Beş dakikada üniversite diploması

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beş dakikada üniversite diploması
İnternet üzerinden "imzalı ve damgalı, YÖK onaylı" ibaresi ile sahte diploma satan çete ifşa edildi.

Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde, 20 yaşındaki Ayşe Özkiraz'ın sahte diploma ile doktorluk yaptığı ortaya çıktı. Daha sonra Van'da beyin kanaması geçiren bir hastayı, özel firmaya ait ambulans ile İstanbul'a nakleden bir başka sahte doktor, Erzincan'da yakalandı.

Sahte diplomalar ve sahte doktorlar, Türkiye'nin gündemine oturdu. Aydınlık Gazetesi yazarı Alikan Uçar, sahte diploma "kalpazanlarına" ulaştı. Aydınlık'ta yer alan habere göre internet üzerinden sahte diploma satışı oldukça yaygın

Sahte diploma satıcıları, yasadışı yollarla adeta kalpazan gibi üretilen bu diplomaları, "YÖK, MEB ve e-Devlet onaylı" ibaresi ile satıyor, ürünlerinin "garantili" olduğunu söyleyerek reklamlarını yapıyor. Üstelik bu yasadışı ticaretin tamamı, internetin herkesin erişebildiği kısmında, yani sosyal medya siteleri gibi ulaşılabilir yerlerde, alenen yapılıyor.

6 YILDIR DEVAM EDİYOR

Sahte diploma satıcıları, bu işi kendi açtıkları internet sitesi üzerinden tam 6 yıldır devam ettiriyor. Üstelik bu durum, internet sitelerinde alenen yazıyor: "6 senedir (2016'dan beri) güvenle diploma satışı yapıyoruz ve amacımız başka ülke hayalleri olan veya sadece diplomasına yorulmadan kavuşmak isteyen kişilere yardım etmek." 

Sahte diploma satıcıları, ilköğretim, ortaokul, lise, ön lisans (üniversite) ve yüksek lisans diplomaları satıyor.

Diploma ücretleri, okul ve bölüme göre farklılık gösteriyor. İstenilen diploma seçildikten sonra, WhatsApp sohbet hattı üzerinden sahte diploma satıcıları ile temasa geçiliyor. İstenilen diploma, okul ve bölüm söylendikten sonra diploma kalpazanları bir fiyat veriyor. Dolandırıcılar, hukuk fakültesi diploması için, tıp fakültesinden daha çok para istiyor. Avukatlık diploması 60 bin TL, tıp fakültesi 30 bin TL, öğretmenlik diploması ise 10 bin TL'den satılıyor.

Beş dakikada pazarlık yapılıp satın alınabilen sahte diplomaların fiyatları şu şekilde: 

İlköğretim ve ortaokul:

2 bin TL

Lise: 4 bin TL

Ön lisans: 6 bin TL

Lisans: 10 bin TL

Yüksek Lisans: 15 bin TL

DEKAN İMZASI BİLE VAR

Diploma dolandırıcıları, sahte diplomlara fakülte dekanlarının isimlerini ve imzalarını dahi koyuyor. 

Kendilerinden örnek bir diploma görüntüsü istendiğinde, kendilerini güvene almak için fotoğraf atmıyorlar. Bunun yerine tek sefer görüntülenebilen bir video atıyorlar. 

Aydınlık'ta yer alan habere göre, söz konusu diploma dolandırıcısı birçok kişiyi dolandırdı ve hakkında birçok şikayet bulunmasına rağmen herhangi bir sonuç alınamadı. Şikayet edenler, paralarının alındığını ancak sipariş ettikleri sahte diplomanın ellerine ulaşmadığını söylüyor. Şikayet geldiğinde diploma kalpazanları anında web sitesini kapatıyor ve yeni bir tane açıyor.

ODA.TV


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Tansu Çiller partinin başına gelmeyince topluca istifa ettilerÖnceki Haber

Tansu Çiller partinin başına gelmeyince...

Operasyonda gümrük memuru, gümrük müşaviri dahil 40 gözaltı aralarında Mersin'de varSonraki Haber

Operasyonda gümrük memuru, gümrük müşavi...

Başka haber bulunmuyor!