AKAR’IN BAŞKANLIĞINDA SOMA’YA ÇÖZÜM

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKAR’IN BAŞKANLIĞINDA SOMA’YA ÇÖZÜM
TBMM Başkanvekili Haydar Akar’ın Başkanlık yaptığı Genel Kurul Torba yasa görüşmelerinde tüm partilerin ortak imzası ile Soma maden faciasının ardından işten atılan işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin önerge kabul edilerek yasaya eklendi.

TAZMİNATLARINI 2 AY İÇİNDE ALACAKLAR

2014 yılında 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma Madeni Faciası hala hafızalardaki yerini korurken daha önceTBMM Başkanvekili Haydar Akar’ın da KİT Komisyonunda ve genel kurul da gündeme getirdiği işçilerin kıdem tazminatlarına ilişkin önerge partilerin ortak imzası ile kabul edildi.5 partinin ortak önergesiyle Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarında işten çıkarılan işçiler de tazminatlarını alabilecek.

Meclisten geçen istihdam paketinde pek çok düzenleme yer aldı. Onlar içinde dikkat çeken başlıklardan biri de Soma maden faciasının ardından işten atılan işçilerin kıdem tazminatları ile ilgili. O işçilerin tazminatları ile iş sözleşmesinin bildirim şartına uyulmaksızın feshinden kaynaklanan tazminatları, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’nca ödenecek.İşçilerin tazminatları, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki ay içinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na müracaat etmeleri halinde, müracaat tarihinden itibaren altı ay içinde ödenecek

TÜM PARTİLER DESTEKLEDİ

Kabul edilen madde ile 830 işçiye 14 milyon 524 bin liralık kıdem tazminatı verilecek. Ayrıca 13 milyon 337 bin lira faiz ödemesi yapılacak. Yani toplamda yapılacak olan ödeme 27 milyon 800 bin lira olacak.İşçilerin tazminatları, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu'na müracat edilmesi halinde müracat tarihinden itibaren 6 ay içinde ödenecek.

Özellikle KİT Komisyonunda maden kazalarını gündeme getiren, işten çıkarılan madencilerin sorunlarını anlatan  Başkanvekili Akar’ın Meclis Başkanlığında önergenin kabul edilmiş olması da dikkat çekti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AKSAKAL: Bu Zat Diyanetimizi Temsil Edemez!Önceki Haber

AKSAKAL: Bu Zat Diyanetimizi Temsil Edem...

Beko: Bu bir iktidar kurultayıdır!Sonraki Haber

Beko: Bu bir iktidar kurultayıdır!

Başka haber bulunmuyor!