CHP’Lİ BİNGÖL: YÜZLERCE MİLYONLUK KİME NE DANIŞTINIZ?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’Lİ BİNGÖL: YÜZLERCE MİLYONLUK KİME NE DANIŞTINIZ?
AKP’nin 2021 yılı Yatırım Programı’nda “danışmanlık” adı altındaki ödeneklerin toplamı 1.8 milyar TL’ye ulaştı. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, harcamaların kaynağını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorarak “Yatırım Programı’nda 186 başlığında danışmanlık ücretleri var. Kime ne danışılıyor belli değil. Ahşap kullanımından kültür sanata kadar milyonlarca ödeme yapılmış. Bu ülkenin kamu kurumlarındaki personel ne işe yarıyor? Türkiye’yi şirket gibi yönetmeye kalkanların ‘danışmanlık hizmeti’ adı altında yüz milyonlarca lirayı kime ve nasıl harcadığı belli değil” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nın Okluk’taki “Yazlık Saray’a” 620 milyon 500 bin lira harcadığının belirtildiği, İstanbul’daplanlanan Millet Kütüphanesi için de 855 milyon lirabütçe ayrılan 2021 yılı Yatırım Programı’na ilişkin tartışmalar devam ediyor. 2021 yılında kamu kurumları tarafından yürütülen 3 bin 91 projeye 138,3 milyar lira ödenek tahsis edildiği belirtilen programda,bir diğer dikkat çeken başlık da “danışmanlık ücretleri” oldu. CHP Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Resmî Gazete’de yayımlanan 2021 yılı Yatırım Programı’ndaki yüzlerce milyonluk danışmanlık hizmetlerini TBMM gündemine taşıdı.

HER HİZMETTE ‘DANIŞMAN’

Yatırım Programı’nda 186 başlıkta ‘danışmanlık’ hizmetlerinin yer aldığı planlar için 1 milyar 883 milyon TL bütçe ayrıldı. Programda 2021 bütçesinden “danışmanlık” adı altındaki harcama planları arasında “Ahşap Kullanımının Yaygınlaştırılması” için 1.4 milyon, “Çalışan Dostu İşletmeler” için 500 bin, “Varlık Yönetim Sistemi” için 40 milyon TL, “Kültür Sanat Projeleri” için 20.6 milyon TL, “Gümrüklerin modernizasyonu” için “ 1.5 milyon TL, “Köy Envanteri” için 4.4 milyon TL, “Katı Atıkların Ekonomiye Kazandırılması” için 1.5 milyon TL, “Kentsel Tasarım Rehberleri” için 1.7 milyon TL, “Yaşanabilir Şehirler Kriterleri” için 850 bin TL, “Şehircilik Hizmetleri” için 9.5 milyon TL danışmanlık bütçesi ayrılması dikkat çekti. Programdaki harcamalara tepki gösteren CHP’li Bingöl, “Bu ve daha onlarca anlamsız konularda danışmanlık alınması AKP’nin yandaş yönetim anlayışının bir başka örneği olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

“BÜTÇE HANGİ ŞİRKETLERE AKTARILDI”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a Yatırım Programı’nda yer alan ‘danışmanlık’ ücretlerini soran Bingöl, “Hazırlanan bütçe şeffaf olmadığı gibi yatırım programının da her ayrıntısı karanlık. Adrese teslim pazarlık usulü ihaleler, Saraylara aktarılan milyonlar, ülkedeki okulların yarısında kütüphane yokken gösteriş için yapılan harcamalar ve ‘garanti’ yandaş ödemeleri... Bunların hepsinin yanında bir de ‘danışmanlık’ adı altında harcanan milyonlar var” dedi.

Bingöl, “Türkiye’yi şirket gibi yönetme hayali olanlar, bütçeyi de keyfi olarak dağıtıyorlar. Elbette kamu dışından danışmanlık hizmeti alınabilir ancak bunun sınırlarının iyi çizilmesi ve kamu personeli eliyle tamamlanamayan işler olması gerekiyor. İktidar dışarıdan bu kadar danışmanlık hizmeti alacaksa kendi atadığı bürokrata, memura mı güvenmiyor? Öyleyse her fırsatta dile getirdiğimiz liyakat sorunu burada da kendini gösteriyor. AKP de atamalardaki liyakatsizliğin farkında. Ancak krizden faydalanıp bir de bu yolla yandaş şirketlere ‘danışmanlık’ adı altında para aktarıyorlar.Yüzlerce milyon lira ödenerek alınan bu hizmetlerin karşılığı nerede? Kim bu şirketler? Yatırım adı altında programda yer alan danışmanlık hizmetlerinin kime ve hangi şirketlere verildiği, ne kadar ödemenin tamamlandığı ve alındığı iddia edilen hizmetlerin sonuçları derhal kamuoyuna açıklanmalıdır” dedi.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Küçük Ölçekli Sulama Tesisleri ile Tarım Arazileri Suya KavuşuyorÖnceki Haber

Küçük Ölçekli Sulama Tesisleri ile Tarım...

SARAYDA YAŞAYANLAR ESNAFIN ÇIĞLIĞINI DUYMUYOR!”Sonraki Haber

SARAYDA YAŞAYANLAR ESNAFIN ÇIĞLIĞINI DUY...

Başka haber bulunmuyor!