Gündemde af var: 'MHP hazırlık yapıyor' dendi, CHP kanadından ilk açıklama geldi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Gündemde af var: 'MHP hazırlık yapıyor' dendi, CHP kanadından ilk açıklama geldi
CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, MHP'nin genel afla ilgili hazırlık yaptığı iddiasını yorumladı; doğru bir teklif gelmesi durumunda birlikte çalışmaya hazır olduklarını kaydetti.

Türkiye'de cezaevi doluluk oranlarında son yıllarda büyük bir artış yaşandığı bilinen bir gerçek.

Koğuşlarda olması gerekenin çok üstünde mahkumun kaldığı, hijyen ve beslenme konusunda büyük sorunların yaşandığı belirtiliyor.


Bu noktada maske yasağı dahi tüm önlemlerin gündemden düştüğü yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle açık cezaevlerindeki hükümlülere verilen izinlerin 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıldığını, birçok kişinin cezasını dışarıda doldurduğunu/dolduracağını hatırlatalım.

İktidarın seçime giden süreçte af ilan edebileceği bir süredir kulislerde konuşulan bir konuydu.

KULİS: MHP AF TALEPLERİNİ İNCELİYOR
Geçtiğimiz günlerde NTV'de yayınlanan haberde MHP'nin af taleplerini incelediği kaydedildi:

"Yapılacak çalışmada öncelikli kriterin devlete yönelik işlenen suçlar olması bekleniyor. Benzer bir hassasiyeti daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dile getirmişti. 'Suç devlete karşı işleniyorsa af olabilir ama şahıslara karşı işlenen suçta af yetkisi devlette değildir' değerlendirmesini yapmıştı.


Çalışmada ikinci olarak da cezasızlık algısının oluşturulmaması dikkate alınacak. Çalışma tamamlandıktan sonra AK Parti ile de paylaşılacak. Gerekirse ortak komisyon kurulup teklife son şekli verilecek.

'SEÇİMLER ÖNCESİNDE BU AFFIN ÖNEMLİ OLDUĞUNA DİKKAT ÇEKİLİYOR'
MHP kulislerinde bir çok konuda af getirildiği, ancak kapsamlı bir ceza affının 23 yıldır çıkmadığı konuşuluyor. Cumhuriyet’in 100. yılında yapılacak seçimler öncesinde de bu affın önemli olduğuna dikkat çekiliyor."

CHP KANADINDAN AÇIKLAMA: HEP BİRLİKTE ÇALIŞALIM
Bu iddia, Halk TV'de yayınlanan 'Açıkça' programında CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek'e de soruldu.

Konuyla ilişkili herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını dile getiren siyasetçi, şunları söyledi: 


"(...) Herhalde bize sormazlar. Zaten biz devlete karşı işlenen suçları affedebilirsiniz. Kişilere karşı işlenen suçları affedemezsiniz. Bir anne babanın evladı öldürülmüş. O aile affetmediği sürece siz affedebilir misiniz? Bugüne kadar birçok hata yapıldı bugüne kadar.

'DÜŞÜNCELERİ YÜZÜNDEN İÇERİDE OLANLAR İNSANLAR ZATEN İÇERİDE OLMAMALI'
Devlete karşı işlenen suçlar, düşüncesi sebebiyle içeride olan suçlar... Tabii ki, getirsinler birlikte çalışalım. Doğru bir teklif gelirse... Önümüzde bir metin olması lazım. Her suçun affedilmesi mümkün değil. Çocuklara karşı işlenen suçları affedebilir misiniz? Biri kasten öldürülmüş, affedebilir misiniz? Suçun iki tarafı var. Bir yargılanan sanık, bir de mağdur taraf. Bu dengeyi çok iyi kurmak zorundasınız. Siyasi sebeplerle içeride olan insanlar, düşünceleri yüzünden içeride olan insanlar zaten içeride olmamalı. Getirsinler samimi bir şekilde, muhalefet olarak ciddi bir katkı sunmaya hazırız. (...)"

gerçek gündem


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Eğitim-İş Genel Başkanı: Milli Eğitim Bakanı'nın kendisi eğitimci değilÖnceki Haber

Eğitim-İş Genel Başkanı: Milli Eğitim Ba...

KARS’IN AŞIKLARI 30 AGUSTOS’U MÜKEMMEL KUTLADISonraki Haber

KARS’IN AŞIKLARI 30 AGUSTOS’U MÜKEMMEL K...

Başka haber bulunmuyor!