Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde Yaşanan Hak İhlallerini Meclis Gündemine Taşıdı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi'nde Yaşanan Hak İhlallerini Meclis Gündemine Taşıdı
Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkumların birçok hak ihlali yaşadıkları ve mahkumlara hak gaspına sebep olacak keyfi tutumlar sergilendiği iddiaları gündeme gelmiştir. Mahkumların temel haklarından olan iletişim haklarının engellendiği, çeşitli basın yayın organlarının keyfi olarak yasaklandığı ve temin edilmediği, mahkum mektuplarının kaybedildiği dolayısıyla haberleşme hürriyetlerinin kısıtlandığı, talep edilen ilaçların teslim edilmediği ya da eksik temin edildiği, özellikle ağır hasta mahkumların ilaçlarının temininin elzem olmasına rağmen bu konuda hiçbir duyarlılık gösterilmediği ve keyfi olarak ihtiyaçların karşılanmadığı, pandemi dolayısıyla alınan tedbirlerin yetersiz olduğu iletilen bilgiler arasındadır.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Abdulhamit GÜL tarafından Anayasa’nın 98. ve İçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Ömer ÖCALAN - Şanlıurfa Milletvekili

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde mahkumların birçok hak ihlali yaşadıkları ve mahkumlara hak gaspına sebep olacak keyfi tutumlar sergilendiği iddiaları tarafıma iletilmiştir. Mahkumların temel haklarından olan iletişim haklarının engellendiği, çeşitli basın yayın organlarının keyfi olarak yasaklandığı ve temin edilmediği, mahkum mektuplarının kaybedildiği dolayısıyla haberleşme hürriyetlerininkısıtlandığı, talep edilen ilaçların teslim edilmediği ya da eksik temin edildiği,özellikle ağır hasta mahkumların ilaçlarının temininin elzem olmasına rağmen bu konuda hiçbir duyarlılık gösterilmediği ve keyfi olarak ihtiyaçların karşılanmadığı,pandemi dolayısıyla alınan tedbirlerin yetersiz olduğu iletilen bilgiler arasındadır.

Bu bağlamda;

 1. Bolu F Tipi kapalı Cezaevi’nde mahkumların iletişim haklarının engellendiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise gerekçesi nedir? Bakanlığınız bu durumdan haberdar mıdır?
 2. Mahkumların mektuplarına el konulduğu ve çoğunun kaybedilerek kendilerine teslim edilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise bu hak ihlalinin gerekçesi nedir?
 3. Mahkumların haber alma özgürlüklerinin kısıtlanmasının gerekçesi nedir?
 4. Mahkumların revirden talep ettikleri ilaçların çoğu zaman gelmediği ya da eksik geldiği iddiaları doğru mudur? Doğru ise nedeni nedir? Bakanlığınızın bu sorunu çözmeye yönelik herhangi bir tavrı ya da çalışması olacak mıdır?
 5. Ağır hasta mahkumların ilaçlarının temin edilmediği iddiaları doğru mudur? Doğru ise nedeni nedir? Felç kalma ya da yaşamlarını yitirme gibi telafisi mümkün olmayan   sonuçlarla karşı karşıya olan ağır hasta mahkumlara yönelik bu ciddiyetsiz tavırla ilgili Bakanlığınızın herhangi bir girişimi olacak mıdır? Sorumlularına dair herhangi bir çalışma ya da soruşturma başlatılacak mıdır?
 6. Cezaevi idareleri ve personellerinin bu salgın kapsamında alınması gereken önlemleri uygulayıp uygulamadıklarının denetimi yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa nasıl ve kimler tarafından yapılmaktadır?
 7. Gerekli önlem ve tedbirlere uymayan cezaevi yönetimleri ve personelleri hakkında herhangi bir idari soruşturma başlatılacak mıdır?
 8. 2020 yılında cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerine dair herhangi bir istatistiki kaydınız bulunmakta mıdır? Bulunuyorsa kamuoyu ile paylaşacak mısınız? Bulunmuyorsa nedeni nedir?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meclis'te 'yönetmelik' tepkisi yankılandıÖnceki Haber

Meclis'te 'yönetmelik' tepkisi yankıland...

Muhtarların ‘tebligat’ sorunu meclisteSonraki Haber

Muhtarların ‘tebligat’ sorunu mecliste

Başka haber bulunmuyor!