CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “KIZILAY NEREDE?”

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
CHP’Lİ ALİ MAHİR BAŞARIR: “KIZILAY NEREDE?”
CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Türk Kızılay’ının Covid-19 virüsü ile mücadele noktasında neler yaptığına ilişkin yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Başarır Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemi ile verdiği soru önergesinde ülkemizde Covid-19 virüsü nedeniyle 131 vatandaşımızın hayatını kaybettiğini hatırlatarak, Kızılay’ın virüs ile mücadele noktasında neler yaptığını sordu.

Başarır ayrıca 150’den fazla mobil aracı olan Kızılay’ın bu araçları virüs ile mücadelede kullanıp kullanmadığını, kullanılmakta ise hangi bölgelerde kullanıldığını sordu.

CHP’li Ali Mahir Başarır önergesinde;

“Covid-19 virüsü salgını, ülkemiz ve dünyada etkili olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Bugüne kadar ülkemizde Sağlık Bakanı’nın açıklamalarına göre Covid-19 virüsü nedeniyle 9 bin 217 vaka tespit edilmiş ve ne yazık ki 131 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

Böylesine önemli bir süreçte; afet ve olağanüstü durumlarda ihtiyaç sahiplerine ve korumasızlara yönelik yardım sağlamak, toplumda yardımlaşmayı geliştirmek ve insanların zarar görebilirliğini azaltmak amacını taşıyan Türk Kızılay kuruluşuna önemli görevler düşmektedir. Ancak Kızılay’ın nerede ve nasıl bir çalışma yürüttüğü kamuoyu tarafından bilinmemektedir” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Covid-19 virüsünün ülkemizi ve dünyayı kasıp kavurduğu bir dönemde Türk Kızılay’ı virüsle mücadele konusunda nerede, hangi çalışmaları yürütmektedir?

  2. Covid-19 virüsünün ülkemizde görülmesinden bu yana Kızılay, virüsle mücadele kapsamında kaç vatandaşımıza el uzatmıştır?

  3. Kızılay’ın söz konusu virüsün ülkemizde baş göstermesinden bu zamana kadar kurduğu çadır hastane, sağlık çadırları, kan laboratuvarları vs gibi birimler var mıdır? Varsa nerelerde kurulmuştur? Yoksa, Kızılay bu konuda ne zaman harekete geçmeyi düşünmektedir?

  4. 150’den fazla mobil aracı olan Kızılay’ın bu araçları, Covid-19 virüsü ile mücadele noktasında kullanılmakta mıdır? Kullanılmakta ise bu araçlar nerelerde veya hangi bölgelerde kullanılmaktadır?

BASIN BÜLTENİ


0Önceki Haber

0

EKRANLARDA AHKAM KESEN BAZILARINI HAŞLADISonraki Haber

EKRANLARDA AHKAM KESEN BAZILARINI HAŞLAD...

Başka haber bulunmuyor!