Bu soru, bu kadar mı zor?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bu soru, bu kadar mı zor?
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in “Kaç orman sahası ve mera alanında, maden arama ruhsatı verildi?” sorusuna yanıt veremedi.

ORMANDAKİ MADEN SAHALARI 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesinde, orman sahalarına verilen maden arama izniyle ilgili istatistiki verilerin açıklanmasını istedi. 

İZNE TABİ MADEN RUHSATLARI 

Gürer, 3213 sayılı Maden Kanunu’nun 7’nci maddesi kapsamında madencilik faaliyeti yapılacak sahaların izne tabi alanda yer almaları halinde, mevzuata göre ilgili kurumlardan gerekli tüm izinlerin alınmasının zorunlu olduğunu, izin alınmadan faaliyette bulunulduğu tespit edilen maden sahalarında ruhsat sahiplerine mevzuat çerçevesinde idari yaptırım uygulanarak faaliyetlerinin durdurulduğunu belirtti. 

MADEN ÇIKARILAN ORMAN SAYISI 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer ayrıca, “Ülkemizde kaç orman sahasında ve mera alanında maden arama ruhsatı verilmiştir? Bu alanlarda kesilen ağaç sayısı kaçtır? Altın madeni çıkarılan orman alanı sayısı nedir? Bu yerlerde siyanür ile altın ayrıştırılmaktadır?” yeklindeki sorularına da yanıt istedi.

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Bakan Pakdemirli, maden ruhsatlarının Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verildiğini, Orman Genel Müdürlüğünce 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 16’ncı Maddesinin Uygulama Yönetmeliği kapsamında ormanlık alanda maden arama izni verebildiğini ifade etti. 

VALİLİK ONAYI 

4342 Sayılı Mera Kanununa tabi alanlarda vasıf değişikliği işlemlerinin, ilgili müdürlüğün talebi ile Komisyon ve Milli Emlak Müdürlüğünün uygun görüşü üzerine Valilikçe yapıldığını anlatan Bakan Pakdemirli, “ Yapılan bu vasıf değişikliği işlemi geri dönüşümlü olup ruhsat süresi sonunda söz konusu alanlar mera vasfına dönüştürülmektedir. Ayrıca bugüne kadar hazinenin mülkiyetindeki yaklaşık 2 milyon hektar alan, mera olarak tespit edilerek hayvancılık yapan çiftçilerimizin kullanımına sunulmuştur” açıklamasında bulundu. 

NEDEN YANIT VEREMEDİ? 

Önerge sahibi CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise soru öneresinde yer alan hususlara ait Bakan Pakdemirli’nin verdiği yanıtları değerlendirdi. Gürer, “Sayın bakan sorularımıza net yanıtlar veremedi. Sorduğumuz sorular çok zor, bilinmesi mümkün olmayan sorular değil. Bakanlığın verilerinde yer alan ve tüm vatandaşların öğrenmesinde sakınca olmayan sorulardır. Bu sorulara neden yanıt verilemediği düşündürücüdür” ifadelerine yer verdi. 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
MERSİN'İN HER MAHALLESİNDE ENERJİSADAN ŞİKAYET VARÖnceki Haber

MERSİN'İN HER MAHALLESİNDE ENERJİSADAN Ş...

MAHKÛMLAR VE AİLELERİ TOPLAMDA 10 MİLYON KİŞİ AF İSTİYORSonraki Haber

MAHKÛMLAR VE AİLELERİ TOPLAMDA 10 MİLYON...

Başka haber bulunmuyor!