haberanaliz

Emir'den "Günlük 29 bin vaka" iddiası

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Emir'den "Günlük 29 bin vaka" iddiası
Sağlık Bakanlığının Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi'nden Türkiye geneli günlük vaka sayılarına ulaşan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 10 Eylül gününe ilişkin bir tablo paylaştı. Tabloya göre 10 Eylül'de Türkiye genelinde 29 bin 377 kişiye COVID-19 teşhisi konulduğu görülürken Emir, "Bakan aynı gün yeni hasta sayısını bin 512 olarak açıklamıştı. Bu tablo Sağlık Bakanlığının vaka sayısından niye hasta sayısına geçtiğini de ortaya koyuyor. Bakana soruyorum, bu belge doğru mudur? Doğruysa, halka pembe tablo çizmekten vazgeçin” dedi.

TBMM'DE COVID-19 TABLOSU PAYLAŞTI

Tabip odaları ile Sağlık Bakanlığı arasında uzun süredir tartışma konusu olan COVID-19 vaka sayılarına ilişkin TBMM'de açıklamalarda bulunan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, çok konuşulacak bir tablo paylaştı. Verileri, Sağlık Bakanlığı Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi'nden aldıklarını ifade eden Emir, 10 Eylül tarihinde Türkiye genelinde 29 bin 377 kişiye COVID-19 teşhisi konulduğunu belirterek, şunları söyledi:

RAKAMLAR GERÇEKLERLE ÖRTÜŞMÜYOR

“Sağlık Bakanlığı pandeminin başlangıcından beri, halkımızla doğru bilgileri paylaşmıyor ve masa başında üretilen sahte rakamlarla bir pembe tablo çizmeye çalışıyor. Her akşam Sağlık Bakanı çıkıyor ve böyle bir turkuaz tablo gösteriyor. Ama bu tablodaki rakamlar ne halkımızın gerçeğiyle, ne yoğun bakımlardaki hasta sayısıyla, ne de hastanelerdeki hasta sayısıyla örtüşüyor ve biz biliyoruz ki, sayın bakan da muhtemeldir biliyor ki, pandemi çok daha fazla yaygın, hasta sayımız çok daha fazla.

BİR GÜNDE VAKA SAYISI 29 BİN 377

Elimize bir belge geçti. Bu belge Sağlık Bakanlığının kendi sitesinden ve Laboratuvar Bilgi Yönetim Sistemi’nden alınmış bir belgedir. Burada Türkiye genelinde 10 Eylül’deki rakamları görüyoruz. O günkü toplam test sayısı 158 bin, negatif 128 bin 645, pozitif 29 bin 377. Yani Türkiye genelinde sadece 10 Eylül günü 29 bin 377 pozitif vaka olduğunu görüyoruz. Oysa aynı gün sayın Bakan bin 512 yeni hasta olduğunu söylemiştir.

HASTA SAYISINDA BELİRLİ ÖLÇÜT YOK

Aslına bakarsanız bu iki tablo Sağlık Bakanlığının vaka sayısından niye hasta sayısına geçtiğini de ortaya koyuyor. Çünkü pozitif vaka sayısı öylesine arttı ki, Türkiye genelinde 30 binler civarında giden vaka sayısı olduğunu biliyoruz ve bu vaka sayısını gizlemek için de hasta sayısı diye bir rakam uydurdular. Bu hasta sayısını açıklıyorlar, oysa bu hasta sayısının neyi kapsadığını anlamak mümkün değil. Sağlık Bakanlığı bu konuda da açık bir ölçüt belirlememiş durumda. Burada sorulması gereken iki temel soru var. Birincisi bu belge doğru mudur sayın bakan, belge doğru ise halkımıza gerçekleri söylemenin zamanı gelmiştir. Sahte rakamlarla halkımızı oyalamanın zamanı geçmiştir. İkincisi yeni hasta sayısından ne kastediyorsunuz?

ALDATICILIĞI ORTAYA ÇIKMIŞTIR

Yine aynı gün İstanbul'un rakamlarına baktığımızda İstanbul'un günlük 3 bin vakanın üzerinde olduğunu görüyoruz. Hepimizin bildiği, herkesin farkettiği ama nedense Sağlık Bakanının vazgeçmediği turkuaz tabloların yanlışlığı, aldatıcılığı apaçık ortaya çıkmıştır. Sağlık Bakanına tavsiyemiz, her akşam çıkıp kimsenin inanmadığı masa başında ürettikleri bu rakamları açıklamaktan vazgeçsinler.

AMACIMIZ ÖNLEM ALINMASINI SAĞLAMAK

Bizim burada amacımız vatandaşlarımızı paniğe sevk etmek, korku salmak değil. Pandemiyle mücadelede gerçek rakamların bilinmesi ve bu rakamların vatandaşlarla paylaşılması son derece önemli. Vatandaş, gerçek rakamları bilirse önlemlere uyum göstermesi, etkin tedbirler alması çok daha kolaylaşacaktır. Tabii, gerçek rakamlar bilindiği zaman, Sağlık Bakanlığı ve Hükümetin alması gereken önlemler de olacaktır."


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanının cevaplaması için önerge verdiÖnceki Haber

Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanının cevapl...

Bakanlık Toplu Sözleşme Düzenini DinamitlemiştirSonraki Haber

Bakanlık Toplu Sözleşme Düzenini Dinamit...

Başka haber bulunmuyor!