Emekçiler İçin Alınması Gereken Tedbirlere Yönelik Araştırma Önergesi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emekçiler İçin Alınması Gereken Tedbirlere Yönelik Araştırma Önergesi
SERPİL KEMALBAY'DAN Hızla yayılmakta olan Korona virüs salgınına karşı, zorunlu sektörler dışında iş yerlerinde işçilerin ücretli izne çıkarılması, işçileri tehdit eden çalışma ortam ve koşulların ortadan kaldırılması, ekonomik kriz, işsizlik tehdidine karşı işçiye, emekçiye güvence sağlayacak, ekonomik ve sosyal açıdan koruyacak üst düzey önlemlerin alınması amacıyla TBMM Başkanlığına vermiş olduğu Araştırma Önergesi

Dünya Sağlık Örgütü’nün 11 Mart 2020 tarihinde pandemi olarak ilan ettiği,   tüm dünyayı etkisi altına alan,  Türkiye’de de hızla yayılan ve can kayıplarının yaşanmasına neden olan yeni tip Korona Virüs nedeniyle Türkiye’de 20 milyonu aşkın işçi ve aileleri virüs bulaşması  ve salgının yaratmakta olduğu  ekonomik ve toplumsal kriz koşulları nedeniyle  korumasız kalmıştır. İşverenler ekonomik kaybı gerekçe göstererek işçileri işten çıkarmakta,  zorunlu ücretsiz izin ve zorunlu yıllık izin kullandırılmakta ya da bazı sektörlerde üretim baskısı ve fazla mesai uygulamaları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. İş güvencesi ve iş güvenliği bulunmamaktadır.  Virüsle mücadele kapsamında alınacak önlemler ancak bütünsel bir sosyal devlet yaklaşımı ile etkili olabilecekken, açıklanan önlem paketlerinde emekçiler, işçiler, güvencesizler neredeyse yer almamaktadır. Evde kal çağrılarının çalışanları kapsamadığı görülmekte, çalışanlar işte ve toplu ulaşımda kalabalık ortamlarda virüse karşı korunmamaktadır. 

18 Mart’da  CB tarafından ‘ Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ yapılmış, sermaye kesiminin davet edildiği bu toplantıda işçi temsiline ve meslek odalarına yer verilmemiştir. Açıklanan 19 maddeli 100 milyar liralık pakette sadece 4 madde işçilerle ilgili olup geri kalanlar sermayeyi korumak üzerine temellendirilmiştir. İşsizler için kurulan işçi fonu; istihdamı geliştirme adı altında işverene verilmektedir. İşyerleri sermayedarların istekleri doğrultusunda ve onların insafına bırakılmış durumdadır. İşverenlere teşvik bağlamında getirilen önlemler için bireysel ya da toplu işçi çıkarmama şartı dahi yer almamaktadır. Çocuğuna bakmak zorunda olan ebeveynlere kamuda idari izin ve özel sektörde ücretli izin yer almamakta, pakette kadınlara yer verilmemektedir. İşverenlere yapılan vergi indirimleri, çalışanların büyük bir çoğunluğunu oluşturan asgari ücretle çalışanlar için yapılmamaktadır. Salgın süresince ekonomik gerekçelerle işten çıkarmaların yasaklanması, işsizlikte yaşanması beklenen artışlara karşı işsizlik ödeneğinden tüm işsizlerin şartsız yararlandırılması; işsizlerin su, doğal gaz, internet ve elektrik faturalarının, kiralarının karşılanması, kredi borçlarının silinmesi yer almamaktadır.

Korona Virüs salgını ile mücadele eden bir çok ülkede bireylere yönelik kira, vergi, borç ertelemeleri vb destek paketleri gündeme gelmiş; Fransa'da sağlık hizmetinin kamulaştırıldığı, emekçiye iş güvencesi verildiği, işsizlerin ev kirasının, sigorta ve işsizlik parasının devlet tarafından ödeneceği, ABD’nin her vatandaşına 1000 Dolarlık  çek göndereceği, Polonya’nın 52 milyar doları SGK ödemeleri, işten çıkarılanlar ve çalışanlara ödeme için  ayırdığı, Almanya’nın  1000 Euro evrensel yurttaşlık geliri gibi önlemler üstünde çalıştığı görülmektedir.  Bizde ise evde kalan insanların kiralarını nasıl ödeyeceği, karınlarını nasıl doyuracağı gündem yapılmamış aksine ironik bir şekilde bir yandan virüsün yayılma hızını düşürmek için insanlar evlerde kalmaya, sosyal etkileşimlerini minimuma indirmeye yönlendirilirken, öte yandan  destek paketinde havayolu ulaşımı ve turizm desteklenmekte, otel yataklarına vergi indirimleri sağlanmakta, tasarruf miktarı sınırlı, düşük gelirli kesimleri konut alımına teşvik edilmektedir.

Yeni korona virüs salgını karşısında dünyanın pek çok ülkesinde düşük gelirliler, emekçiler, güvencesizler korunmaya, güvence verilmeye, nakdi destek sağlanmaya çalışılırken bizde açıklanan paketlerde sermaye kesimine güvence verilmesi, destek sağlanması, emekçilerde büyük bir belirsizlik, çaresizlik ve kaygıya yol açmıştır.

Oysa yapılması gerekenler sendikalar, emek meslek örgütleri tarafından talep olarak açıklanmaktadır;

 • Salgına karşı mücadelede şeffaf olunmalı, toplumun bütün katmanları Covid-19’a  ve yarattığı sonuçlara karşı korunmalıdır.
 • İş güvencesi lütuf değil haktır. İşten çıkarmalar yasaklanmalıdır. 
 • Bütün yurttaşların temel ihtiyacı olan gıda, sağlık malzemeleri, ilaç, temizlik malzemeleri, enerji ve iletişim sektörleri dışında tüm fabrikalar, üretim tesisleri ve perakende birimlerinin salgın bitinceye kadar kapatılması gerekmektedir. Salgının yaygınlaşmaması için bu elzemdir. Çalışanlar derhal ücretli izne çıkarılmalıdır.
 • İşsizlik Sigortası Fonundan yararlanma koşulları tüm işsizlerin yararlanacağı şekilde kolaylaştırılmalıdır.
 • İşsizlik ödeneğinin miktarı ve süresi arttırılmalıdır.
 • Dar gelirlinin kredi borçları silinmeli. Tüketici kredisi, kredi kartı, fatura borçları ertelenmeli, faizler silinmelidir.
 • Zorunlu olarak faaliyeti sürdüren tüm iş yerlerinde hijyen koşulları sağlanmalı, toplu ulaşım ve toplu taşımaya son verecek şekilde iş güvenliği sağlanmalıdır..
 • Okulların ve kreşlerin tatili süresince çalışan anne babalardan birine ücretli korona izni verilmelidir.
 • Her eve belli bir miktar içme suyu, elektrik, internet ve doğalgaz parasız olarak sağlanmalı, geçmiş borçlar nedeniyle elektrik, su ve doğalgaz kesintileri yapılmamalı ve kesilmiş olanlar acilen açılmalıdır.
 • Güvencesiz gıda desteği ve nakdi destek sağlanmalıdır.

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK!Önceki Haber

TELEFONLA PSİKOLOJİK DESTEK!

31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAKSonraki Haber

31.310 DEKAR ARAZİ SULANACAK

Başka haber bulunmuyor!