TUNÇSU'DAN BÜYÜKŞEHİR'E DİZAYN: BAŞKANLAR KÖKLEŞMESİN, FETÖ'NÜN GEMİSİ YÜRÜSÜN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
TUNÇSU'DAN BÜYÜKŞEHİR'E DİZAYN: BAŞKANLAR KÖKLEŞMESİN, FETÖ'NÜN GEMİSİ YÜRÜSÜN!
TUNÇSU'DAN BÜYÜKŞEHİR'E DİZAYN: BAŞKANLAR KÖKLEŞMESİN, FETÖ'NÜN GEMİSİ YÜRÜSÜN! Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde gerçekleştirilen FETÖ operasyonuyla çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Genel Sekreter Haluk Tunçsu'nun Büyükşehir'deki 1 numarası olduğuna ilişkin iddialarda şok kulisler gündemde

Derviş SÖNMEZ Haberi;

30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Burhanettin Kocamaz'ın sürekli daire başkanlarını değiştirmesi kamuoyunda soru işaretleri yaratmıştı. Yeni bir sistemde Başkan olan Kocamaz göreve gelir gelmez yeni bir ekip kurmuştu. Göreve getirdiği daire başkanlarında ilk kıyım 5 ay sonra gerçekleşti.

FETÖ'nün Büyükşehir'deki 1 numarası olduğu iddia edilen Haluk Tunçsu'nun "kurum içi" planı, bu kadar kısa sürede devreye girmişti.İLK KIYIM MESKİ'DE

CHP döneminde MESKİ Genel Müdürü olan ama seçimlere 4 ay kala istifa eden M.Kamil Ülgen, Kocamaz döneminde yeniden göreve getirilmişti. Kurum içinde sevilen kişiliğiyle öne çıkan Ülgen, ani bir kararla görevden alınmıştı. Kocamaz'a karşı kurum içinde ilk tepki buradan başlatılmıştı. Kurum içerisinde "ne oluyor?" soruları sorulmuş, Kocamaz'a karşı tepkiler geliştirilmeye başlanmıştı.

SIRA DAİRE BAŞKANLIKLARINA GELDİ

İlk etapta Mersin Büyükşehir Belediyesinde bulunan 28 daire başkanından 4'ü Gülnarlıydı. Gülnarlı Yörük ekip bir anda tasfiye edildi. Başkan Kocamaz'ın ana seçmen kitlesini de oluşturan Mersin Yörükleri ayağa kalktı. 4 Yörük daire başkanından 3'ü Serhat Kandemir, Hüsnü Öz ve Ali Rıza Bozkurt görevden alındı. Tunçsu'nun kaos planı burada da Kocamaz'la seçmenleri arasına uçurum yaratmaktı. Bunda da başarılı oldu, Yörük çoğunluğunun olduğu Toroslar ve 2. Bölgede genel seçimlerde MHP adeta dip yapmıştı. Kocamaz bu daire başkanlıkları değişimi nedeniyle kendi seçmeniyle karşı karşıya gelmişti.

Bu durum MHP içerisinde de tepkilere yol açtı. MHP camiası genel itibariyle Belediye'de etkin olamadıkları gerekçesiyle Başkan Kocamaz'a sırt dönmeye başlamışlardı. Kocamaz, ana seçmeninin ardından parti teşkilatıyla da kopmaya başlamıştı.

Öyle ki Büyükşehir'deki ilk ihalede ihaleye giren MHP'li 2 grubun belediye içinde birbirlerine silah çektiği iddiası Kocamaz'a "MHP'lileri de birbirine düşürüyor" algısı yaratılması için de zemin hazırlamış oldu.

Tunçsu'nun planı kısa sürede işlemeye başladı. 5. Aydan itibaren operasyonlarını başlatan Tunçsu, Kocamaz'ı yalnızlaştırmayı başardı. Artık ana seçmeni Kocamaz'a tepkili, teşkilatı Kocamaz'dan uzak bir dönem başlamıştı.

Tunçsu daire başkanları üzerinde baskı kurmaya da başladı. Kocamaz'la daire başkanları arasında köprü değil, adeta duvar oldu. Başkan Kocamaz özellikle yurt dışındayken daire başkanlarıyla toplantılar yaparak, "Hükümran benim" havası estirdi.

