Dr. Gergerlioğlu İçişleri Bakanı Soylu'ya sordu: " “Kürdistan” kelimesi yasak mıdır?"

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Dr. Gergerlioğlu İçişleri Bakanı Soylu'ya sordu: " “Kürdistan” kelimesi yasak mıdır?"
Hakların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le Kürdistan hakkında konuşan esnaf Cemil Taşkesen’in gözaltına alınmasını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Anayasanın 98’ inci ve TBMM İçtüzüğünün 96’ ncı ve 99’ uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

 

Basında yer alan habere göre: “Kurtalan Cumhuriyet Savcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’le Kürdistan üzerine konuşan esnaf Cemil Taşkesen gözaltına alındı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Siirt'te esnaf ziyaretinde bulunduğu sırada esnafla arasında ‘Kürdistan’ diyaloğu yaşanmıştı. Akşener’le sohbet eden Cemil Taşkesen adlı esnaf,“Dilimiz inkar ediliyor, kimliğimiz inkar ediliyor, Kürdistan inkar ediliyor. Biz buna karşıyız. Şu an sizin bulunduğunuz yer Kürdistan'dır ama ne yazık ki Meclis'te bu Kürdistan inkâr ediliyor” ifadelerini kullanmıştı.

Esnaf Cemil Taşkesen adlı esnafın bu sözleri soruşturmalık oldu. Kurtalan Cumhuriyet Başsavcılığı, "…senin şu an bulunduğun yer Kürdistandır, ama ne yazık ki Mecliste bu Kürdistan inkar ediliyor” ifadeleri nedeni ile Taşkesen hakkında “Terör Örgütü Propagandası” yapmak suçlaması ile soruşturma başlattı.  Savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında Kurtalan’da bulunan evine baskın düzenlenerek gözaltına alınan Taşkesen, Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Taşkesen’in gözaltı işlemleri sürüyor.”  ifadeleri yer almıştır.

Bu bağlamda;

1.     Esnaf Cemil Taşkesen’in Meral Akşener ile konuşmasında “Kürdistan” ifadesini kullandığı için gözaltına alındığı iddiası doğru mudur?

2.     Bu iddia doğruysa “Kürdistan” kelimesi yasak mıdır? Eğer yasaksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürdistan” dediği ifadeleri sosyal medyada dolaşırken sadece Cumhurbaşkanı için mi serbesttir?

3.     Bu gözaltının Meral Akşener’in Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları bölgelere gitmesinin önüne geçmek için olduğu iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa olayla ilgili görevi kötüye kullanan kolluk güçleri hakkında soruşturma açılmış mıdır?

4.     Muhalefetin Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları bölgelere gitmemesi için bu gözaltının yapıldığı iddiası doğruysa başka siyasetçi ya da siyasi parti liderleri bölgeye gittiklerinde aynı uygulama yapılacak mıdır?

5.     Esnaf Cemil Taşkesen’in gözaltına alınıp evinin aranmasına kadar bütün detayların videosunun paylaşılmasındaki sebep nedir? Bu görüntülerin servis edilmesi ile kime ya da kimlere mesaj verilmek istenmektedir?

6.     Cumhuriyet Bayramı’nda devletin yurttaşını daha iyi anlamak onun sorunlarına çözüm üretmek için uğraşması gerekirken ekonomik krizde bir esnafa bu muamelenin yapılmasından hükümet üyelerinden rahatsızlık duyan olmuş mudur?

7.     Coğrafi bölge ifade eden “Kürdistan” kelimesini kullanan yurttaşa gözaltı yapıldıktan sonra “Trakya” “Anadolu” “Mezopotamya” gibi yine coğrafya belirten kelimeleri kullanan yurttaşlara da bu şekilde gözaltılar olacak mıdır?

8. İfade özgürlüğü konusunda AİHM tarafından sürekli ihlal kararı alınan ülkemizde bu sorunun çözümü noktasında hükümetinizin


DEMOKRAT PARTİ İL BAŞKANI ELLERİ CEPLERİNDE CUMHURİYET BAYRAMI KUTLAMA TÖRENİNDEÖnceki Haber

DEMOKRAT PARTİ İL BAŞKANI ELLERİ CEPLERİ...

YAZ SAATİ UYGULAMASI YENİDEN GÜNDEMDESonraki Haber

YAZ SAATİ UYGULAMASI YENİDEN GÜNDEMDE

Başka haber bulunmuyor!