Bakanlık Toplu Sözleşme Düzenini Dinamitlemiştir

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bakanlık Toplu Sözleşme Düzenini Dinamitlemiştir
DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan’ın Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi işyerleri için verdiği hukuk dışı toplu sözleşme yetkisine ilişkin basın açıklaması yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çok çeşitli bağlı kuruluş ve şirket ve işletmeden oluşan yerel kamu idaresidir. Bugüne kadar her bağlı kuruluş ve şirket için ayrı ayrı olmak üzere sendikalar çoğunluk tespiti istemiyle başvurmuşlar; Bakanlık çoğunluk tespitini takiben çoğunluk sendikasını her işyerinde yine ayrı ayrı olmak üzere toplu sözleşme yapması için yetkilendirmiştir.

Hal böyleyken İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminin çift seçim sonucu el değiştirmesiyle yerel yönetimlerin kaderi değişmiş; işçi iradesine konulan iktidar ipoteği de sarsılmaya başlamıştır. İktidarın elinden giden belediyelerde belediye başkanları işçilerin sendika seçme özgürlüğüne saygı göstermeye başlamış ve sendikal hayat yeniden ve doğru bir biçimde biçimlenmeye başlamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 11 ay öncesinden başlayan çoğunluk tespiti ve yetki süreci Bakanlığın Belediye’yi tek bir işletme kabul ederek Hizmet-İş Sendikasını yetkilendirmesiyle yeni ve çok sorunlu bir aşamaya taşınmıştır. Ayrı ayrı işyerlerinin söz konusu olduğu ve daha önce defalarca ayrı ayrı çoğunluk tespiti ve yetkilendirmenin yapıldığı işyerlerinde şimdi yetkilendirme siyasi bir karar olarak tek bir işletme hesabıyla yapılmış ve sendikal haklar katledilmiştir.

Yetkilendirme açıkça siyasi bir karardır ve Cumhurbaşkanlığı Yönetimi altındaki Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hukuk dışı bir tasarrufudur; hedefi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde kurulan çarpık sendikal düzenin sürmesidir.
Bu durumda talebimiz;

 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı bu kararı derhal gözden geçirmelidir; çünkü bu karar sendikal hakların ayrılmazı olan toplu sözleşme hakkının açıkça ihlal edilmesi ve yine sendikal hakların ayrılmazı olan sendika seçme özgürlüğünün ortadan kaldırılmasıdır.
 • İstanbul Büyükşehir Belediye işvereni, bir kamu idaresi olması sıfatıyla Bakanlık yetkilendirmesinin gelenekleri bir tarafa atan gayri meşru ve hukuk dışı siyasi bir karar olduğunu bilerek hak edilmemiş ve sadece siyasi buyurganlık ürünü olan bu yetki kararına karşı tavır almalıdır.
 • DİSK/Genel-İş olarak Aile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından siyasi değerlendirme sonucu verilen bu yetkiye itiraz edeceğiz. Yetki itirazının daha önce bu belediyede yaşandığını ve iki sendikanın yetki çekişmesi nedeniyle işçilerin yıllarca toplu sözleşme haklarından yoksun çalışmak zorunda bırakıldığını elbette biliyoruz. Ancak bu kanunsuzluğun yaygınlaşmasını ve sürmesini de doğru bulmuyoruz. Bakanlık toplu sözleşme düzenini bu kararıyla bir kaosun içine atmıştır, buna yargının dur diyeceğini umuyoruz.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Emir'den "Günlük 29 bin vaka" iddiasıÖnceki Haber

Emir'den "Günlük 29 bin vaka" iddiası

Hamzaçebi tarafından önerge verildiSonraki Haber

Hamzaçebi tarafından önerge verildi

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!