DSÖ: Maymun çiçeği | “Yaftalama, virüs kadar tehlikeli”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
DSÖ: Maymun çiçeği | “Yaftalama, virüs kadar tehlikeli”
Dünya Sağlık Örgütü’nden Dr. Lewis: “Şu anda salgın bazı ülkelerde hâlâ erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında yoğunlaşmış durumda fakat her yerde durum bu değil. Yaftalama ve ayrımcılık, herhangi bir virüsün kendisi kadar zararlı olabilir.”

Dünya Sağlık Örgütü'nde (DSÖ) maymun çiçeği salgınından sorumlu teknik ekibin lideri Dr. Rosamund Lewis, dünkü (26 Temmuz) rutin basın toplantısında maymun çiçeği salgınına ilişkin konuştu.

Lewis, hızla yayılan maymun çiçeği salgınının "doğru gruplarda doğru stratejilerle durdurulabileceğine inandıklarını" söyledi.

"Zaman geçiyor, bunu yapmak için birlik içinde çalışmamız gerekiyor" diyen Lewis, DSÖ'nün maymun çiçeğini "küresel boyutta halk sağlığı acil durumu" ilan ettiğini hatırlatarak "Bu yolla koordinasyonu, diğer ülke ve paydaşlarla işbirliğini ve küresel dayanışmayı arttırmayı umuyoruz" dedi.

Maymun çiçeği virüsünün Avrupa bölgesinde halk sağlığına teşkil ettiği riskin "yüksek" olduğunu açıklayan Dünya Sağlık Örgütü, küresel düzeydeki riskin "orta derecede" olduğunu açıklamıştı. Dr. Lewis de 2022 yılında 75'in üzerinde ülkede 16 binden fazla doğrulanmış vaka olduğu kayıtlara geçse de gerçek rakamın "muhtemelen daha yüksek olduğunu" söyledi.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti'ndeki durumdan örnek veren Dr. Lewis, ülkede "birkaç bin vaka olduğundan şüphe edildiğini, fakat test yapma imkanlarının sınırlı olduğunu" kaydetti. Lewis'in de hatırlattığı üzere, açıklanan küresel rakamlar şüpheli vakaları kapsamıyor.

DSÖ'nün verilerine göre, dünyada 17 yaşın altında 81 çocukta da maymun çiçeği virüsüne rastlandı. Vakaların büyük bir kısmı ise yaş ortalaması 37 olmak üzere genç erkeklerde görülüyor.

"Yaftalama" uyarısı
İlk önce maymunlarda tespit edilen virüs, çoğunlukla enfekte olan bir kişi ile yakın temas durumunda bulaşıyor.

Virüs, 2022 yılına kadar endemik olduğu Afrika kıtası dışında nadiren görülüyordu. Fakat Mayıs 2022'de İngiltere'de rapor edilen bir dizi vakanın ardından salgın Avrupa kıtasında yayılmaya başladı.

Bu bağlamda konuşan Dr. Lewis, "yaftalama ve ayrımcılıktan kaçınmak gerek" diyerek bunun hastalıkla mücadeleyi etkileyeceğini söyledi:

"Şu anda salgın bazı ülkelerde hala erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkekler arasında yoğunlaşmış durumda fakat her yerde durum bu değil. Aynı zamanda yaftalama ve ayrımcılığın çok tehlikeli ve herhangi bir virüsün kendisi kadar zararlı olabileceğini kabul etmek çok önemli."
Aşılama
Maymun çiçeği aşılama çalışmaları ile ilgili de bilgi paylaşan Dr. Rosamund Lewis, Üye Devletler ve Avrupa Birliği (AB) ile aşıların piyasaya sürülmesi ve paydaşlarla küresel bir koordinasyon mekanizması belirlemek için çalışma halinde olduklarını duyurdu.

Lewis, aşı paylaşımının ülke ve bölgelere göre değişen kamu sağlığı ihtiyaçlarına göre yapılması gerektiğini, tüm bölgelerin aynı epidemiyolojiye (hastalığın yayılımı, görülme sıklığı, vs.) sahip olmadığını kaydetti.

Danimarka, Japonya ve ABD'nin halihazırda aşı ürettiğini kaydeden Lewis, "Bir kişi aşı olduğunda, bağışıklık tepkisinin oluşması haftalar alıyor" dedi. - SD
BİANET


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
BU İŞ MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANINA YAKIŞMADIÖnceki Haber

BU İŞ MEZİTLİ BELEDİYE BAŞKANINA YAKIŞMA...

CNN Türk’te Hande Fırat ve Emin Pazarcı tartıştı: Yalaka mıyız, değil miyiz?Sonraki Haber

CNN Türk’te Hande Fırat ve Emin Pazarcı...

Başka haber bulunmuyor!