AYDINCIK BARAJI’NDA SU TUTULDU

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
AYDINCIK BARAJI’NDA SU TUTULDU
DSİ Mersin iline yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Mersin ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir taraftan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

Barajda Su Tutulmaya Başlandı

Mersin Aydıncık Barajı’nda çalışmaların tamamlanma aşamasına geldiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Barajda yamaca yaslı su alma yapısı, dipsavak cebri boru ve vana montajları ile tıkaç betonu imalatları tamamlanarak derivasyon kondüvisi giriş yapısı kapak kirişleri indirilip su tutma işlemlerine başlanılmıştır.

Önyüzü beton kaplı kaya dolgu tipinde inşa edilen Aydıncık Barajı’nın temelden yüksekliği 46 metre olup, depolama kapasitesi 1,590 milyon3’tür. Barajın tüm aşamalarının tamamlanması ile Mersin ilimizde 2 bin 650 dekar tarım arazisini daha cazibe ile sulamaya kavuşturmuş olacağız.” dedi.

Milli Ekonomiye Yıllık 4 Milyon TL Katkı

Genel Müdür Yıldız; “Mersin iline yaptığı çok sayıda gölet, baraj, sulama ve taşkın koruma tesisi ile şehrin birçok noktasına önemli yapılar kazandıran Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğümüz inşa ettiği Aydıncık Barajı sayesinde Toros Dağlarında karların erimesi ile oluşan ve bugüne kadar Akdeniz'e dökülen suların depolanarak Mersinli çiftçilerimizin hizmetine sunulmasını sağlamış olacaktır.

Aydıncık Barajı’nın tamamlanması ile 2021 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 4 Milyon TL katkı sağlanması hedeflenmektedir.” İfadelerini kullandı.


PTT EMEKÇİSİNE YAPILAN CENAZE ZULMÜNÜ CHP MECLİSE TAŞIDIÖnceki Haber

PTT EMEKÇİSİNE YAPILAN CENAZE ZULMÜNÜ CH...

Gürer: “Gıda terörü hortladı”Sonraki Haber

Gürer: “Gıda terörü hortladı”

Başka haber bulunmuyor!