Graham: ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası atması gibi İsrail de Filistinlilere ne istiyorsa yapmalı

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Graham: ABD'nin Hiroşima'ya atom bombası atması gibi İsrail de Filistinlilere ne istiyorsa yapmalı
Biden'ın İsrail'e silah sevkiyatını kesme tehdidini eleştiren Graham, Ortadoğu'nun nükleer silah sahibi tek ülkesinin her türlü silahla gereken her şeyi yapmasını savunurken, ABD'nin 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'ya atom bombası atmasını örneğini verdi.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Şeridi'nde 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'a kara harekatı başlatan İsrail'e bomba-top mermisi sevkiyatını durdurmasına muhalefet eden isimlerden Senatör Lindsey Graham, Gazze'ye atom bombası bile atılabileceği imasında bulundu.

'VAROLUŞSAL TEHDİTLE KARŞI KARŞIYA KALINDIĞINDA'

NBC'den Kristen Welker'e konuşan Cumhuriyetçi Parti'nin önde gelen ismi, İsrail'in Hamas gibi düşmanlara karşı "varoluşsal tehditle" karşı karşıya olduğunu ve savaşı çözmek için daha fazla ateş gücüne ihtiyaç duyduğunu savundu.

Bunu ABD'nin 2. Dünya Savaşı sırasında Japonya ve Almanya'nın "varoluşsal tehdidiyle" karşı karşıya kalmasıyla kıyaslayan Senatör Graham, "Pearl Harbor'ın ardından ulus olarak yıkımla karşı karşıya kaldığımızda, Hiroşima ve Nagazaki'yi nükleer silahlarla bombalayarak savaşı bitirmeye karar verdik" dedi.

'REAGAN DA DURDURMUŞTU' HATIRLATMASI

Japonya'nın iki kentine atom bombası atılarak yüzbinlerce kişinin öldürülmesini "Doğru bir karardı" diye savunan Graham, Welker’in Cumhuriyetçi Başkan Ronald Reagan’ın 1980’lerde Lübnan’daki savaş sırasında İsrail’e bazı silahları vermemesinin sorun olmadığını, ama Biden’ın şimdi bunu yapmakla tehdit etmesinin neden sorun olduğunu sorması üzerine sözü bir kez daha 2. Dünya Savaşı’na getirdi:

"Şunu söyleyebilir miyim? Amerika’nın varoluşsal tehdit [altında olduğu] savaşını sona erdirmek için Hiroşima ve Nagazaki’ye iki nükleer bomba atması neden sorun olmadı? Bizim bunu yapmamız neden sorun olmadı? Ben sorun olmadığını düşünüyordum."

İSRAİL'E ÇAĞRI: NE YAPMAN GEREKİYORSA YAP

"İsrail'e savaşı sona erdirmek için ihtiyaç duydukları bombaları verin. Kaybetmeyi göze alamazlar, siz de kayıpları en aza indirmek için onlarla birlikte çalışın" diyen Graham, "Yani İsrail, bir Yahudi devleti olarak hayatta kalmak için ne yapman gerekiyorsa yap. Ne yapman gerekiyorsa yap" diye altını çizdi.

'SİVİLLERİN ÖLDÜRÜLMESİNDEN HAMAS SORUMLU'

Welker'in "ABD'li askeri yetkililer 2. Dünya Savaşı'ndan beri silah teknolojisinin daha isabetli hale geldiğini ve sivil kayıpları azaltabildiğini doğruluyor" ikazına "Tamamen saçmalık" yanıtını veren Graham, İsrail'in 8. aya girecek Gazze Savaşı'nda 35 bini geçen sivil can kayıplarından Hamas’ın sorumlu olduğunu savundu:

"Hamas kendi halkını canlı kalkan olarak kullandığı sürece Gazze’deki sivil ölümlerini azaltmanın mümkün olmadığını düşünüyorum. Savaş tarihinde bir düşmanın, Hamas’ın sivilleri riske atmak için bariz çabasını gösterdiğini hiç görmedim. Yapmak isteyeceğiniz son şey bu davranışı ödüllendirmektir."

'İSRAİL'İN TAKTİKLERİ BENİM İÇİN SORUN DEĞİL'

Cuma günü düzenlediği basın toplantısında da Biden'ın İsrail'e silah sevkiyatıyla ilgili tehditlerini eleştiren Cumhuriyetçi senatör, "Hiroşima ve Nagazaki'ye atom bombası atarak bir milyon Amerikalıyı Japonya'yı işgal etmekten kurtardık" kıyaslaması yaparak ekledi: "Yani hayır. İsrail'in taktikleri benim için sorun değil." (Dış Haberler)


Yargıtay Başkanı 36. turda da belirlenemediÖnceki Haber

Yargıtay Başkanı 36. turda da belirlenem...

Sağkan'dan 'yeni anayasa'da yargı bağımsızlığı uyarısıSonraki Haber

Sağkan'dan 'yeni anayasa'da yargı bağıms...

Başka haber bulunmuyor!