DİSK: LC Waikiki ve FLO Filistin'de işçi haklarını gasp ediyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DİSK: LC Waikiki ve FLO Filistin'de işçi haklarını gasp ediyor
DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Filistin’ndeki LC Waikiki ve FLO mağazalarında çalışan işçilerin haklarının gasp edildiğini açıkladı.

Yurtdışında faaliyet yürüten Türkiyeli şirketlerle ilgili pek çok şikâyet aldıklarını söyleyen DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu Filistinli işçilerin yaşadığı hak ihlalleriyle ilgili bir açıklama yaptı.

Filistin’ndeki LCWaikiki ve FLO mağazalarında çalışan işçilerin haklarının gasp edildiğini söyleyen Serdaroğlu yaşananları utanç verici olarak nitelendirdi.

"Yoksulluk sınırının altında ücret"

“Covid-19 bahanesiyle her gün işçi hakları gasp ediliyor” diyen Serdaroğlu şunları aktardı:

“Kardeş sendikamız Filistin Genel Sendikalar Federasyonu'nun (PGFTU) bize ilettiği bilgilere göre, Batı Şeria'da yoksulluk sınırı 3000 NİS (Yeni İsrail Şekeli) iken Ammoun Moda Ticaret firması, LCW ve FLO mağazalarında çalıştırdığı işçilere sadece 2000 NİS ücret vermiştir. Şirket işçileri Kasım 2019'dan itibaren tatil günlerinde fazla mesai yapmaya zorlamış ama mesai ücretlerini ödememiştir.

"İstifa etmeye zorlandılar"

“Koronavirüs salgınıyla beraber işçiler, önce ücretsiz izine çıkartılmış ardından haklarından feragat ederek istifa etmeye zorlanmıştır. Ücretsiz izinin ardından işçilere Whatsapp ve sosyal medya üzerinden ulaşan şirket; işçileri ödenmeyen maaşlarından ve kıdemlerinden feragat ederek istifa etmeye zorlamıştır.

“İstifa etmeyen işçilerin işten çıkartılacağını ve pandemi sonrasında işe alınmayacağını ifade edilmiştir. Şirketin sosyal medyadan gönderdiği istifa formlarını doldurmayan sendika üyesi işçiler işten atılmıştır.

“Filistin sendikalarına göre LCW, FLO ve Filistinli Ammoun firmaları Covid-19'un yarattığı olağanüstü durumu suiistimal ederek işçilerin haklarını gasp etmektedir. Yaşanan ücret, tazminat ve kıdem gaspı Filistin İş Kanunu'nda belirtilen ekonomik hakların ve yurttaşlık haklarının ihlalidir. Filistin sendikaları, Filistin Çalışma Bakanlığı'na başvurarak kanuna uygun şekilde hakların korunmasını ve ödenmeyen ücretlerinin verilmesini talep etmiştir."

Serdaroğlu, DİSK olarak "Filistinli kardeşlerimizi yalnız bırakmayacağımızı, Türkiye'deki ilgili bakanlıklar ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) nezdinde gerekli girişimleri yapacağımızı ilan ediyoruz." dedi.

haber ve kaynak: bianet

https://bianet.org/bianet/emek/227596-disk-lc-waikiki-ve-flo-filistin-de-iscilerin-haklarini-gasp-ediyor


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Mansur Yavaş, belediyeye işçi alımlarında referans olanları ifşa ettiÖnceki Haber

Mansur Yavaş, belediyeye işçi alımlarınd...

Melek Çetinkaya tutuklandıSonraki Haber

Melek Çetinkaya tutuklandı

Başka haber bulunmuyor!