykırı sonuçları kayıtsız şartsız korumaya devam etmek anayasanın üstünlüğü ve hukuk devleti ilkesi ile bağdaşmaz” ifadelerine yer verildi.

"İnsan haklarını ihlal ediyor"

Güvenlik soruşturması uygulamasının, hekimlerin düşünce ve ifade özgürlüğü, maddi ve manevi varlığını geliştirme hakkı, eşit muamele görme hakkı, ayrımcılık yasağı başta olmak üzere insan onurunun ve kişiliğinin korunmasına dair haklarını ihlal ettiğine yer verilen yazıda şöyle denildi:

“Anayasa'nın 153/6 maddesi ile 6216 Sayılı Anayasa Mahkemesi’nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 66/1 maddesi uyarınca; AİHS ve Anayasaya aykırı düzenlemelere dayanılarak, 3359 Sayılı Kanunun ek madde 3 ile devamı maddeleri ile diğer ilgili mevzuat uyarınca, güvenlik soruşturmalarının sonucunun olumsuz olarak değerlendirildiği gerekçesi ile ataması yapılmayan hekimlerin ivedilikle  atamalarının yapılması, bu zamana kadar açıkta geçirdikleri süreye ilişkin her türlü mali ve özlük haklarının iade edilmesi, 7151 sayılı Kanunun 5. maddesi kapsamındaki uygulamaların geri alınması gerekliliğine ilişkin talebimizi bir kez daha bilgilerinize sunarız.”

TTB Merkez Konseyi ayrıca, güvenlik soruşturması sorunucu gerekçe gösterilerek atama talebi daha önce reddedilen hekimler için de itiraz dilekçesi örneği hazırladı.

Ne olmuştu?

CHP'li 114 milletvekili 1 Şubat 2018 tarihli ve 7070 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkındaki Kanun'un bazı maddelerinin iptali için AYM'ye dava açmış, AYM 29 Kasım 2019 tarihli kararıyla memuriyete girişte güvenlik soruşturması şartı arayan düzenlemeyi iptal etmişti.

Hükümet 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sonrasında, 657 sayılı Kanunun 48. maddesine eklenen düzenlemeyle kamuya girişlerde güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılması zorunluluğu getirilmişti.

AYM kararında ayrıca Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamına giren suçlardan hükümlü olup başka bir suçtan dolayı şüpheli veya sanık sıfatıyla avukatıyla görüşen hükümlülerin görüşmelerinin sesli veya görüntülü olarak kaydedilmesini, bir görevlinin görüşmede hazır bulundurulmasını ve tuttuklar ile kayıtlara el konulmasının Anayasa'ya aykırı olduğuna hükmetmişti.

(HA)

BİANET

http://bianet.org/bianet/insan-haklari/218220-ttb-den-saglik-bakanligi-na-aym-kararini-uygulayin


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yüksekdağ’a Erdoğan’a Hakaretten 1740 TL CezaÖnceki Haber

Yüksekdağ’a Erdoğan’a Hakaretten 1740 TL...

35 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi yaralandı, cenaze ertelendiSonraki Haber

35 kişi hayatını kaybetti, 48 kişi yaral...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!