Dilşat Canbaz Kaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün resmi tatil ilan edilmesi için önerge verdi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dilşat Canbaz Kaya, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün resmi tatil ilan edilmesi için önerge verdi
Dilşat Canbaz Kaya, Dünya da kadınlar için sembol bir gün olan 8 Mart’ın kadınların alanlar da fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik ve her türlü şiddete karşı ses çıkarabilmeleri ve taleplerini daha etkili bir biçimde ifade edebilmeleri için tüm çalışan kadınlara resmi tatil ilan edilmesi ülkemiz kadın hakları ve mücadelesi için önemli bir adım olacaktır. Bu sebeple 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edilmesi için Meclis Başkanlığına önerge verdi. işte o önerge metni:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

17.03.1981 Tarih ve 2429 sayılı Bayram ve Genel Tatiller Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur

Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederim.

Dilşat CANBAZ KAYA - İstanbul Milletvekili

GENEL GEREKÇE

            8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü bugün dünyanın dört bir yanında kadınlar ve LGBTİ+ tarafından erkek egemenliğine, feodalizme, patriyarkaya karşı alanlarda kutlanmakta ve ataerkillik protesto edilmektedir. Kadınlar kendilerine biçilen toplumsal kalıplara sokulmaya çalışılmakta, her alanda cinsiyet eşitsizliğine maruz bırakılmaktadır. Her gün bu haksızlık, sömürü ve ötekileştirilmeyle mücadele eden kadınlar erkek egemenliğine karşı 8 Mart’ta topyekün cevap olmaktadırlar.

            8 Mart’ın tarihi ciddi bir mücadele örneğidir ve büyük bedeller ödenmiştir. ABD’nin New York kentinde tekstil fabrikasında çalışan işçi kadınların günde 12 saati aşan mesaileri ve erkeklerle aynı işi yapmış olmalarına rağmen onlardan oldukça düşük olan ücretleri protesto etmek amacıyla 8 Mart 1857 tarihinde greve başlamışlardır. Ardından polisin saldırması sonucu fabrikada mahsur kalan dokuma işçilerinden 129 kişi yaşamını yitirmiştir. Büyük bedeller ve mücadeleyle süren grev ve eylemler işçi kadınların kazanımıyla sonuçlanmıştır. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ilk olarak da 1910 yılında 2. Enternasyonal’e bağlı Uluslararası Sosyalist Kadın Konferansında delege olan ClaraZetkin’in önerisiyle kabul edilmiştir.

            Türkiye’de ise ilk olarak 1921 yılında kutlanmış ve sonraki yıllarda çeşitli neden ve sorunlarla düzenli olarak kutlanamamıştır. 1980 darbesi sürecinde 4 yıl boyunca yasak nedeniyle hiç kutlanamamış, ardından ilk olarak 1984 yılında tekrar kutlanmaya başlanmıştır. O tarihten bu yana aralıksız kutlanılan 8 Mart, 2003 yılından itibaren de Feminist Gece Yürüyüşleriyle taçlandırılmaktadır. Her yıl katılımın giderek arttığı, kadınların haklarını daha yüksek sesle aradığı 8 Mart kutlamalarında kadınlar ayrımcılığa, sömürüye, şiddete ve patriyarkaya karşı mücadele etmeye devam etmektedir.

            Kadın mücadelesi yüz yıllardır devam etmekte ve çeşitli kazanımlarla sonuçlanmaktadır. Kimi zaman bu kazanımları elinden alınsa da kadınlar mücadele etmekten geri adım atmamaktadır. Oy hakkından eğitim hakkına, çalışma hayatından siyasete birçok alanda büyük mücadele ve bedellerle çeşitli haklar kazanılmıştır. Ataerkil anlayışlar bu kazanımların önüne geçmeye çalışmışsa da başarılı olamamaktadır. Kadınlar kararlı ve inançlı duruşlarıyla bir adım geri atmamakta ve ileri gitmekte kararlıdır.

            Dünya da kadınlar için sembol bir gün olan 8 Mart’ın kadınların alanlar da fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete karşı ses çıkarabilmelerive taleplerini daha etkili bir biçimde ifade edebilmeleri için tüm çalışan kadınlara resmi tatil ilan edilmesi ülkemiz kadın hakları ve mücadelesi için önemli bir adım olacaktır.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1-    Madde ile 8 Mart gününün Dünya Emekçi Kadınlar Günü tatili olarak belirlenmesi öngörülmüştür.

MADDE 2- Yürürlük maddesidir.

MADDE 3- Yürütme maddesidir.

17.03.1981 TARİH VE 2429 SAYILI ULUSAL BAYRAM VE GENEL TATİLLER

HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1-    17/03/1981 TARİHLİ VE 2429 SAYILI Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanunun 2nci maddesinin birinci fıkrasında “ve 1 Mayıs günü” ibaresindeki ve bağlacı kaldırılarak “1 Mayıs günü” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 8 Mart günü” ibaresi eklenmiş, birinci fıkranın (C) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve (D) bendinde yer alan “ve 1 Mayıs günü” ibaresindeki ve bağlacı kaldırılarak 11 Mayıs günü” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve 8 Mart günü” ibaresi eklenmiştir.

“C) (Değişik: 22/4/2009 – 5892/1 md.) 1 Ocak günü yılbaşı tatili, 1 Mayıs günü Emek ve Dayanışma Günü tatili ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü tatilidir.”

MADDE 2- Bu kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun Cumhurbaşkanlığı tarafından yürütülür.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP’li Bülbül Protesto Yasaklarına Tepki GösterdiÖnceki Haber

CHP’li Bülbül Protesto Yasaklarına Tepki...

Züleyha Gülüm, Kamu Çalışanı Kadınların Temel Sorunları için önerge verdiSonraki Haber

Züleyha Gülüm, Kamu Çalışanı Kadınların...

Başka haber bulunmuyor!