haberanaliz

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇEN: “YKS TARİHİ TEKRAR DEĞİŞMESİN”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI GÖKÇEN: “YKS TARİHİ TEKRAR DEĞİŞMESİN”
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) nın açıklanan tarihte yapılması gerektiğini söyledi. Gökçen, “Sınava hazırlanan öğrencilerden disiplinli ve planlı olmalarını bekleyen bir sistem var. Öğrencilere istihdam olanaklarıyla ilgili yeterli bilgi verilmeden tüm hayatını belirleyecek kararlar almalarını ve sınava çalışırken günlük ve haftalık bile değil, aylık ve yıllık planlar yapmalarını bekliyoruz. Oysa eğitim ve sınav sistemini oluşturan ve değiştirenler bu plan ve disiplinden yoksun.” dedi.

Gökçen, “Koronavirüs tedbirleri nedeniyle sınavın 25-26 Temmuz’a ertelenmesi kararı makuldü. Ancak özellikle son günlerde bu tarihin ekonomik nedenlerle yeniden öne alınacağına yönelik söylentiler öğrencileri çok kötü etkiliyor. Bu sınavda tüm geleceğinin belirleneceğini düşünen gençler arasında her yıl daha da fazla kişi bütün bir yılını kaybetmeyi göze alarak yaşamını sınava göre programlıyor.” ifadelerini kullandı.
Gökçen, üniversiteye geçiş sınavına başvuran öğrencilerin sayısındaki anormal artışa dikkat çekti: “2009’da üniversite sınavına başvuran öğrenci sayısı 1.450.582 iken 2019’da bu sayı 2.528.031’e çıktı. Üniversiteye yerleşen sayısında ise artış bu oranın yakınından bile geçmiyor. 2009’da yerleşen öğrenci sayısı 786.677 iken 2019’da bu sayı ancak 904.176’ya çıktı. 15-34 yaş grubunda yalnızca yükseköğretim mezunu olan işsiz sayısı 840.000 iken sınav, tam bir psikolojik savaş haline geliyor.” dedi.
Gökçen, “Rekabet arttıkça öğrenciler yalnızlaşıyor, sınav ve eğitim sistemindeki plansızlık nedeniyle gençler ülkeye dair umudunu yitiriyor. Sınavın tekrar öne çekileceğine yönelik söylentilere bir an önce son verilerek sınavın 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacağı açıklanmalı ve milyonlarca kişinin hayatını etkileyebilecek bir rezalet önlenmelidir.” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gürer: “Elektrik Parası için tarla susuz kalmasın”Önceki Haber

Gürer: “Elektrik Parası için tarla susuz...

TGC: “Gazeteciler bedel ödeseler de halkı aydınlatmaya devam edecekler”Sonraki Haber

TGC: “Gazeteciler bedel ödeseler de halk...

Başka haber bulunmuyor!