AKDENİZ’DE BİR GARİP SCOOTER TİYATROSU

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AKDENİZ’DE BİR GARİP SCOOTER TİYATROSU
Akdeniz Belediyesi Başkanı M.Mustafa Gültak, yanına aldığı belediye çalışanları ve ekibi ile ilçesinde SCOOTER ile ufak bir gezinti yapınca, bunu basın bürosu haberleştirip tüm basına servis etti. Ondan sora gelişmeler tiyatro gibi.

Sabah saatlerinde 10.06 da e posta ile tüm basına MERSİN BÜYÜKŞEHİRDEN AKDENİZ BELEDİYESİNE SCOOTER TACİZİ başlığı ile bir bülteni yansıdı. Bültene ekli 6 adet fotoğraf ve birde metin vardı.

Daha sonra yine BAŞKAN GÜLTAKTAN SCOOTERLI KENT TURU başlıklı ikinci bir bülten 11.41 de tüm basına ulaştırıldı. Bülten ekinde aynı fotolar bu kez bir farklı foto ile 7 adet. Birde metin.

Her iki metinde basın bürosunca yazılmış kaleme alınmış ve tüm basına servis edilmiş. Buraya kadar normal...

Fakat aynı konuda 1’er saat ara ile iki ayrı bülten gelmesi ve içeriklerinin farklılığı, fakat kullanılan resimlerin aynı olması, ayrı ayrı iki eylemi değil, masa başında aynı foto ve malzeme ile üretilen iki ayrı basın bülteni olduğu izlenimini verdi.

Nitekim bir taciz olmuş ise, bir eylem vardır, müdahale vardır, bunu da o basın bültenini hazırlayıp atanların elemanları mutlaka çekmiştir. O resimlerin bültene konması gerekir. Ancak taciz denilen içerikteki fotolar ile kent turu dedikleri bültenin fotolar aynı. Bu da yapılan işin ciddiyetini (!) ortaya koyuyor.

Şimdi, Mersin’in, merkezdeki tek Ak Partili belediyesi olan Akdeniz ilçesinde başkan Gültak, SCOOTER denen ve şu anda ülkenin her yerinde gündemde olan mini araçla tur atar. Bu olay basın bülteni haline getirilip tüm basına servis edilir. Ortada parmakla sayacağınız çok az sayıda mini araç var. Zabıta kullanacak. Kentte yaşayan halk değil.

Zaten bu olaylar öncesinde merkezdeki tüm ilçelerde direklere kilitlenmiş çok sayıda bu araçları görüyorduk. Kentte tartışma konusu olmuştu. İhale mi oldu, satın mı aldınız, kiraladınız mı diye... Kimseden ses çıkmamıştı.

AKDENİZ BELEDİYESİ BASIN BÜROSUNUN 193 SAYILI BASIN BÜLTENİ METNİ AŞAĞIDA:

Büyükşehir zabıtası, Akdeniz zabıtasına tahsis edilen araçlara el koymaya çalıştı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR'DEN, AKDENİZ BELEDİYESİNE SCOOTER TACİZİ!

* Başkan Mustafa Gültak; Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ekiplerinin, Akdeniz Belediyesi’ne tahsis edilen scooterlara el koymaya çalışmasına tepki gösterdi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıtası, “UKOME kararı” olmadığı gerekçesi ile Akdeniz Belediyesi zabıtasına tahsis edilen 15 adet scooter'a, akşam saatlerinde belediye binası önünde el koymaya kalkıştı. Yaşanan olayda, tartışmalar üzerine Büyükşehir'e bağlı zabıtalar belediyeyi terk ederken, Akdeniz Belediyesi zabıtası da tutanak tutup, adli mercilere suç duyurusunda bulundu.

Yaşanan olayla ilgili değerlendirme yapan Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; “Kamera kayıtları, zabıtamızın tuttuğu tutanak ve karakol ifadelerine de yansıdığı üzere, Mersin Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi’ne bağlı zabıtalar; adeta gasp tarzı bir anlayış ile belediyemiz zabıta personeline tahsis edilen 15 adet scootera el koymaya çalışmıştır. Belediyemiz zabıtasının buna karşı çıkması üzerine ise Büyükşehir zabıtasının, personelimize yönelik tavrı ve hakaretamiz sözleri gerçekten şaşırtıcı olmuştur.

Oysa bizler, Akdeniz Belediyesi olarak her fırsatta ifade ettiğimiz üzere uzlaşmadan, uyumdan ve yapıcı olmaktan yana olduğumuzu dile getiriyoruz. Ortada yasal anlamda bir sıkıntı var ise gelin görüşelim, konuşalım. Fakat eğer siz akşam karanlığında ekiplerinizi belediyemiz önünde duran scootırları almak için demir kesme makasları ile gönderiyorsanız, burada başka niyetler, farklı amaçlar vardır. Zabıta ekiplerimizin kolay ve pratik bir şekilde, doğa dostu bu araçlarla halka hizmet vermesi, kimi, neden rahatsız etmiştir? Bunu anlamak mümkün değildir” diye konuştu.

