Bir olay daha çıktı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Bir olay daha çıktı
Dün İstanbul merkezli 37 ilde FETÖ operasyonunda çoğunluğu avukat olan 114 kişi için gözaltı kararı çıkmıştı. Ardından değişik illerden gözaltılar yapılmaya başlandı. Olay Mersin’e de sıçradı.

Yargı organlarına Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyelerinin yerleştirilmesi amacıyla İstanbul ve Ankara'da oluşturulan "hücresel hakim ve savcı çalışma evleri"nde kaldıkları tespit edilen 108'i avukat 126 şüpheli hakkında gözaltı kararı verilmiş, 37 farklı şehirde 137 adrese düzenlenen operasyonlarda dün itibari ile  60 kişi gözaltına alınmıştı. Bu gün gözaltı sayısı 85’i geçtiği öğrenildi.

Yine dün İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, FETÖ/PDY'ye üye olma suçundan yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün mahrem yapılanma içerisinde olan yargı organlarına, örgüt üyelerinin yerleştirebilmesi amacıyla Ankara ve İstanbul'da, "ders çalıştırma evleri" adı altında, "hücresel hâkim ve savcı çalışma evleri" oluşturulduğu belirtilirken, bu evlere şüphelilerin yerleştirildiğinin tespit edildiği kaydedilmişti.

MERSİN’DE DE GÖZALTI YAŞANDI

Dün sabah saatlerinde başlayan operasyonda Av. Esma Gül KAYA, TEM şübe görevlilerince alınıp daha sonra hızla İstanbul’a gönderildi. Esma Gül Kaya’nın arama el koyma çalışmalarında Mersin Barosundan da bir görevli (Av. Adnan Günbay) hazır bulunduruldu. Gözaltına alınan Kaya hakkındaki suçlama ile ilgili Mersin barosundan bir açıklama yapılmadı.

MERSİN E TİPİ KAPALI CEZAEVİ ESKİ MÜDÜRÜ KAZIM KAYA’NIN KIZI ÇIKTI

Dün Gözaltına alınan Av. Esma Gül Kaya’nın Mersin E tipi kapalı ceza evi eski müdürü Kazım Kaya’nın kızı olduğu, Hâkim sınavını kazandığı ancak sözlüde kaybettiği bildirildi. Aynı Müdürün oğlunun da bir süre önce hâkimlik sınavını kazanıp hâkim olduğu bildirildi.

İLGİNÇ RASTLANTILAR ORTAYA ÇIKTI

Gözaltına alınan Esma Gül Kaya,  Ceza ve Tevkif evleri İzleme Kurulu Başkanı Av. Orhan Oguz Çetinkaya’nın yanında çalıştığı, Çetinkaya 2016 yılından beri Ceza ve Tevkif evleri İzleme Kurulu Başkanı görevinde olduğu, Mersin E Tipi Kapalı cezaevinde izleme ve denetim yapan Çetinkaya’nın yanında dönemin Cezaevi müdürü Kazım Kaya’nın oğlunun da çalıştığı, bir süre önce hâkimlik sınavını kazanıp avukatlıktan ayrıldığı, Yine MHP Mersin il yönetiminde görev alan sonra FETÖ şüphelisi olarak aylarca aranan daha sonra gelip teslim olan ve yargılanıp ceza alan Av. Nesrin Çağlayan’ın da bir dönem Av.Orhan Oğuz Çetinkaya ile çalıştığı gelen bilgiler arasında.

GÖZLER İSTANBUL’A ÇEVRİLDİ

Mersin Avukat camiası gözlerini İstanbul’dan çıkacak karara çevirdi. Herkes gelişmeleri takip ediyor.


SİZİ GİDİ SİZİÖnceki Haber

SİZİ GİDİ SİZİ

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!