AYLİN YAMAN; KADINLAR HİÇ DEĞİLSE YAŞLILIKTA KORUNSUN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
AYLİN YAMAN; KADINLAR HİÇ DEĞİLSE YAŞLILIKTA KORUNSUN!
Türkiye’de yaşlı nüfusun sayısının her geçen yıl daha fazla arttığını, ülkemizde tek başına yaşayan 1,5 milyon yaşlı nüfus olduğunu ve bu nüfusun yüzde 75’inin ise kadınlardan oluştuğuna dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman,TBMM’de derinleşen yaşlı kadın yoksulluğu ve kadın yaşlılara özel bakım güvence sistemlerinin belirlenmesine ilişkin bir Meclis Araştırması açılması talebinde bulundu.

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Türkiye'de şu anda toplam hane sayısının 25 milyonu geçmiş durumda olduğunu ve her 4 haneden birinde 65 yaşı geçmiş bir vatandaşın yaşamakta olduğunu belirten Aylin Yaman, “kısacası, yaklaşık 6,5 milyon hanede 65 yaş üstü 1 vatandaşımız var ve bununla ilgili yaşlı nüfusa ait sorunlar konuşulmakta. Bu 6,5 milyonun yaklaşık dörtte 1'inde ise ki bu rakam 1,5 milyon haneye karşılık gelmekte, burada 1,5 milyon vatandaşımız tek başına yaşamakta ve daha çarpıcı bir oran, bu 1,5 milyon tek yaşayan yaşlı nüfusun yüzde 75'i ise kadınlardan oluşmakta. Kadınlarda beklenen yaşam süresinin uzamış olması -ki en son TÜİK verilerine göre 80,3 yıl- ,artık bize yeni bir kavram olarak "yaşlanan kadın nüfus" ve "yaşlı kadın yalnızlığı" kavramını hayatımıza sokmuştur” dedi.

YAŞLI NÜFUS ve HAK TEMELLİ SAĞLIK SİSTEMİ

CHP’li Yaman, “yaşlı nüfusun yaklaşık yüzde 90'ının bir sağlık problemi olduğunu göz önüne aldığımız zaman bu yaş grubunun özellikle hak temelli sağlık hizmet sunumuna ihtiyacı çok fazladır. Yaşlı nüfusun obezite oranlarına baktığınız zaman yaşlı erkeklerde yaklaşık yüzde 20'ye varan bu obezite oranı yaşlı kadınlarda yüzde 36'lara kadar çıkmaktadır. Sadece obezite bile tek başına, yaşlı kadınlarda sağlık sorunlarının ve hak temelli sağlık hizmetinin ne kadar önem taşıdığının bir göstergesidir aynı zamanda” dedi. Yaman konuşmasında bakım sistemlerinin önemine de vurgu yaptı ve“bakım sistemine bakacak olursak; formel bakım yani devlet tarafından çeşitli yasalarla düzenlenen kamu ya da özel sağlık kuruluşları tarafından verilen bakım hizmetini ifade eder. Enformel bakım ise aile, akrabalar ve arkadaşlar tarafından verilen bakım ihtiyacının karşılanması şeklinde ifade edilir. Bakım hizmetlerini aynı zamanda, sağlık, sosyal ve finansal bakım olarak da açıklayabiliriz ve sağlık alanındaki bakım Sağlık Bakanlığı tarafından kamuya ait hastanelerde ya da evde bakım hizmetleri şeklinde değerlendirilmektedir. Sosyal bakım hizmeti ise esas olarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmakta. Bu hizmetlerin farklı iki bakanlık tarafından sunulması, hizmet bütünlüğünde aksamalara neden olmakta” dedi.

BAKIM ALAN VE BAKIM VEREN KADIN GÜVENCE ALTINA ALINMALI!

Bakım sistemlerinin önemine değinen CHP’li Yaman, huzurevi yatak kapasitelerinin yetersiz olduğunu belirttiği konuşmasında, konunun yaşlı kadın yoksulluğu ile bağını açıkladı. Yaman, “şu anda kamuda Aile Bakanlığına bağlı olarak yaklaşık, büyükşehirlerde 169 huzurevinde 18.000 yatak kapasitesi, özelde de benzer bir yatak kapasitesi var ve Türkiye'de toplamda 40.000 yatak kapasitesinin yaklaşık 1,5 milyon bakım ihtiyacı olan yaşlıya ne kadar yetersiz kaldığı ortadadır.Aynı şekilde yaşlıya sunulan bakımın Sağlık Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından, iki farklı bakanlık tarafından sunulması kriterler açısından dönem dönem zorluklara neden olmaktadır. Başka önemli bir sorun ve çarpıcı oran, yaşlı kadın oranımız çok daha fazla olmasına rağmen, huzurevlerinde kalan yaşlı kadınların oranı erkeklere göre çok daha düşüktür, bu oran yüzde 44,2 ve yüzde 55,8 şeklindedir. Huzurevinde kalmayı tercih etme oranının kadınlarda daha az olması, ataerkil aile yapısında kadının gençlik yıllarında yaşlısına bakarken, yaşlandığında da aynı şekilde bakılmayı tercih etmesi şeklinde açıklanmaktadır. Bu da bakım veren kadının istihdama katılımını sıkıntıya sokmaktadır” dedi.

BAKIM GÜVENCE SİSTEMLERİNİ İYİLEŞTİRMEK ve YAŞLILIKTA DAHA DA YOKSULLAŞAN KADINLARI KORUMAK İÇİN ÜLKE MODELLERİ İNCELENMELİ

CHP Ankara Milletvekili Dr. Aylin Yaman yaptığı konuşmada, “Finansal bakıma bakacak olursak, çalışma hayatında daha az yer alan, erkeğe göre sosyal güvencesi daha düşük olan kadınıve son artışla sadece 2.348 liraya yükseltilenyaşlılık aylığını düşünecek olursak, özellikle yaşlı kadınların daha derin yoksulluk altında çaresizlikle savaştığını görebiliriz. Yapılması gereken ilk şey ülke modellerinin incelenmesi, yaşlı nüfusu yüksek olan ülkeleri inceleyerek, örneğin Hollanda'daki “kişiye bağlı bakım bütçesi” gibi ya da İsveç'teki yıllık izinlerin ona göre planlanması gibi örneklerin değerlendirilmesi, aile içinde bakım veren ve alan kadınların desteklenmesi, yerinde yaşlanmayı destekleyen kamucu evde bakım hizmetinin yaygınlaştırılması, bakım hizmetinin kayıt dışı olmaktan çıkarılması ve mutlaka derin yoksulluk altındaki yaşlı kadın güvence sisteminin HAK TEMELLİ olarak kurgulanması gerekmektedir” değerlendirmesini yaptı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ali Gökçek: 11 Yılda İstanbul’da Dönüştürülen Bina Sayısı 86 binÖnceki Haber

Ali Gökçek: 11 Yılda İstanbul’da Dönüştü...

MASKİ SUYA YÜZDE 25 İNDİRİM YAPTISonraki Haber

MASKİ SUYA YÜZDE 25 İNDİRİM YAPTI

Başka haber bulunmuyor!