Açıklamasını; “Çevreye hiçbir zararı olmayan bu araçların, ‘UKOME kararı olmaması’ gerekçe gösterilip toplatılmaya çalışılması da anlaşılır değildir” diyerek sürdüren Başkan Gültak; “Zira bu araçları bize tahsis eden firma yetkilileri, geçen Şubat ayında Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat edip, dilekçe vermiş. Fakat dilekçeye, olumlu veya olumsuz bir yanıt verilmemiş. Firmanın, Yenişehir Belediyesi ile sözleşme imzalamasına rağmen Büyükşehir zabıtası, bu ilçe sınırlarında hizmet veren araçları da topladığı duyumunu aldık. Oysa Mersin’de aynı işi yapan bir başka şirketin ise kolaylıkla çalıştığı, araçlarına dokunulmadığı bilinmektedir. Yaşananları kamuoyunun takdirine bırakıyor; Büyükşehir Belediyesi’nden de bu konuda bir açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Öte yandan; Karayolları Kanunu’nda scooter ile ilgili tanım ve düzenleme olmadığı; tanımı olmayan bir araç için de UKOME kararına gerek olmadığı öğrenildi. Sadece 40 watt ile çalışan bu araç, kanunda belirtilen yük taşıma araçlarının tanımına da uymamakta. Bu anlamda Karayolları Kanunu’nda geçen tanıma uymaması nedeniyle UKOME kararlarına da dâhil olmadığı belirtiliyor.

AKDENİZ BELEDİYESİ BASIN BÜROSUNUN 194 SAYILI BASIN BÜLTENİ METNİ AŞAĞIDA:

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI GÜLTAK’TAN, “SCOOTERLI KENT TURU”

* Başkan Mustafa Gültak, belediyenin zabıta müdürlüğü personeline tahsis edilen elektrikli scooter aracı ile kentin caddelerinde bir tur attı. Zabıta ekiplerinin de eşlik ettiği Başkan Gültak’ı scooter üzerinde gören vatandaşlar, scooterlı uygulamayı güzel bulduklarını ve çok beğendiklerini dile getirdiler.

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak; özel bir firmanın ürettiği; vatandaşlara daha kolay ve hızlı hizmet verebilmeleri amacıyla Zabıta Müdürlüğü personeline tahsis edilen çevre dostu elektrikli scooter aracı ile kentin en işlek caddelerinde tur attı, vatandaşlarla ayaküstü sohbet etti. Başkan Gültak’ı; scooter üzerinde ilerlerken gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemezken; Mersin ve Akdeniz için güzel bir yenilik olan ‘scooterlı zabıta uygulamasını’ beğendiklerini ifade ettiler.

“Amacımız, vatandaşa hızlı ve pratik şekilde hizmet vermek”

Bindiği scooter üzerinden, uygulama hakkında bir açıklama yapan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak; “Vatandaşlarımıza daha hızlı ve kolay hizmet verebilmeleri; sorunlara ve şikâyetlere daha çabuk ulaşıp çözebilmeleri amacıyla bu araçları zabıtamıza tahsis ettik. Scooterlar sayesinde zabıtamız, gitmek istediği yere daha hızlı ulaşıp gerekli denetimlerini yapabiliyor ve böylelikle gelen şikâyetleri de çok daha kısa sürede çözüme kavuşturabiliyor” diye konuştu.

“Çevre dostu bir belediyeyiz”

Başkan Mustafa Gültak; elektrikli scooterların tamamen Türk malı olduğunu ve Sakarya’da üretildiğini kaydederek, “Çevre dostu bir belediyeyiz, bu nedenle uygulamayı çok önemsiyoruz. Bu ekonomik araçlar; elektrikle çalışan, benzine, mazota veya gaza ihtiyaç duymayan, karbon monoksit gibi zehirli gazlar üretmeyen çevreci araçlar. Yazılımını cep telefonunuza indirip kolayca kullanabiliyorsunuz. İşiniz bittiğinde de istediğiniz yere bağlıyorsunuz” dedi.

“Uygulama, trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak”

Bu araçların park sorunu olmadığını da sözlerine ekleyen Başkan Gültak; “Arabasını uzak noktalara park edip, kent merkezinde alışveriş yapmak isteyen insanlarımızın da bu araçları kullanmalarını istiyoruz. Bu nedenle ilerleyen günlerde bu araçları vatandaşlarımıza sunmayı planlıyoruz. İnşallah, Mersin’de bunu yaygınlaştıracağız. Bu araçların yaygınlaşmasıyla trafiğe de önemli ölçüde bir rahatlama geleceğini düşünüyoruz. Mersin ve Akdenizliler için hayırlı olsun” diye konuştu.

BELEDİYE TRAFINDAN GÖNDERİLEN BU BÜLTENLER İLE BASIN KURULUŞLARI HABERDAR OLUYORLAR VE GELEN METNİ AYNEN KULLANAN DA OLUYOR, KULLANIRKEN YORUM KATANDA.....

TABİ ORTALIKTA ÇİRKİN BİR GÖRÜNTÜ... İŞTE BU ARADA SOSYAL MEDYADA HER İKİ TARAFIN KALEMŞÖRLERİ YAZMAYA BAŞLIYOR. FAKAT KENT BİLİNCİ OLAN ARAŞTIRMACI YAZAR ABDULLAH AYAN BAKIN BUNUN ÜZERİNE NE YAZDI PAYLAŞTI. AŞAĞIDA...

AYAN, ÇOK HAKLI.

BİRİLERİ NASIL REKLAM YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞ SANKİ. BU TÜR ALGILAR HOŞ DEĞİL. TARAFLRDAN AKDENİZ BELEDİYESİNİN BASINA GÖNDERDİĞİ BÜLTEN İÇERİK VE SAATLERİ BİLE ÇOK ŞEY ANLATIYOR...


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTURAN İSTİFA ETTİÖnceki Haber

BAŞKAN YARDIMCISI ÖZTURAN İSTİFA ETTİ

AKSAKAL: Lozan Antlaşması “Büyük Bir Suikastin Yıkılışıdır!”Sonraki Haber

AKSAKAL: Lozan Antlaşması “Büyük Bir Sui...

Başka haber bulunmuyor!