EĞİTİM İŞ: KAYGILIYIZ…

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EĞİTİM İŞ: KAYGILIYIZ…
Mersin Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Nesime ASLAN : KAYGILIYIZ… İŞTE O BASIN AÇIKLAMA METNİ:

KAYGILIYIZ…

2021-2022 Eğitim-öğretim yılı salgınla, sorunlarla başlamakta…

Öğretmenlerimiz 31 Ağustos 2021 tarihi itibariyle görevlerinin başındalar. Salgın şartlarında yapmış olduğumuz gözlemlerde okullarda herhangi bir hazırlık yapılmadığına tanık olduk. 6 Eylül 2021 tarihinde öğrenciler de okula gelecekler. Eğitim-öğretim 5 gün boyunca kesintisiz, seyreltilmeden devam edecek… Çok sıcak olmasından dolayı klimalar çalıştırılacak; dolayısıyla kapı, pencerelerin kapalı tutulma eğilimi olacak… Sınıf mevcutlarının ortalama 30-35 olmasıyla birlikte, birçok okulumuzda 45-50’li sayılara ulaşmıştır. Bu şartlarda mesafenin nasıl korunacağı düşündürücüdür.

Her yıl bir sorun olarak karşımıza çıkan okullarımızda temizlik personeli ve güvenlik görevlisi görevlendirme işi; görevlendirilen personellerin göreve başlamasının Ekim ayı başında gerçekleşeceği belirtilmiştir. Salgın koşullarında bunun öne alınması mümkün değil miydi? Yapılacak, alınacak her önlemin öğretmen ve öğrencinin sağlığı için olduğu MEB tarafından düşünülmemektedir. Şu anda okullarda temizlik yapacak personelin olmaması, hijyen koşullarının sağlanamayacağını açıkça göstermektedir. Kırsal bölgelerde bulunan okulların çoğunda hiç temizlik elemanı olmadığı, bir kısmında da 1 tane 696 sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçirilen işçilerin olduğu görülmüştür. Gerekli temizlik ve hijyen maddelerinin hala okullara ulaşmadığı görülmüştür. Bakanlığın okullara gönderdiği resmi yazıda istenen hijyen koşullarının malzeme olmadan, temizlik görevlisi olmadan ya da 1 temizlik görevlisi ile gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Kaygılıyız; çünkü yaklaşık 1,5 yıldır eğitim öğretimden uzak kalan öğrencilerimizin kaybının karşılanması için somut adımlar atılmamaktadır. Yaptık oldu mantığı ile bir tek öğrencimiz feda edilmemelidir. Fırsat eşitsizliği salgın sürecinde daha da çok belirginleşmiştir.

Kaygılıyız; çünkü öğretmen ve öğrencilerimize güvenli bir eğitim öğretim ortamı hazırlayalım denilmesine rağmen, bu şartlarda hazırlanamayacağı açıkça ortadadır.

Kaygılıyız; çünkü okullarımız açılır, sonra temizlik ve güvenlik görevlisi görevlendirilir. Ardından temizlik malzemeleri gelir. Bütün bunlara geç kalınır.

Mersin Eğitim-İş Sendikası Yönetim Kurulu Adına

Şube Başkanı Nesime ASLAN


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
CHP, genel iktidar için Adana’da sözleştiÖnceki Haber

CHP, genel iktidar için Adana’da sözleşt...

CHP’li Sındır, “Vatandaş sandığı bekliyor!”Sonraki Haber

CHP’li Sındır, “Vatandaş sandığı bekliyo...

Başka haber bulunmuyor!