Beyaz Et Fiyatlarındaki Artış ve Sektörün İçine Düştüğü Darboğaz

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Beyaz Et Fiyatlarındaki Artış ve Sektörün İçine Düştüğü Darboğaz
Kırmızı ete oranla daha düşük fiyatlanması sebebiyle yurttaşlarımızın geçtiğimiz yıllarda sıklıkla tüketmeyi tercih ettiği beyaz ete gelen zamlar üreticilerimizi ve tüketicilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Üretim maliyetlerinin sürekli artması sebebiyle beyaz et firmaları küçülmeye gitmekte, kapanan şirketler sektör hacmini daraltmaktadır. Sektörde çok sayıda firma el değiştirirken sözü geçen firmaların bir kısmı yabancı şirketlere satılmakta beyaz ette yerli sermayenin payı azalmaktadır. Üretim maliyetlerinin çoğunluğunu oluşturan yemde dışa bağımlı olunması sebebiyle döviz kurlarındaki dalgalanmalardan doğrudan etkilenen sektörün sorunlarına duyarsız kalınmaktadır. 1 kilogram dana kıymanın 60-65 TL, 1 kilogram tavuk kanadının 55 TL’den satıldığı ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan milyonlarca yurttaşımızın sofrasına kırmızı veya beyaz et eklenmesi mümkün görünmemektedir

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını, Anayasanın 98 ve İçtüzüğün 96. maddeleri gereğince arz ederim.

Levent GÖK

Ankara Milletvekili

Kırmızı ete oranla daha düşük fiyatlanması sebebiyle yurttaşlarımızın geçtiğimiz yıllarda sıklıkla tüketmeyi tercih ettiği beyaz ete gelen zamlar üreticilerimizi ve tüketicilerimizi zor durumda bırakmaktadır. Üretim maliyetlerinin sürekli artması sebebiyle beyaz et firmaları küçülmeye gitmekte, kapanan şirketler sektör hacmini daraltmaktadır. Sektörde çok sayıda firma el değiştirirken sözü geçen firmaların bir kısmı yabancı şirketlere satılmakta beyaz ette yerli sermayenin payı azalmaktadır. Üretim maliyetlerinin çoğunluğunu oluşturan yemde dışa bağımlı olunması sebebiyle döviz kurlarındaki dalgalanmalardan doğrudan etkilenen sektörün sorunlarına duyarsız kalınmaktadır. 1 kilogram dana kıymanın 60-65 TL, 1 kilogram tavuk kanadının 55 TL’den satıldığı ülkemizde açlık ve yoksulluk sınırında yaşayan milyonlarca yurttaşımızın sofrasına kırmızı veya beyaz et eklenmesi mümkün görünmemektedir.

Bu bilgiler ışığında:

 1. 2015 – 2020 döneminde beyaz et üreticilerimizin kullandığı tavuk yemlerinin ortalama fiyatları yıllık temelde kaç TL olarak gerçekleşmiştir?
 2. 2015 – 2020 döneminde ülkemizde satılan beyaz etin yıllık ortalama piyasa fiyatlarını açıklar mısınız?
 3. 2015 – 2020 döneminde ülkemizde kişi başına düşen beyaz et tüketimini yıllık temelde açıklar mısınız?
 4. 2015 – 2020 döneminde iflas açıklayan beyaz firmalarının sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
 5. 2015 – 2020 döneminde el değiştiren beyaz et firmalarının sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
 6. 2015 – 2020 döneminde tamamı veya bir kısmı yabancı sermayeli firmalara satılan beyaz et firmalarının sayısını yıllık temelde açıklar mısınız?
 7. Beyaz et sektöründeki yerli ve yabancı sermayenin güncel paylarını açıklar mısınız?
 8. Beyaz et üretimindeki en büyük girdi maliyetini oluşturan yem fiyatlarının düşürülmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Müsilaja karşı mücadele mafya düzenine karşı mücadeledirÖnceki Haber

Müsilaja karşı mücadele mafya düzenine k...

Siber Suçlara Eş Zamanlı OperasyonSonraki Haber

Siber Suçlara Eş Zamanlı Operasyon

Başka haber bulunmuyor!