Euro 2024 önlemleri: Almanya'nın tüm sınırlarında polis kontrolü başlıyor

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Euro 2024 önlemleri: Almanya'nın tüm sınırlarında polis kontrolü başlıyor
Almanya'da, Avrupa Futbol Şampiyonası için alınan güvenlik önlemleri kara sınırlarının büyük kısmına kontrol getirdi. Federal Polis, Almanya'nın daha önceden kontrole tabi tutulmayan bütün sınırlarında giriş yapanları durdurabilecek.

Almanya İçişleri Bakanlığı, Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2024 nedeniyle ülkenin bütün sınırlarında kontrol uygulanacağını açıkladı. Açıklamada, "Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser'in Almanya'daki Avrupa Futbol Şampiyonası için güvenlik önlemlerinin artırılması talimatı üzerine Federal Polis bugünden itibaren Alman sınırlarında geçici kontroller yapılabilir" denildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, sınır kontrollerinin Danimarka, Fransa ile Belçika, Hollanda ve Lüksemburg'u da kapsayacağı belirtildi. Bugüne kadar Almanya'nın bu ülkelerle olan kara sınırlarında kontrol yapılmıyordu.

HAVA YOLUYLA GELENLER DE KONTROL EDİLEBİLİR

DW Türkçe'nin aktardığı açıklamada, Schengen Bölgesi'nden hava yoluyla gelen yolcuların da kontrole tabi tutulabileceği kaydedildi. Kontrollerin duruma göre ve esnek bir şekilde yapılacağı vurgulandı.

19 TEMMUZ'A KADAR DEVAM EDECEK

Almanya'nın Schengen Bölgesi ülkelerine Avrupa Futbol Şampiyonası nedeniyle uygulamaya koyduğu sınır kontrolleri 19 Temmuz'a kadar sürecek. Bu nedenle de İçişleri Bakanlığı Almanya'ya gelecek olan herkesin yanında gereken geçerli seyahat belgelerinin olması gerektiğine dikkati çekti.

'HER TÜRLÜ TEHLİKEYE KARŞI ÖNLEM ALINIYOR'

Sınır kontrollerinin uygulanmaya başlanmasına ilişkin açıklamasında İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında güvenliğin "öncelikli" konu olduğunu belirtti. Emniyet ve istihbarat yetkililerinin görevleri sırasında "akla gelebilecek her türlü tehlikeye karşı" önlem aldıklarını ifade eden Faeser, güvenlik tedbirlerinin radikal İslamcı terör tehdidinden, holiganlara ve siber saldırılara kadar geniş bir alanı kapsadığını dile getirdi.

"Federal Polis bugünden itibaren bütün Alman sınırlarında kontroller yapabilir" diyen Feaeser, şiddet eylemlerinde bulunabilecekleri önceden tespit ederek durdurmayı hedeflediklerini söyledi.

14 Haziran'da başlayacak Avrupa Futbol Şampiyonası 14 Temmuz'da son bulacak.

Almanya; Polonya, Çek Cumhuriyeti ve İsviçre sınırlarında Ekim 2023'ten bu yana sınır kontrolleri yapıyor. İnsan kaçakçılığı ve düzensiz göçün önlenmesini hedefleyen sınır kontrollerinin Aralık ortasına kadar uygulanması öngörülüyor. Almanya-Avusturya sınırında ise 2015 yılından bu yana sınır kontrolleri yapılıyor. (DW Türkçe)


Gülse Birsel açıkladı: 'Aile Arasında 2' geliyorÖnceki Haber

Gülse Birsel açıkladı: 'Aile Arasında 2'...

Rusya’dan Avrupa Birliği’ne Türkiye örneğiyle tepkiSonraki Haber

Rusya’dan Avrupa Birliği’ne Türkiye örne...

Başka haber bulunmuyor!