Çinli uzmanlara göre koronavirüse yakalanma riski daha fazla olan kan grupları

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Çinli uzmanlara göre koronavirüse yakalanma riski daha fazla olan kan grupları
Haftalık hakemli tıbbi dergi BMJ, Yale Üniversitesi ve ABD merkezli genomik araştırmalara odaklanan Cold Spring Harbor Laboratuvarı'nın desteklediği çevrimiçi sağllık araştırmalarının yayımlandığı medRxiv yeni tip koronavirüs ile ilgili Çinli bilim insanlarının çalışmasına yer verdi.

Söz konusu araştırma dünyayı etkisi altına alan ve 7 binden fazla insanın ölümüne neden olan yeni tip koronavirüs Kovid-19'un hangi kan gruplarında daha etkili olduğu ile ilgili bilgiler sunuyor.

Ülkedeki bilim insanları A, B, O kan gruplarına sahip 2 bin 713 vaka arasından verileri derlemiş. 

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, virüsün merkezi Vuhan ve Shenzhen kentindeki üç hastanedeki vakaları inceleyen uzmanlar, bin 775 enfekte olmuş kişiyle virüs nedeniyle hayatını yitiren 206 kişiyi inceledi.

Araştırma kapsamına aynı zamanda enfekte olmamış ancak risk altında bulunan 3 bin 964 Vuhan sakini de dahil edildi.

İncelenen kişilerin yaş aralığı 18.6 - 45 olarak belirtildi.

Buna göre kan grubu A olanların virüse yakalanma oranlarının daha yüksek olduğu, en az etkilenenlerin ise kan grubu 0 kişiler olduğu ifade edildi. 

Analiz sonuçları A grubu bireylerin kan grubu A olmayanlara göre Kovid-19 açısından daha yüksek risk taşıdığı, 0 kan grubuna sahip bireylerin enfekte olma risklerinin ise daha düşük olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmacılar kan grupları ve enfekte olma olasılıkları arasındaki ilişkiyi incelerken yaş aralıkları ve cinsiyet ilintisini de ele aldı.

medRxiv'de yayımlanan bilimsel makale  yaş ve cinsiyetin kan gruplarıyla alakalı çıkan sonuçlara çok önemli bir etkisinin olmadığını söylüyor. 

Araştırmada "AB ve B kan gruplarının enfeksiyona yakalanma riski daha yüksek görünüyordu ancak istatistiksel manada anlamlı bir veri elde edilemediği için araştırmaya dahil edilmedi" deniyor.

Bu sebeple AB ve B kan gruplarının virüs ile ilintisi ile ilgili istatistiki bir veriye yer verilmemiş.

https://ahvalnews-com.cdn.ampproject.org/c/s/ahvalnews.com/tr/koronavirus/cinli-uzmanlara-gore-koronaviruse-yakalanma-riski-daha-fazla-olan-kan-gruplari?amp


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ İÇİN İLK ADIM ATILDIÖnceki Haber

ÇAĞDAŞ SANATLAR MÜZESİ İÇİN İLK ADIM ATI...

SAYMAZ HÜRRİYETTEN AYRILDISonraki Haber

SAYMAZ HÜRRİYETTEN AYRILDI

Başka haber bulunmuyor!