Başkan Kocamaz'la birlikteyken her daire başkanı için "olumlu-olumsuz" raporlar hazırladı. Bu sebeple de 2,5 yılda çok sayıda daire başkanı değişti. Koltuğuna oturur oturmaz "Acaba ne zaman gideceğim" algısıyla çalışan daire başkanları, Kocamaz'a da temkinli yaklaşmaya başladı ve araya mesafeler girdi. Mesafeler arttıkça, Tunçsu da işini yürüttü.  

Tunçsu "sürekli ve sabit" daire başkanı istemedi. Hiçbir başkanın kurumda kökleşmesine müsaade etmedi. Sürekli değişen daire başkanlıkları da Başkan Kocamaz'ın Mersin genelinde belediyeyi bile yönetemiyor algısı yaratılmasına yol açtı. Belediye içinde huzursuzluk ve kaos yaratan Haluk Tunçsu, daha koltuklarına ısınamadan görevden alınan daire başkanları nedeniyle de Belediye'nin tüm kollarında etkinliğini arttırdı.

Belediye Bürokrasisi 2,5 senede tamamen Tunçsu'nun kontrolüne geçmişti ve Belediye içinde FETÖ'nün işlerini görmeye başladı…

KİMLER GELDİ, KİMLER GEÇTİ

 Gelmiş geçmiş birçok dönemde hep görevlerde bulunan en son ise Macit Özcan döneminden kalan Genel Sekreter Yardımcısı Nejat Keykubat, daire başkanlığından alınıp, Bu kez Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı emrine müdür olarak atandı.

Strateji Geliştirme Daire Başkanı Cansel Sayılgan İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına Müdür olarak atandı.

Diğer taraftan Etüt Projeler Daire Başkanı Hüsnü Öz, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Serhat Kandemir, Kent Estetiği ve Yeşil alanlar Daire Başkanı Vedat Doğan, Çevre Koruma Daire başkanı Ali Rıza Bozkurt, Emlak İstimlâk daire başkanı İlknur Değer Duman, Denizcilik Daire başkanı Mustafa Yılmaz'da görevlerinden alındılar.

Öte yandan ani bir karar ile İnsan Kaynakları ve Eğitim Daire Başkanı Hasan Celal Taş'ı da, görevden aldığı Keykubat'ın yerine Genel Sekreter Yardımcısı yaptı.

Kaan Hız( Destek hizmetler Daire başkanı)

Cumhur Karaca (Yeşil alanlar daire başkanı)

Vefa sucularlı(Kent Estetiği dairesi başkanı)

Mehmet Ali Cömert(İnsan Kaynakları Dairesi Başkanı)

Rakibe Er( Yazı işleri kararlar dairesi başkanı)

Önal Özdemir( Sağlık ve sosyal işler dairesi başkanı)

Süleyman Cengiz (Kültür dairesi başkanı)

 Tevfik Dinçer;  Destek, Hiz. D. Başkanlığından Mali Hizmetler Daire Başkanlığına...

Mustafa Ateşoğlu; Destek Hiz. D. Başkanlığına...

Rıfat Özen; İşletmeler Ve İştirakler D Başkanlığına...

Hüseyin Çankaya; Plan Proje Daire Bşk. Lığından Memurluğa...

Vedat Doğan; İtfaiye Daire Başkanlığından Fen İşleri D. Başkanlığına...

Hasan Gubaroğlu; Fen.İşleri D. Bşk.Lığından Gen. Sek. Yardımcılığına...

Serdar Tanrıverdi; Engellliler D. Bşk. Lığından Çevre Koruma Dairesinde Ruhsat Şb. Müdürlüğüne... Arif Sayın; Kongre Merkezi Müd. Den , İtfaiye D. Bşk.Lığına...

Aşkın Günay, Kültür Daire Başkanlığı'na

Kamuran Özkaralar; İstimlak D.. Bşk. Dan , Etüt Proje D. Bşk.Lığına getirildi.

Hasan Celal Taş; Gen. Sek. Yrdc. lığından Engelliler D. Bşk. Lığına...

Turan Karadağ; Gen. Sek. Yrdc. Lığından Park Ve Bahçeler D. Bşk. Lığına...

KAYNAK: HABER ONDA

LİNKİ: http://www.haberonda.net/haber/980/tuncsudan-buyuksehire-dizayn-kocamaz-yipransindaire-baskanlari-koklesmesin-fetonun-gemisi-yurusun.html


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Genel sekreter hedef tahtasında!Önceki Haber

Genel sekreter hedef tahtasında!

ÖNEMLE DUYURULUR…Sonraki Haber

ÖNEMLE DUYURULUR…

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!