EMEKLİ MAŞLARINDAKİ ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
EMEKLİ MAŞLARINDAKİ ADALETSİZLİĞİ GİDERİN!
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 28 Haziran-4 Temmuz Emekliler Haftası vesilesiyle, 2000 yılı sonrasında emekli olanların maaş adaletsizliğinin giderilmesi için TBMM Genel Kurulu’nda intibak yapılması çağrısında bulundu.

Girgin, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 10. maddesinin 5. fıkrasında ‘Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar’ hükmü yer almaktadır” dedi. Devamında, “buna rağmen bugün itibarıyla aynı külfete katlanan, hatta aynı süre çalışmalarına ve aynı primi ödemelerine rağmen farklı tarihte emekli olanlar farklı aylık almaktadırlar” diyen Girgin 2000 yılı sonrası emekli olanlar arasındaki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

EMEKLİLER AY SONUNU GETİREMİYOR

“Ülkemizdeki hayat şartları, geçim şartları her geçen gün zorlaşırken emeklilerimizin alacakları 50 liraya 100 liraya 200 liraya çok ama çok ihtiyaçları var. Her üç emekliden biri geçinemiyor, iş arıyor.

“Hayaller dünya turu ama gerçekler geçim derdi” noktasına varıldığını belirten Girgin, “üstümüze, başımıza giyecek bir şey alamıyoruz iki yıldır” diyen emekliler olduğunu söyledi.

Yıllarca işyerine emek vermiş, ülkesine hizmet etmiş, vergisini ödemiş olan emeklilerimizin sosyal devletin eşitlik ilkesi gereği en düşük emekli maaşının asgari ücrete eşitlenmesi için bir çalışmanız var mıdır? diye soran Girgin, 2000 yılı ocak ayı başından sonra emekli olan ve emekli olacak tüm emekli vatandaşlarımız arasındaki maaş adaletsizliğinin giderilmesi, intibak sağlanması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini söyledi.

2000 SONRASI EMEKLİ AYLIKLARINDAKİ EŞİTSİZLİK GÖRMEZDEN GELİNDİ

Girgin şunları söyledi:

“Daha önce intibak düzenlemesi olarak takdim edilen kanunla sadece 2000 öncesi SSK emeklileri için kısmi iyileştirme yapılmıştı. 2000 ve sonrası emeklilerin aylıklarındaki eşitsizlik görmezden gelinmiştir.

Esnaf ve çiftçi emeklilerinin mağduriyeti hiç dikkate alınmamıştır. Kamu Denetçiliği Kurumu dâhi 2000 sonrası emekliler için intibak yapılması konusunda tavsiye kararı almıştır ancak Hükümet, bunu dikkate almamıştır.

2008 yılında yapılan düzenleme ile emekli aylıklarındaki refah payı yüzde 100'den yüzde 30'a düşürülmüş, emekli aylığı hesabında aylık bağlama oranı indirilmiştir. Bu nedenle, eski ve yeni emeklilerin aylıkları arasındaki fark her geçen yıl artmaktadır. İktidar bu adaletsizliği gidermelidir.”

EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA KALIYOR

Girgin bitirirken şunları söyledi: “Emeklilerin gelirlerinin giderek azalması, değişmeyen ülke gündemidir. Bu nedenle güzel ülkemin güzel insanları, emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda olduğunu hisseder ve çalışır.Emekli olduktan sonra çalışan o kadar çok insanımız var ki...Üstelik bu grupa giren emekli çalışanların, kayıtdışı ve geçici olarak istihdam edildiklerini biliyoruz.Oysa gelişmiş ülkelerde emekli olan kişilerin tekrar çalışmak istemesi, zorunluluktan, geçim sıkıntısından değil, manevi bir ihtiyaçtan olabilir ancak.”


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özbek'den Göktaş'a: Kardeş gibi kardeş, adam gibi adamsınÖnceki Haber

Özbek'den Göktaş'a: Kardeş gibi kardeş,...

0Sonraki Haber

0

Başka haber bulunmuyor!