GARGAN OTUNUN NESLİ TEHLİKEDE

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
GARGAN OTUNUN NESLİ TEHLİKEDE
Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Ömerler köyünde bin 200 dönüm mera arazisinde maden arama çalışmaları başlatıldı. CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, hem hayvancılıkla geçinen köylülerin zor durumda olduğunu hem de endemik bitki olan gargan otunun neslinin tehlikeye girdiğini söyledi.

Aydın’da Temmuz ayında 12 ayrı alanda toplam 9 bin 961 hektar alanda maden arama faaliyetleri için ihale ilanına çıkılmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Karpuzlu ilçesine bağlı Ömerler köyünde bin 200 dönümlük mera alnında maden arama faaliyetlerinin başladığı ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, mera alanında yapılacak çalışmaların köylülerin geçim kaynağı olan hayvancılığın bitmesine neden olacağını belirterek, “Yaklaşık 600 yurttaş bu meradan geçimini karşılıyor. Mera Kanunu’na göre meralar hayvancılık faaliyetine özgülenmiştir. Başka bir faaliyet gerçekleştirilemez. Yandaş cebini dolduracak diye yurttaşın aç bırakılması kabul edilemez” dedi.

ENDEMİK BİTKİNİN NESLİ TEHLİKEYE GİRECEK

Mera alanı ve çevresinde 10 bin arı kovanının da olduğunu belirten Bülbül, “Ünlü gargan balı da bu alanlarda üretiliyor. Madencilik faaliyetleri endemik bir bitki olan karabaş otu olarak da bilinen garganotunun neslini tehlikeye sokacaktır. Kısaca yapılan faaliyetlerin ekolojik kıyıma neden olacağı açıktır” dedi.

EKOLOJİK HASARIN ARAŞTIRILMASI YAPILDI MI?

Konula ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na soru önergesi veren Bülbül, Bakan Fatih Dönmez’e şu soruları yöneltti.

 1. Aydın’da 2015-2020 yılları arasında kaç mera arazisinde maden faaliyetleri için tahsis değişikliği için talepte bulunulmuştur? Bu alanlar toplamda kaç dönümdür?
 2. Ömerler köyünde bin 200 dönümlük mera arazisinde maden arama çalışmalarının yapılmasının bölgede oluşturacağı ekolojik hasarın araştırılması yapılmış mıdır? Yapılmış ise araştırmanın sonucu ne olmuştur?
 3. Bölgede yetişen ve endemik bir bitki olan gargan bitkisinin maden arama çalışmaları kapsamında neslinin tükeneceği yönünde görüşler vardır. Bu konu ilgili kamu kurumlarından tavsiye görüşü alınmış mıdır?
 4. Bu alanda izinsiz sondaj yapıldığı iddia edilmektedir. Mera tahsis değişikliği yapılmış mıdır?


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Türkiye’de 35 bin 425 yabancı plakalı taşıt varÖnceki Haber

Türkiye’de 35 bin 425 yabancı plakalı...

Milletvekili Sındır, “İşçinin fondaki parası hükümetin iştahını kabartıyor!”Sonraki Haber

Milletvekili Sındır, “İşçinin fondaki pa...

Başka haber bulunmuyor!