ABD'den 'Jeomanyetik Fırtına' uyarısı geldi

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
ABD'den 'Jeomanyetik Fırtına' uyarısı geldi
Güneşte dün akşam normale göre çok şiddetli patlamalar oldu. ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, patlamalardan kaynaklı kuzey yarım kürede 3 gün sürmesi beklenen şiddetli 'Jeomanyetik Fırtına' yaşanacağı uyarısında bulundu.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) tarafından yapılan açıklamada, dün akşam Güneş yüzeyindeki patlamalardan dolayı 2005'ten bu yana ilk kez bu şiddette 'Jeomanyetik Fırtına' yaşanabileceği belirtildi.

NOAA ve ABD Uzay Hava Durumu Tahmin Merkezi'nin açıklamalarında, "Şiddetli (G4) bir jeomanyetik fırtınanın hafta sonu devam etmesi kuvvetle muhtemeldir." ifadesine yer verildi.
Güneş'teki patlamalar sonucu oluşan jeomanyetik fırtınanın kaynağının "Bölge 3664" olarak adlandırılan "büyük, karmaşık bir güneş lekesi kümesi" olduğu ve dünyanın 16 katı büyüklüğünde yer kapladığı belirlendi.

HANGİ ETKİLERE YOL AÇACAK?

NOAA'nın açıklamasında, Dünya'ya yaklaşmakta olan fırtınanın muhtemel etkilerine dikkat çekilerek, "yaygın voltaj kontrolü sorunlarının ortaya çıkabileceği" ve yörüngelerdeki uydularda "sürtünme, izleme ve yönlendirme sorunlarının" yaşanabileceği kaydedildi.

Söz konusu fırtınadan kaynaklı uydu navigasyon sistemlerinde ve radyo alıcılarının frekanslarında aksamalar oluşabileceği, saatler sürecek kesintiler yaşanabileceği veya benzer bazı aletlerin hiç çalışmayabileceği belirtildi.

KUZEY IŞIKLARI İSTANBUL VE TRABZON'DAN DA GÖRÜLDÜ

Öte yandan Yeryüzünün manyetik alanı ile Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkan Kuzey Işıkları (Aurora Borealis), Trabzon ve İstanbul'da da gözlendi.

Dün akşam saatlerinde dünyanın pek çok noktasında Kuzey Işıkları görüldü.

 


Refah hem de Kuzey Gazze için yeni tahliye emirleriÖnceki Haber

Refah hem de Kuzey Gazze için yeni tahli...

Edirne’de ekmeğe zamSonraki Haber

Edirne’de ekmeğe zam

Başka haber bulunmuyor!