COVİD-19 SALGINI VE İŞYERLERİMİZDE DURUM ARAŞTIRMASI-3 SONUÇLARI

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
COVİD-19 SALGINI VE İŞYERLERİMİZDE DURUM ARAŞTIRMASI-3 SONUÇLARI
Salgın sürecinde Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerindeki çalışma koşulları ile işçi sağlığı koşullarını ele almak üzere 44 şubemize uygulanan anketlerin üçüncüsü 27-29 Mayıs tarihlerinde uygulanmıştır.

Raporumuzda, örgütlü olduğumuz işyerlerinin ve birimlerin salgın bakımından tehlike ve risk durumları, işyerlerimizde salgın kapsamında alınan önlemlerin yeterlilik düzeyi, örgütlü olduğumuz işyerlerinde sendikamızın sürece katılımı, işyerlerinde müdahale edilmesi gereken olumsuz uygulamalar ve sendikamız üyesi işçilerin salgın sürecindeki çalışma koşullarına ilişkin talepleri ele alınmaktadır.

 En çok Covid-19 tanısının konulduğu işyerimiz belediye şirketleridir
Covid-19 tanısı konulan üyelerimizin %80’i belediye şirketlerinde çalışan üyelerimizdir. Covid-19 tanısı konulan üyelerimizin %8’i hastane işçisi, %4,5’i kadrolu belediye işçisi %4,2’si konut işçisi ve % 3,2’si üniversite işçisidir.
Belediyelerde Covid-19 tanısı konulan üyelerimizin %94,5’i belediye şirket işçileridir.

 Belediyede Covid-19 vakası konulan üyelerimiz yarısı temizlik biriminde çalışmaktadır.

Belediyelerde özellikle halkla temasın yüksek olduğu, yakın çalışmanın olduğu, iş yükünün arttığı ve önlemlerin yetersiz olduğu birimler, en çok Covid-19 tanısının konulduğu birimler olmuştur. Covid-19 vakaları en çok temizlik, park-bahçeler, toplu taşıma ve fen işleri birimlerinde görülmüştür.

 İşyerlerinde salgın kapsamında alınan önlemler üyelerimizin sağlığını korumaya yetmemektedir.
Şubelerimizin %36,4’üne göre işyerlerinde alınan önlemler yeterli, %59,1’ine göre ‘kısmen’ yeterli, %4,5’ine göreyse önlemler yetersizdir.

 Olumlu Uygulamalar
Mücadelemizin de etkisiyle, hastalık belirtisi gösteren işçilerin derhal muayene edilmesi ve test uygulanması, çalışma saatlerinin kısaltılması ve dönüşümlü çalışma uygulanması, işyerlerinde ücretsiz izin ve yıllık izin kullandırma dayatması yapılmaması, ücretsiz-uygun kişisel koruyucu ekipman sağlanması işyerlerinde yaygınlaşan salgın önlemleri olmuştur.
 Görülen Eksiklikler
İş Sağlığı ve Güvenliği Kurullarında sendika temsilcilerinin yeteri kadar söz ve karar sahibi olmaması, İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları’nda salgına yönelik kararlar alınmaması ya da uygulanmaması, salgın sürecine özgü Risk Değerlendirmesi ile Acil Durum Planı’nın yapılmamış olması ve çalışma ortamının sosyal mesafe kuralına uygun olmaması işyerlerindeki en yaygın eksikliklerdir.

 


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
GOLF OYNAYACAK BAŞKA YER KALMADI MI?Önceki Haber

GOLF OYNAYACAK BAŞKA YER KALMADI MI?

Gürer: “Emekçileri işsiz bırakmayın”Sonraki Haber

Gürer: “Emekçileri işsiz bırakmayın”

Başka haber bulunmuyor!