“EVLENECEK ÇİFTLER BİRBİRİNİN ŞİDDET SİCİLİNİ GÖREBİLMELİ”

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
“EVLENECEK ÇİFTLER BİRBİRİNİN ŞİDDET SİCİLİNİ GÖREBİLMELİ”
CHP’li Kadıgil; ailelerin yıkılması istenmiyorsa önleyici tedbirler alınması gerektiğini belirterek kanun teklifi verdi.

CHP’li Kadıgil;  ailelerin yıkılması istenmiyorsa önleyici tedbirler alınması gerektiğini belirterek kanun teklifi verdi.

“EVLENECEK ÇİFTLER BİRBİRİNİN ŞİDDET SİCİLİNİ GÖREBİLMELİ”

CHP PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Av. Sera Kadıgilaile içi şiddetin önlenmesi amacıyla evlenecek çiftlerin birbirlerinin şiddet sicilini görebilmesi için kanun teklifi verdi.

Her geçen gün artan ve daha vahim bir boyut kazanan erkek şiddetin önlemek amacıyla ivedi çözümler üretmenin gerekliliğini vurgulayan CHP Milletvekili Kadıgil,6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanuna  eklenecek bir madde ile evlenecek çiftlerin birbirlerinin şiddet siciline erişebilmesinin sağlanmasını talep etti. Kadıgil teklifinde; aile içi şiddetin önlenmesine yönelik veri tabanı oluşturulması gerekliliğinin altını çizerken “Bakanlık bünyesinde, aile içi şiddetin önlenmesi amacıyla, evlilik için resmî başvuruda bulunan kişilerin erişimine açık olarak, bir veri tabanı oluşturulur. Bu veri tabanında; çocuğa veya kadına karşı ya da ev içi şiddete ilişkin olan adli sicil kayıtlarında yer alan bilgiler, şiddet uygulayanlar hakkında hâkim, kolluk görevlileri veya mülkî amirler tarafından, istem üzerine veya resen verilmiş tedbir kararları, devam eden soruşturmalar ile Bakanlık, yargı, kolluk ve/veya şiddet destek hatlarına yapılan şikayetler yer alır. Bu maddede belirtilen hâl dışında bu bilgilerin açıklanması veya paylaşılması yasaktır. Bu maddenin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar Adalet Bakanlığının görüşü alınarak hazırlanan ve Bakanlık tarafından çıkarılan yönetmelik ile düzenlenir” şeklinde bir düzenleme önerdi.

“2019 YILINDA 134 KADIN EVLİ OLDUKLARI ERKEK TARAFINDAN ÖLDÜRÜLDÜ”

CHP’li Vekil söz konusu teklifte yer alan düzenlemenin pandemi döneminde artan ev içi şiddeti önlemek için Çin’de pilot olarak uygulanmaya başlandığını belirterek “2019 yılında işlenmiş kadın cinayetlerinin yüzde 72,8’inin ev içinde gerçekleştiği ve faillerin yüzde 95’inin eş, partner ya da akraba olduğu ortaya çıkmıştır.2019 yılında öldürülen 474 kadının ise 134’ü evli oldukları erkek, 25’i eskiden evli olduğu erkek, 51’i birlikte olduğu erkek, 8’i eskiden birlikte olduğu erkek, 29’u  amcası, eniştesi, evli olduğu erkeğin babası, kardeşinin evli olduğu erkek gibi akrabalık ilişkileriyle bağlı olduğu kişiler, 19’u tanıdık, 15’i babası, 13’ü kardeşi, 25’i oğlu, gibi tanıdığı kişiler tarafından öldürülmüştür” dedi.

“AİLELERİN YIKILMASINI DERT EDİYORSANIZ, TİMSAH GÖZYAŞI DÖKMEK YERİNE ÖNLEM ALIN”

Sağlıklı aile yapılarının oluşturulmasının yolunun kadını korumaya yönelik oluşturulan İstanbul Sözleşmesi’ne itiraz etmek değil, sözleşmenin devlete yüklediği sorumluluk ve ödevleri yerine getirmek olduğunun altını çizen Kadıgil,  “Ailelerin yıkılmasını daha fazla kadının öldürülmesini gerçekten dert ediyorsanıztimsah gözyaşı dökerek şiddettin üzerini örtmek yerine önleyici tedbirler almak zorundasınız” dedi. Kadıgil sözleşmenin 11. Maddesinde düzenlenen “Bu Sözleşme kapsamında kalan her türlü şiddet olayıyla ilgili birleştirilmemiş istatikselveriyi düzenli aralıklarla toplayacaklardır” hükmünü hatırlatarak, şiddet siciline ait verilerin aile kuracak bireylerin erişimine açılması gerektiğini belirtti.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İKTİDAR ÇİN’DEN ALACAĞI 3,5 MİLYAR KREDİ KARŞILIĞINDA UYGUR TÜRKLERİNİ SATMAYI TERCİH ETTİÖnceki Haber

İKTİDAR ÇİN’DEN ALACAĞI 3,5 MİLYAR KREDİ...

İstanbul Sözleşmesi, Kadın Cinayetleri ve İzmir'de Kadına Yönelik Polis ŞiddetiSonraki Haber

İstanbul Sözleşmesi, Kadın Cinayetleri v...

Başka haber bulunmuyor!