Bekaroğlu: Kod29 büyük bir ayıp

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bekaroğlu: Kod29 büyük bir ayıp
CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, büyük bir istismara konu olan Kod29 ile işten çıkarmaya olanak veren maddenin İş Kanunundan çıkarılması için kanun teklifi verdi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında kanun teklifinin gerekçesini anlatan CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağı getirildiğini ama bazı fırsatçı ve ahlaksız işverenlerin İş Kanununun 25. Maddesinin “İşverenin haklı nedenlerle derhal fesih hakkı” başlıklı 1. Fıkrasının “Ahlak ve iyi niyetlerine uymayan haller vb.” başlıklı 2. Bendini istismar ederek, işten çıkarma yasağını delip tazminatsız şekilde insanları işten çıkardığını söyledi. 

İNSANLAR SOSYAL ÖLÜME MAHKUM EDİLİYOR! 

Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağı getirildiğini ama fırsatçı, ahlaksız bir kısım işverenin iş kanununun bir maddesini istismar ettiğini ifade eden Bekaroğlu, “Kod29 diye bilinen -SGK’nın kayıtlarında Kod29 diye işlendiği için- 4857 sayılı İş Kanununun 25. Maddesinin 1. Fıkrasının 2 Nolu Bendine dayanarak işçilerini işten çıkarmaktadır. Bu madde problemli bir maddedir. İş Kanunundan çıkarılması için Kanun Teklifi verdik.” dedi. İş Kanununun işverene tanıdığı “haklı nedenlerle derhal fesih hakkı” başlıklı 25. Maddesinin ilgili bölümünde “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller” maddesine dayanarak işçi çıkarma yasağının delindiğini ve işverenin beyanına dayanılarak, savunması dahi alınmadan işçilerin işten çıkarıldığını kaydeden Bekaroğlu, “Bunların içinde neler yok ki; hırsızlık, işverenin ailesine kötü söz söylemek, ters bakmak… Bu madde ile insanlar işten çıkarıldı mı buna ne ihbar tazminatı, ne kıdem tazminatı ödeniyor ne de bir kuruş para veriliyor. Bu şekilde işten çıkarılan işçiler işsizlik ödeneğinden de yararlanamıyor. Yani bu işçiler aileleri ile beraber açlığa mahkum ediliyorlar. Sadece açlığa mahkum edilmiyor. Ahlaksızlık, hırsızlık gibi gerekçelerle işten çıkarılan insanlar başka yerde de iş bulamıyor, sosyal ölüme mahkum ediliyorlar.” diye konuştu. 

Bunu fırsat olarak gören kimi işverenlerin yüzlerce binlerce işçiyi bu maddeye dayanarak sorgusuz sualsiz işten çıkardığını belirten Bekaroğlu, sadece özel sektörde değil, bu ahlaksız uygulamanın kamuda da uygulandığını söyledi. 

Bu maddenin Türkiye’nin iş yasasında bugüne kadar bulunmasının büyük bir ayıp olduğunu belirten Bekaroğlu, “Bütün siyasi partiler biraraya gelerek bu maddeye bir hal çaresi bulunması gerekiyor. Biz radikal bir teklifte bulunuyoruz; bütünüyle yasadan çıkarılsın. Hırsızlık, taciz gibi problemler için TCK’nın ilgili maddeleri gerekli işlemi zaten yapıyor. Bu şekilde kanun, işverenin eline işçiyi kesecek doğrayacak bir araç olarak verilmez. Bu, gerçek anlamda ahlaksızlıktır. ILO da bunu yasaklıyor. Bu maddenin düzeltilmesi için defalarca eleştiri gelmiştir.” diye konuştu.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BOZYAZILI ÇİFTÇİLERİMİZİ DE SEFALETE SÜRÜKLÜYORÖnceki Haber

BOZYAZILI ÇİFTÇİLERİMİZİ DE SEFALETE SÜR...

İNTİHARLAR ARTARKEN HÜKÜMET SESSİZSonraki Haber

İNTİHARLAR ARTARKEN HÜKÜMET SESSİZ

Başka haber bulunmuyor!