“Bu hafta kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak çok zor bir döneme girebiliriz”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“Bu hafta kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak çok zor bir döneme girebiliriz”
Bilim Kurulu üyesi Prof. Ceyhan: “Bu hafta kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak çok zor bir döneme girebiliriz”Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önümüzdeki bir haftanın Türkiye için son derece kritik olduğu uyarısında bulundu. Prof. Dr. Ceyhan "Bu hafta kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak çok zor bir döneme girebiliriz" ifadelerini kullandı. İçişleri Bakanı Soylu ise sokağa çıkma yasağına ilişkin "Sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde" dedi

Korona virüse karşı mücadelede Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önümüzdeki bir haftanın Türkiye için son derece kritik olduğu uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, Kanal 7’de katıldığı bir programda “Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu hafta da kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz” dedi.

“Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanabilir”
Karantina uygulamasına ilişkin “İllerin açıklanmasında böyle bir yarar olabilir. İllerin açıklanmamasının mantıklı gerekçeleri var tabii, devletimiz bu konularda önlem alıyordur. Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya’dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil” diyen Prof. Dr. Ceyhan, “Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz” diye konuştu.

“Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı”
Prof. Dr. Ceyhan şöyle devam etti:

Vatandaşlarımızın ekstra ürün almasına gerek yok. Her gün bir kaşık yoğurt yesinler, günlük bir adet mandalina c vitamini ihtiyacını karşılar. Koronavirüsle ilgili birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımız itibar etmesin. Bu düşünülecek en kötü para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir. Şu anda bu kadar vakada binlerce şey deneniyor. Ama etki olan bir şey olmadı. Başka virüslerde denenen ilaçlar deneniyor şu anda. Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı. Bu virüsün henüz koruyucu bir ilacı yok. Hekim önerisi olmadan alınan ilaçlar kötü sonuçlara yol açabilir.

Bilim Kurulu toplantısı 13.30’da
Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun koronavirüsle ilgili son gelişmeleri görüşmek üzere saat 13.30’da toplanacağı belirtildi. Toplantının ardından açıklama yapılması bekleniyor.

Diğer taraftan Hüriyet yazarı Abdülkadir Selvi’nin bugünkü köşesinde yer verdiği üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sokağa çıkma yasağına dair “Bakın, sokağa çıkma yasağı ilan edilir ya da edilmez demiyorum. Sadece değerlendirme sürecinin devam edeceğini söylüyorum. Ama sosyal izolasyon başarılı olmaz da virüs hızla yayılmaya devam ederse, sokağa çıkma yasağı gündemde” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇEŞME LİMANI 'CORONA LİMANI' OLMADAN ÖNLEMLERİ ALIN!Önceki Haber

ÇEŞME LİMANI 'CORONA LİMANI' OLMADAN ÖNL...

Adalet Bakanı: Cezaevlerinde pozitif bir vakaya rastlanmadıSonraki Haber

Adalet Bakanı: Cezaevlerinde pozitif bir...

Başka haber bulunmuyor!