Chron hastası Deniz Ayık neden tahliye edilmemektedir?

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Chron hastası Deniz Ayık neden tahliye edilmemektedir?
HDP MİLLETVEKİLİ KEMAL PEKÖZ: İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu'nun 2019 yılı verilerine göre cezaevlerinde 457’i ağır olmak üzere toplam 3 bin 333 hasta mahpus bulunmaktadır. Deniz Ayık da hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 ay önce "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandıktan sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen hasta mahpuslardan biridir. Yüzde 76 engelli ve CHRON hastası olan Ayık, her geçen gün ağırlaşan sağlık durumuna rağmen hem tedavisi yapılmamakta hem de serbest bırakılmamaktadır. DEDİ VE ÖNERGE VERDİ....

İŞTE O ÖNERGE

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın, Adalet BakanıAbdulhamit GÜL tarafından Anayasanın 98 ve İç Tüzüğün 96. Ve 99. Maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Kemal PEKÖZ - Adana Milletvekili

İnsan Hakları Derneği (İHD) Merkezi Hapishaneler Komisyonu'nun 2019 yılı verilerine göre cezaevlerinde 457’i ağır olmak üzere toplam 3 bin 333 hasta mahpus bulunmaktadır. Deniz Ayık da hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında 4 ay önce "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandıktan sonra Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilen hasta mahpuslardan biridir. Yüzde 76 engelli ve CHRON hastasıolan Ayık, her geçen gün ağırlaşan sağlık durumuna rağmen hem tedavisi yapılmamakta hem de serbest bırakılmamaktadır. İHD Antalya şubesisöz konusu hastalıktan 2 defa ameliyat olan hasta mahpus Ayık'la görüşmüş ve söz konusu hastalığın ağızdan makata kadar bütün sindirim organlarını etkilediğine dikkat çekmiştir. İHD tarafından yapılan açıklama şöyledir:

"Atak dönemleri, bütün sindirim organlarında kanama ve emilim bozukluğuna yol açabilmektedir. Bu durum, hastanın bütün yaşamını tehdit edebilmektedir. Atağın en ağır sonucu ise, bağırsakların akut olarak tıkanmasıdır. Mahpus daha önce tıkanma nedeniyle yaşamsal tehlike atlatmış ve hekimlerin üstün başarısıyla kurtarılabilmiştir. Tek gözü görmemektedir. Engellilik oranı yüzde 76 olarak tespit edilmiştir. Mahpus; makat kanamasının yanında, ağzı ve burnundan kan geldiğini, arkadaşlarının yardımıyla ayağa kalkabildiğini ya ishal ya da kabızlık yaşadığını, protein ağırlıklı beslenmesi gerekirken, hapishane koşullarında bunun mümkün olmadığını bildirmektedir. Hapishanede getirilen diyet yemeğinin, genel olarak bütün mahpuslara çıkan yemeğin, tansiyon ve şeker hastaları düşünülerek, tuzsuz ve yağsız şeklinden ibaret olduğunu bildirmektedir. Kendisine özel ve hatta, kabızlık-ishal durumuna bağlı olarak her gün değişmesi gereken bir beslenme programının hapishane tarafından uygulanmasının mümkün olmadığını anlatmaktadır."

Bu bağlamda;

 1. Chron hastası Deniz Ayık neden tedavi edilmemektedir?
 2. Chron hastası Deniz Ayık neden tahliye edilmemektedir?
 3. Antalya L Tipi Kapalı Cezaevi'nde bulunan Deniz Ayık’ın durumu hakkında bilgi sahibi misiniz?
 4. Deniz Ayık’ın maruz kaldığı hastalıklarından ve tek başına yaşamını idame ettiremez halde oluşundan dolayı tahliyesi gerçekleşecek midir?
 5. Sağlık sorunları olduğu halde tedavi süreçlerinden mahrum kalan hasta mahpusların gerekli sağlık hizmetinden faydalanmaları için hangi önlemler alınmaktadır? Alınan önlemlerin sağlık hakkı çerçevesinde hasta mahpusların tedavilerini sağlamama gerekçesi nedir?
 6. Tek başını hayatını idame ettiremeyen mahpusların cezalarının infazını tamamlamalarında öngörülen kamu yararı ve hukuki fayda nedir?
 7. Ceza İnfaz kurumlarında tutuklu ve hükümlü bulunan kaç hasta mahpus bulunmaktadır?
 8. Ceza İnfaz kurumlarında bulunan hasta mahpusların illere ve kaldıkları cezaevlerine göre dağılımı ne şekildedir?
 9. Hâlihazırda cezaevlerinde bulunan hasta mahpusların hastalık türleri ve hastalıklarının geldiği aşama ne şekildedir? Kaç ağır hasta mahpus bulunmaktadır?
 10. Son 10 yıl içerisinde tahliye ve tedavi edilmediği gerekçesiyle yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı nedir?
 11. Türkiye cezaevlerinde ağır hasta ve cezaevinde tedavisi imkânsız olan hasta mahpusların tahliye edilmelerine yönelik bir çalışma yapacak mısınız?

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
LÜKS CİPLER SATILDIÖnceki Haber

LÜKS CİPLER SATILDI

ÇOCUKLAR BU KREŞİ ÇOK SEVİYOR!Sonraki Haber

ÇOCUKLAR BU KREŞİ ÇOK SEVİYOR!

Başka haber bulunmuyor!