BAKANI SELÇUK’A UZAKTAN EĞİTİM SORULARI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BAKANI SELÇUK’A UZAKTAN EĞİTİM SORULARI
“BUGÜNE KADAR ÇEŞİTLİ İMKANSIZLIKLAR NEDENİYLE DERSLERİNE GEREKLİ ŞEKİLDE KATILIM SAĞLAYAMAMIŞ, BU NEDENLE EĞİTİMDEN GERİ KALMIŞ ÇOCUKLARIMIZIN İNTERNET ERİŞİMİNE DAİR BİR ÇALIŞMA YAPILDI MI?”

Pandemi sürecinde uzaktan eğitim birçok öğrenci için ciddi sıkıntılar yarattı; bu süreçte birçok öğrenci birçok imkansızlık nedeniyle tam anlamıyla eğitim alamadı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların 15 Şubat’ta açılacağına dair ilke kararı alındığını ifade etse de eğitime tam anlamıyla ulaşamayanların sıkıntılarının çözümü ne yazık ki hala soru işareti.

İYİ Parti Grup Başkan Vekili Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan konu ile ilgili sıkıntıları TBMM gündemine taşıdı. Türkkan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

internet sağlayıcıların ücretli olması nedeniyle maddi açıdan buna gücü yetmeyen vatandaşlarımızın evinde internet erişiminin olmadığı gerçeği gibi hususlar göz önüne alındığında; ülkemizdeki tüm çocukların ve gençlerin eğitime yeteri kadar ulaşamadığı açıkça görülmektedir

Önergesinde;

“Bilindiği üzere dünya genelinde yaşanan COVİD-19 pandemisi nedeniyle; -aşamalı olarak- yüz yüze eğitim mecburen terk edilmiş ve örgün eğitime “online” olarak devam edilmesi kararı alınmıştır.”

diyen Türkkan, “Yaşanan bu süreçte; ülkemizde birçok köy ve kasabada maalesef internet erişiminin olmamasının yanı sıra, büyükşehirlerde yaşayan ailelerde dahi maddi imkansızlıklar nedeniyle çocukların ve gençlerin eğitimlerini gereği kadar alamadıkları bilinmektedir.” ifadesini kullandı.

Türkkanönergesinde, “Gerek aynı evde okul çağında birden çok çocuk ve gencin yaşıyor olması, gerekse internet sağlayıcıların ücretli olması nedeniyle maddi açıdan buna gücü yetmeyen vatandaşlarımızın evinde internet erişiminin olmadığı gerçeği gibi hususlar göz önüne alındığında; ülkemizdeki tüm çocukların ve gençlerin eğitime yeteri kadar ulaşamadığı açıkça görülmektedir.”dedi.

İYİ Parti Grup Başkan Vekiliayrıca, İlkokul-Ortaokul ve Liselerde görevli müdür ve müdür yardımcılarının, öğretmenlerden; derslere düzenli katılım sağlayan ve sağlamayan öğrencilerin tespiti açısından periyodik olarak yoklama talep ettiğini ve bu yoklamaların sonuçlarının Bakanlığa bildirildiğini vurguladı.

ÇOCUKLARIN DERSLERE KATILABİLME DURUMUNU GÖSTERİR İSTATİSTİKİ BİLGİLERİ İÇEREN BİR ÇALIŞMA VAR MI?

İşte Türkkan’ın soruları;

 1. İşbu yoklama kayıtları tüm okullar tarafından Bakanlığınıza düzenli olarak sunulmakta mıdır? Şayet sunulmamakta ise; Bakanlığınıza yoklama bilgilerini iletmeyen yahut eksik/yanlış bilgilendirme yapan müdür ve müdür yardımcılarına karşı bir işlem gerçekleştirilmekte midir?
 2. Ülkemizdeki tüm okullar tarafından yoklama durumları Bakanlığınıza bildiriliyor ise; bunlara ilişkin çocuklarımızın derslere katılabilme durumunu gösterir istatistiki bilgileri içerir herhangi bir çalışma var mıdır? Var ise bu bilgiler neden kamuoyuyla paylaşılmamaktadır?
 3. Bahse konu istatistikler doğrultusunda; bugüne kadar çeşitli imkansızlıklar nedeniyle derslerine gerekli şekilde katılım sağlayamamış, bu nedenle eğitimden geri kalmış çocuklarımızın internet erişimine dair bir çalışma yapılmış mıdır?
 4. Yeterli seviyede eğitime ulaşamayan çocuklarımız ve gençlerimiz için yapılacak iyileştirme çalışmalarına ayrılan bütçe ne kadardır? Ayrılan bütçenin ne kadarı kullanılmış ve bu kullanım sonucunda ne gibi somut faydalar elde edilmiştir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYAMADILAR!Önceki Haber

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYAMADILA...

Köksal: Afyon’da taksicilerin hat hakları iptal mi edilecek?Sonraki Haber

Köksal: Afyon’da taksicilerin hat haklar...

Başka haber bulunmuyor!