ADALET BAKANLIĞI YENİ ADLİ YIL ÖNCESİ ADALET HİZMETLERİNDEKİ YENİLİKLERİ DUYURDU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ADALET BAKANLIĞI YENİ ADLİ YIL ÖNCESİ ADALET HİZMETLERİNDEKİ YENİLİKLERİ DUYURDU
ADALET BAKANLIĞI YENİ ADLİ YIL ÖNCESİ ADALET HİZMETLERİNDEKİ YENİLİKLERİ DUYURDU

Adalet Bakanlığı, 1 Eylül'de başlayacak yeni adli yıl ile birlikte adalet hizmetlerinde bazı yeniliklerin gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada yaklaşık 10 yıl aradan sonra asliye ceza mahkemelerinin duruşmalarına savcıların katılacağı, müstakil infaz hâkimliklerinin kurulacağı ve adliyelerde koronavirüs tedbirlerinin uygulanacağı belirtildi.

Yeni adli yıl 1 Eylül 2020’de Beştepe'de düzenlenecek törenle başlayacak. 592 adliyede, 15 bölge adliye mahkemesinde, 7 bölge idare mahkemesinde ve yüksek yargıda toplam 21 bin 863 hakim ve savcı ile 79 bin 482 personel yeni adli yılla birlikte yargı teşkilatında görev alacak.

Adalet Bakanlığı, 1 Eylül'de başlayacak yeni adli yıl ile birlikte adalet hizmetlerinde bazı yeniliklerin gerçekleştirileceğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada yaklaşık 10 yıl aradan sonra asliye ceza mahkemelerinin duruşmalarına savcıların katılacağı, müstakil infaz hâkimliklerinin kurulacağı ve adliyelerde koronavirüs tedbirlerinin uygulanacağı ifade edildi. 

Açıklama, yeni adli yılla birlikte başlayacak faaliyetler şöyle sıralandı:

-Hazırlık çalışmaları devam eden İnsan Hakları Eylem Planı kamuoyuna açıklanacak.

-İdari yargıda istinaf yargılaması yapan bölge idare mahkemelerinin sayısı yeni adli yılda 7’den 8’e çıkartıldı.

-Hakim ve savcı sayısının artırılmasının bir sonucu olarak 10 yıl aradan sonra asliye ceza mahkemelerinin duruşmalarında savcıların da kürsüde yer alacak.

-Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile hukuk yargılamalarının daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülebilmesine yönelik önemli değişiklikler yapıldı.

-Aynı kanun ile Tüketici Mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda, dava açılmadan önce arabulucuya gidilmesi zorunluluk haline getirildi.

-Yeni adli yılda revize edilmiş infaz hakimliği ile cezaların infazında etkinlik sağlandı.

-Mağdurlara hizmet vermek üzere 99 Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü kuruldu.

-Şiddet mağduru kadınlar ile çocukların ifade ve beyanlarının özel ortamlarda alınması için 72 adliyede Adli Görüşme Odaları (AGO) oluşturuldu.

-Arabuluculukta uzmanlaşmanın önü açılarak hizmetlerin daha nitelikli sunulması sağlandı.

-Özel hukuk tüzel kişilerinin bilirkişi olarak hizmet vermesi sağlanarak bilirkişilik sisteminin kalitesi arttırıldı.

-Ceza infaz kurumlarında Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı “Mesleki Eğitim Merkezleri” kuruluyor. Bu kapsamda ilk Adalet Mesleki Eğitim Merkezi 14 Ağustos 2020 tarihinde Sincan Ceza İnfaz Kurumları kampüsünde açıldı.

-Açık ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin bir kamu kurumunda çalışma ve bu kamu kurumuna ait tesiste barınma (Orman Genel Müdürlüğü gibi) suretiyle cezasının infazı mümkün hale getirildi.

haber ve kaynak:ANKA

https://ankahaber.net/haber/detay/adalet_bakanligi_yeni_adli_yil_oncesi_adalet_hizmetlerindeki_yenilikleri_duyurdu_14810#.X0jmTipFAXA.twitter


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ADRESE TESLİM DEMİRYOLU İHALESİ MECLİS GÜNDEMİNDEÖnceki Haber

ADRESE TESLİM DEMİRYOLU İHALESİ MECLİS G...

'Partiyi Soylu kurdurdu' iddialarına sert cevap: Merkez sağı satan 3 kişi var, üçü de AKP'deSonraki Haber

'Partiyi Soylu kurdurdu' iddialarına ser...

Başka haber bulunmuyor!