Çepni gazetecilerin maruz kaldığı polis şiddetini Meclis gündemine getirdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çepni gazetecilerin maruz kaldığı polis şiddetini Meclis gündemine getirdi
HDP İzmir Milletvekili ve Çevre Komisyonu Üyesi Murat Çepni, gazetecilerin maruz kaldığı polis şiddetini, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplandırması için, soru önergesi vererek Meclis gündemine getirdi.

Anayasaya göre, Devlet, basın ve haber alma hürriyetlerini sağlayacak tedbirleri almakla yükümlüdür. Buna karşın son günlerde, haber yapma hakkını kullanan gazetecilere yönelik baskılar, engellemeler ve polis şiddeti giderek artmaktadır. Polislerin görevlerini yapan gazetecilere uyguladığı fiziki şiddetin cezasız kalması adeta bu şiddeti meşrulaştırmaktadır. Halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü engellemeye yönelik bu şiddet olaylarına rağmen gazeteciler olayları izlemeye, araştırma yapaya, değerlendirmeye, bunları halkla paylaşmaya ve gazeteciliğin sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmaktadır.

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ne göre Türkiye, 180 ülke içerisinde 149'uncu sırada yer almaktadır. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin hazırladığı,  gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunda, Ağustos 2022 ayında gazetecilere yönelik ihlallerde ciddi artış görüldüğü ve gazetecilerin yaşam hakkına yönelik 11 saldırının gerçekleştiği belirtilmiştir

1 Eylül 2022 tarihinde, Dünya Barış gününde, Kadıköy’de haber takibi yapan BİANET muhabiri Tuğçe Yılmaz polislerin fiziksel tacizine maruz kalmıştır. Van’da Barış Mitingini takip eden gazetecilerden Mesut Bağcı yere yatırarak, darp edilmiş ve kamerası kırılmıştır.  Zelal Tunç ölümle tehdit edilmiştir. Polis “Seni Vururum, kimse seni bulamaz” demiştir. Elfazi Toral’ın görüntü alması şiddet kullanılarak engellenmiştir. 3 Eylül 2022 tarihinde, Hasta ve infazları yakılan tutukluların yakınlarının İstanbul Kartal Meydanı’nda yaptığı eylem sırasında haber takibi yapan, Etkin Haber Ajansı (ETHA) muhabiri Elif Bayburt darp edilerek ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alınmıştır. Polis, kameralar önünde Elif’ Bayburt’un polisi dövdüğünü iddia ederek, Bayburt’a  uygulanan şiddeti meşrulaştırılmaya çalışmıştır.  Elif Bayburt, daha önce de ESP’nin Taksim’deki basın toplantısını izlemek için gittiğinde, hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın talimatıyla ters kelepçe uygulanarak gözaltına alınmış, 24 saatten fazla gözaltında tutulmuştur. Hukuk devleti olmanın gereği olarak, basın özgürlüğünü ve gazetecilerin haklarını ihlal eden polis şiddetini engellemeye yönelik etkin düzenlemeler yapılmalıdır.

Çepni, şu soruları yöneltmiştir;

1- İşini yapmakta olan  muhalif gazetecilere polisin şiddet uygulamasının gerekçesi nedir? Gazeteciler için ağır hak ihlallerine neden olan polis şiddetinin hukuksuz bir şekilde, Bakanlığınızın talimatı ile gerçekleştirildiği ve sistematik hale getirildiği iddialarına ilişkin açıklaması olacak mıdır?

2- 1 Eylül 2022 tarihinde, Dünya Barış gününde Kadıköy’de haber takibi yapan BİANET muhabiri Tuğçe Yılmaz’a fiziksel tacizde bulunan polisler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

3- 3 Eylül 2022 tarihinde, ETHA muhabiri  Elif Bayburt’u darp eden, ters kelepçeli bir şekilde gözaltına alan ve gazetecilik yapmasını engelleyen polisler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

4- Van’da  gazeteciler Mesut Bağcı, Zelal Tunç ve Elfazi Toral’a  şiddet uygulayıp,  tehditlerde bulunan polisler hakkında soruşturma açılmış mıdır?

5- Elif Bayburt örneğinde olduğu gibi polislerin keyfi bir şekilde şiddet uygulayıp, haklarını gasp ettiği gazetecilerin mağduriyetlerini gidermek için Bakanlığınızın çalışması var mıdır?

6- İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ayhan Karaduman’ın talimatıyla Elif Bayburt’un  ters kelepçeli şekilde gözaltına alındığı,  ifadeden sonra 24 saat gözaltında tutulduğu ve Ayhan Karaduman’ın 1 Eylül 2022 tarihinde HDP Kadıköy İlçe Eş Başkanı Koray Türkay’ın  kaburgalarını kırdığı  iddialarına ilişkin soruşturma başlatılmış mıdır?

7- Bakanlığınız kayıtlarına göre son 5 yılda, kaç gazeteci görevini yaparken polis şiddetine ve hak ihlallerine maruz kalmıştır?  Kaç polise soruşturma açılmıştır? Kaç polis ceza almıştır?

8- Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’nin hazırladığı Ağustos 2022 ayı gazetecilere yönelik hak ihlalleri raporunda belirtilen gazetecilerin yaşam hakkına yönelik 11 saldırının gerçekleştiği iddiasına ilişkin Bakanlığınızın açıklaması nedir?

9- Gazetecilerin haber yapma hakkını, halkın haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü korumak için Bakanlığınızın ne gibi çalışmaları vardır?


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ESNAF PANDEMİYE DEĞİL ZAMLARA YENİLDİÖnceki Haber

ESNAF PANDEMİYE DEĞİL ZAMLARA YENİLDİ

CHP’li Emir, kırtasiye ürünlerine karşı uyardıSonraki Haber

CHP’li Emir, kırtasiye ürünlerine karşı...

Başka haber bulunmuyor!