Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı
IKBY'ye bağlı Duhok vilayetinde düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamalar gerekçe gösterilerek, Diyarbakır Barosu hakkında inceleme başlatıldı.

Diyarbakır Barosu hakkında, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı Duhok vilayetin Zaho ilçesinde düzenlenen saldırıya ilişkin açıklamaları gerekçe gösterilerek, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından inceleme başlatıldı.

Diyarbakır Barosu'nun sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, şu ifadeler kullanılmıştı: "Kürdistan Federal Bölgesinin Zaho ilçesinde TSK'nın bombardımanıyla, içlerinde çocukların da olduğu siviller hayatını kaybetmiştir. Roboski'de olduğu gibi söz konusu Kürtler olunca insancıl hukuk değersizleşiyor. Yaşamını yitirenlerin ailelerine ve Kürdistan'a başsağlığı diliyoruz. Diyarbakır Barosu, sivillerin yaşamına mal olan bu saldırılarla ilgili sorumluların tespiti ve cezalandırılması için gerekli suç duyurularında bulunacak ve etkin bir hukuki sürecin takipçisi olacaktır."


Diyarbakır Barosu'ndan dün yapılan açıklamada ise, gerek basın yayın organlarına yansıyan haberlerde, gerekse Irak ve IKBY yetkililerinin açıklamalarında bombardımanın TSK tarafından yapıldığı bilgisine yer verildiği hatırlatılarak, “Diyarbakır Barosu, yerel haber merkezlerinden söz konusu haberleri teyit etmiş, merkezi ve yerel hükümet yetkililerinin resmî açıklamalarını da esas alarak geçmişte benzer durumların yaşandığı gerçeğiyle, yaşam hakkını ihlal edici bu fiile yönelik sorumlular hakkında gerekli yangısal yollara başvuruda bulunulacağı bilgisini ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileğini resmî Twitter hesabından kamuoyuyla paylaşmıştır” denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Diyarbakır Barosu kurulduğu günden bugüne hukukun üstünlüğünü savunmuş, insan hakları ve adalet mücadelesiyle uluslararası hukuk camiası ve toplum nezdinde saygın bir yer edinmiştir. Diyarbakır Barosu, bu tehdit diline boyun eğmediği gibi; hak, hukuk ve adalet mücadelesini her türlü bedeli ödemeyi göze alarak sürdürmeye devam edecektir. Gücünü bu kentin kültürel dokusundan alan Diyarbakır Barosu, her türlü hukuksuzluğa ve kimden gelirse gelsin bütün hak ihlallerine karşı durmaya, insan haklarına dayalı demokratik bir toplum düzeninin inşası için mücadele etmeye ve tabii ki her koşulda savaşa, çatışmaya ve şiddete karşı barışı savunmaya devam edecektir." (HABER MERKEZİ)
GAZETE DUVAR


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Muayene kuyruğu yüzlerce metreye ulaştı, vatandaş isyan ettiÖnceki Haber

Muayene kuyruğu yüzlerce metreye ulaştı,...

İzmir Tabip Odası Başkanı: Her iki testten biri pozitifSonraki Haber

İzmir Tabip Odası Başkanı: Her iki testt...

Başka haber bulunmuyor!